На тижні, що минає, з’явилася новина про те, що міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив у середу головному дипломату ЄС, що Пекін не може дозволити собі програти Росії в Україні, оскільки боїться, що США в такому разі переключать усю свою увагу на Пекін. Про що говорить така новина для України? Чи є вірогідність, що Китай тепер буде ще активніше підтримувати РФ у війні? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Китай. Фото: з відкритих джерел
Пекіну вигідніше, щоб Росія не програвала, але й не перемагала у війні
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук зазначив, що при коментуванні цієї новини потрібно відзначити, що це не є офіційна інформація. Це заява, яка ретранслюється ЗМІ з посиланням на джерела.
"Тобто зрозуміло, що Китай нічого такого офіційно не заявляв і навряд чи колись заявить. Водночас теза про те, що китайці не дозволять росіянам програти не є чимось таким екстраординарним, проривним. Вона чітко вписується у політику Китаю. Інша річ, що так само, як, наприклад, у випадку України теза західних партнерів України про те, що вони не дозволять Україні програти, вона викликає запитання, а чи означає недопуск програшу прагнення до виграшу? Чесно кажучи, складається враження, що не зовсім. Те, що хтось не хоче, щоб Росія програла, в даному випадку Китай, не означає, що він націлений на виграш. Швидше тут мова про інше. Власне кажучи, який головний результат війни Росії проти України для Китаю? Те, що Росія стала більш залежною від Китаю. Ледь не перетворилася на китайський протекторат. Тому що в усьому технологічно та фінансово росіяни залежні від КНР", – зазначив експерт.
Він продовжує, Китай – основний ринок збуту для російської сировини. Китай – основне місце, де росіяни купують необхідні комплектуючі для власної зброї. Китай – це держава без якої Росія взагалі би не могла продовжувати цю війну проти України. Пекін це прекрасно розуміє і поволі посилює цю залежність РФ від КНР.
"Тому Китай зацікавлений, щоб війна тривала. А, якщо навіть вона не буде тривати в якійсь гарячій стадії, то Пекін зацікавлений у тому, щоб зберігалася напруженість, яка, наприклад, не суттєво ускладнювала налагоджені відносини між Росією та Європою, між Росією та США. Тобто Китаю вигідно, щоб в результаті російсько-української війни Росія була ізольована від Заходу і таким чином у неї не залишалося особливих варіантів, окрім, як все більше і більше поглиблювати відносини з Китаєм. І те, що Китай говорить, що він не хотів би допустити поразки Росії – це, мабуть, правда. Але також виникає питання – чи хоче Пекін домогтися безумовної перемоги Росії? До цього я також маю сумніви. Тому що така перемога означала б те, що Путін відчувши силу, він би зажадав вже диктувати свої умови тому самому Китаю. Тому Пекіну, звичайно, вигідніше, щоб Росія не програвала, але й не перемагала у цій війні. Вигідно, щоб війна продовжувалася, тягнулася, або, якщо і була заморожена, то без якогось конкретного вирішення і залишила достатньо серйозну ізоляцію Росії від Заходу", – підсумував Петро Олещук.
Нові заяви від КНР – це позитив для України
Екс-дипломат, політичний експерт Вадим Трюхан зазначив, що Китай публічно, вустами свого топ-дипломата Ван І заявив, що він не може допустити поразки росії у війні проти України, бо тоді, мовляв, США сконцентруються на ньому. Між рядками можна прочитати, — "і не дадуть нам захопити Тайвань".
За словами експерта, багато хто в Україні сприйняв цю новину, як сенсаційну зраду.
"А на мою думку, це позитив для України. Просто так китайці нічого не роблять. Кожен їхній крок, особливо публічний, добре прораховується. І от оця, доволі не очікувана, заява означає ось що. По-перше, китайці публічно натякають росіянам, що, мовляв, "якщо б не ми, то вам би вже був капут, то ж не вийожуйтесь, а слухайтесь нас". По-друге, Пекін відверто і прямо посилає Вашингтону сигнал, — займайтесь Україною, а до наших справ не лізьте. І на це не може не звернути увагу Трамп", – зазначив Вадим Трюхан.
Він наголошує, ключове ж тут те, що насправді китайці прийшли до висновку, що росіяни таки можуть програти, а українці виграти.
"Їм не хотілося, звичайно ж, попалитися з цим усвідомленням публічно, проте аж надто свербіло публічно мокнути росіян і американців. Мабуть, традиційні дипломатичні методи виявилися не ефективними, а готувати операцію щодо так званого "повернення Тайваню додому", як вони вважають, треба вже. Так що не посипаємо голову попелом. Якщо наскільки потужні гравці вже нервують, нам треба тримати голову абсолютно тверезою і робити свою справу далі. Адже світло у кінці тунелю є!", – зазначив Вадим Трюхан.
Читайте також на порталі "Коментарі" — у Китаї назвали країну, з якою готові координувати мирні переговори щодо України.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.