Чи має КНР види на ослаблену РФ: який інтерес навколо російсько-української війни
Далекий Схід, Примор'я, території на південь від Байкалу можуть повернутися до Китаю
Китайська Народна Республіка (КНР) від початку широкомасштабної агресії Росії проти України зберігає досить умовний нейтралітет. З одного боку – закуповуючи у РФ дешево енергоресурси, наповнивши її ринок своїми товарами, з іншого – періодично закликаючи до миру, але у досить туманних формулюваннях. Зараз Пекін знову посилив дипломатичну активність у ракурсі переговорів, що, втім, розглядається Заходом як підігравання країні-агресору. Що можна сказати про китайську гру навколо російсько-української війни? Чи має КНР види на ослаблену РФ? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
КНР має територіальні амбіції
Політексперт, кандидат політичних наук, історик Олександр Палій міркує так:
За словами експерта, КНР точно отримує бонуси від послаблення РФ. З прицілом на територіальну експансію, яка рано чи пізно станеться відносно китайських земель, незаконно окупованих Росією у 19 столітті.
Слід також розуміти, акцентує він, що КНР показала, що має потужну економічну силу, а також здатна відігравати конструктивну роль у різних ситуаціях.
Таке враження, що КНР зараз перебуває на роздоріжжі
На думку кандидата політичних наук, політолога Олексія Якубіна, друга спроба КНР взятися за миротворчий процес між Україною та Росією продиктована кількома речами.
По-перше, КНР все ще вважає небезпечною для себе подальшу ескалацію, особливо економічні санкції.
По-друге, інші країни Глобального Півдня дивляться на КНР (друга економіка світу) і чекають на якісь миротворчі зусилля. Звідси додаткова активність, вважає Олексій Якубін.
По-третє, зараз Китай намагається сформувати власну стратегію в ракурсі російсько-української війни.
Він наголошує, що Китай бачить – ризики зростають, війна має глобальні наслідки. Але, бажаючи якнайшвидшого її закінчення, не хоче катастрофічного програшу Росії, краху її політичного режиму.
Цієї весни, продовжує він, анонсовано Глобальний саміт за українською формулою миру. І досі не зрозуміло, чи братиме там участь Китай, який виходить зараз зі своїми пропозиціями.
Ігнорувати позицію КНР – небезпечно для України
Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак наголошує, що КНР хоче не прогаяти шанс утримати право на свою опцію мирного треку в умовах, коли втома від російсько-української війни трансформується у генерацію переговорів.
Фактично КНР використовує ізоляційне становище РФ, зазначає Олег Постернак. Китай діє начебто від імені самої РФ, але при цьому цей формат служить лише прямим інтересам Пекіна, хоч і автоматично приносить опосередковану користь Путіну.
За його словами, китайська "човникова дипломатія" активізувалася саме через відчуття, що для РФ зараз сформувалася вигідніша позиція, ніж у минулі два роки, коли перспективи виживання путінського режиму були примарними, а російській економіці приписувалася катастрофа.
Експерт наголошує, що російсько-українська війна змушує США та інші країни бути зосередженими на східноєвропейському напрямі, відволікаючи від Азіатсько-Тихоокеанського регіону, що, безумовно, вигідно для Китаю.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи здатний Китай зупинити війну в Україні: чому знову просуває мирний кейс.