У сусідній Білорусі готуються до проведення "зачистки" держави від "радикально налаштованих осіб". Принаймні, саме про таку операцію повідомили у місцевому КДБ. "Коментарі" вирішили дізнатися в експертів, про що свідчать подібні кроки режиму Лукашенка.
Режим Лукашенка анонсував "зачищення радикалів". Колаж: "Коментарі" / Дмитро Романюк
Відзначимо, напередодні "анонсованої" КДБ операції в Білорусі закриваються відносно незалежні медіа, на кордоні з Україною збираються посилити режим, а з самої країни значно збільшився потік мігрантів. Фахівці оцінили, які існують варіанти розвитку подій за білоруським кейсом найближчим часом.
"Білоруська влада хоче дезорганізувати ЗМІ, щоб ті протягом декількох місяців істотно втратили аудиторію"
Експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ігор Тишкевич вважає, що посилення на кордоні з Україною мають, швидше, показний характер, ніж серйозний. А ось атака режиму Лукашенка на медіа — цілком реальна.
"На перший погляд, здається абсурдною атака на медіа (в тому числі газету й зараз портал — "Наша Нива"), які залишилися вже тільки в Мережі. Але насправді те, що відбувається, за логікою білоруської центральної влади, має сенс. На тлі проблем у конкурентів і закриття порталу Tut.by, "Наша Нива" як загальнонаціональний портал, швидше за все, отримала частину читачів Tut.by, які природним чином перетекли до неї. тобто, завданням влади, як би цинічно звучить, було зачистити тимчасово і цей ресурс", — пояснює експерт.
За його словами, на сьогодні найбільші білоруські портали перейшли в Telegram. І хоч команда Tut.by презентувала новий сайт — Zerkalo.io, яке буде доступно в Білорусі через VPN, зворотний дрейф читачів із Telegram на портал буде, м'яко кажучи, не повний.
"Telegram у Білорусі стиснувся у масі своїй до людей, які негативно ставляться до влади, — продовжує Ігор Тишкевич. — А Лукашенку важливо схилити на свою сторону тих, хто не визначився. Звідси — зачистка загальнонаціонального медійного поля".
Експерт підкреслює, що Брестська область, медіа якій зараз потрапили під удар, з точки зору незалежної преси — цікавий регіон.
"Тут діють Intex-Press, "Брестська газета", "Перший регіон". Той же Intex-Press із 2001 до 2003-го із газети з програмою місцевої студії ТВ розвинулася до холдингу, який охоплює шість видань в трьох райцетрах. Вплив на місцевий порядок, на населення у незалежної преси Брестської області було і є. А тому пішла скоординована атака по зачистці інформаційного поля. Порожниною закрити місцеві газети у центральної влади поки не виходить, але налякати і продемонструвати силу вона вважає за необхідне", — пояснює Ігор Тишкевич.
Експерт акцентує, що білоруська влада не має наміру повністю зачищати інформаційне поле. Але прагне на перехідний період, 2-3 тижні, дезорганізувати ЗМІ, щоб ті протягом декількох місяців істотно втратили аудиторію.
"Річ у тому, що в серпні Лукашенко планує презентацію своєї версії Конституції. Слідом — оголосити референдум, із допомогою якого хоче оновити свою "легітимність". При цьому він нічого не втрачає, — підкреслює фахівець. — Якщо люди проголосують за нову версію Конституції, Лукашенко буде позиціонуватися як диктатор, який запропонував демократію. Намагатиметься так себе "продавати". А якщо білоруси проголосують проти, він буде говорити — бачите, народ підтримує президента, не хоче змін".
Білоруське суспільство, за словами Ігоря Тишкевича, розбилося зараз на три групи: прихильники існуючого режиму, його противники, а також дуже велике "болото" із тих, хто не визначився.
"І Лукашенко бореться за "болото". Йому важливо, щоб люди, які не є його прихильниками, взяли участь в постановці, мета якої, показати відсутність будь-якої альтернативи Лукашенку. Під це — і нинішня атака на медіа", — резюмує експерт.
"Йде видавлювання за кордон всіх, хто не згоден з диктатурою"
Петро Бурковський, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", впевнений, що в Білорусі неспроста розкручується спіраль насильства.
"Режим Лукашенка напередодні нової хвилі коронавірусу створюватиме атмосферу загального страху за допомогою нових репресій. Адже в 2020 році епідемія стала одним з чинників зростання протестних настроїв. Тепер же Лукашенко хоче показати білорусам, що він страшніше будь-якого штаму, і що від його КДБ ніхто не сховається", — пояснює експерт.
По суті, йде видавлювання за кордон всіх, хто не згоден з диктатурою, резюмує аналітик.
"Людям дозволили вибирати: постати перед звинуваченнями в Білорусі або покинути її"
На думку політолога-міжнародника Вікторії Закревської, в Білорусі повною мірою відбувається реакція на невдалу революцію.
"Процес обезголовлений, ключові канали комунікації і технологи — відсторонені від управління протестною масою, відбулися серйозні чистки в ліберально налаштованому середовищі, включаючи ЗМІ та недержавні організації. По суті, людям в цьому середовищі дали можливість вибирати: постати перед звинуваченнями в Білорусі або покинути її", — зазначає експерт.
Закревська підкреслює, що Лукашенко повністю відновив контроль над країною, розплатившись відносинами із Заходом, до якого приєдналася і Україна.
"Вибір влади в Білорусі був зроблений на користь стабілізації ситуації та посилення консервації режиму в рамках проросійського середовища. Уникнути революційної зміни влади і Конституції їм вдалося, але якою ціною? — запитує політолог-міжнародник. — На серпень готується основна фаза роботи над поправками до Конституції і систему влади. Цей процес, за задумом влади, має пройти в максимально стерильних умовах".
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, чи існує ризик, що в умовах ескалації військового конфлікту Білорусь об'єднається з Росією проти України. Подробиці — в нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися, які наслідки, на думку експертів, для обох країн несе закриття білорусько-українського кордону.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.