Президент США Джо Байден проведе 18 березня телефонну розмову із китайським лідером Сі Цзіньпіном. Раніше Вашингтон попередив, що Пекін розглядає військову підтримку вторгнення Росії в Україну — і погрожував китайцям серйозними наслідками. Чого очікувати від Китайської Народної Республіки (КНР)? Чи намагатиметься Китай і далі зберігати нейтралітет – чи чітко прийме позицію однієї зі сторін конфлікту?
Фото ілюстративне / Pixabay
Будь-яка війна в Європі – це проблеми для китайської торгівлі
Політтехнолог, магістр міжнародних відносин (King's College London 2004) Тарас Березовець упевнений, що комуністичний Китай уважно спостерігає за російсько-українською війною.
"Для Китаю готовність Заходу захищати Україну, жертвуючи при цьому своїми економічними інтересами, втрачаючи в торгівлі з РФ – це маркер, показник, що США точно стануть на захист Тайваню, якщо КНР спробує вирішити силою своє територіальне питання. До того ж Україна посідає особливе місце у продовольчій безпеці Китаю. А ще дуже важлива з погляду логістичних ланцюжків. Будь-яка війна у Європі – це проблеми для китайської торгівлі. До того ж Китай явно був вражений тим обсягом санкцій, які були введені проти Росії", – пояснює експерт.
При цьому, продовжує він, нинішня війна вигідна для Китаю щодо ослаблення Росії. Адже що швидше ослабне РФ, то швидше вона впаде в обійми КНР. І потрапить у ще більшу залежність від "старшого брата".
"Допомагати Росії в агресії проти України китайці не будуть, – упевнений Тарас Березовець. – У всякому разі, воєнним чином. Можливо, йтиметься про збільшення обсягів торгівлі. Але, природно, що жодну допомогу, яку запитує Москва, Пекін не надаватиме – ні явно, ні таємно. Думаю, що з великою ймовірністю Китай домовиться зі США щодо зняття обмежень, які були введені раніше. У тому числі тому, що Китай, визначений раніше як головна стратегічна загроза США, перестав бути таким. Це місце за собою "зарезервувала" Росія. І Китаю вигідно обміняти не надання підтримки РФ на реальні економічні вигоди для себе з боку США та ЄС. Тому партія складається ідеально для КНР. І китайці ще до завершення цього конфлікту стали одними з головних переможців".
Китай прагне глобальної співпраці, йому вигідно стати на бік цивілізованого світу
Політичний аналітик, PR-експерт Олександр Солонько не надто вірить заявам чиновників КНР, які запевняють, що вони були не в курсі планів РФ щодо вторгнення в Україну.
"Про ці плани з кінця осені говорив практично весь світ, спираючись на дані американської та британської розвідок. Інша справа – чи це обговорювалося на особистих зустрічах між чиновниками РФ та Китаю. Чи обговорювалося безпосередньо, як діятиме КНР під час збройної агресії РФ? Чи давав Китай якісь обіцянки щодо своєї поведінки під час цього вторгнення", – зазначає експерт.
За його словами, важливо розуміти, що КНР – набагато складніша для розуміння країна, ніж путінська Росія.
"Якщо дії останньої можна якось прорахувати-передбачити (наголос все частіше робиться на агресію, зневажання норм міжнародного права, самоізоляцію), то Китай, навпаки, прагне глобальної співпраці, до виходу на максимальну кількість світових ринків, – пояснює Олександр Солонько. – Очевидно, що китайці намагатимуться отримати максимум вигод із цієї війни, незалежно від того, хто перемагатиме".
Звичайно, продовжує експерт, у наших інтересах, щоб Китай, як мінімум, не надавав допомоги РФ. І до цього КНР цілком може підштовхнути розуміння, що російська військова машина просто загрузла в Україні, що російська армія виявилася далеко не такою потужною, як роками трубила російська пропаганда. І що гіпотетичні санкції з боку тих же США, Великої Британії та ЄС за співпрацю КНР з РФ у нинішніх умовах – занадто велика ціна за підтримку такої Росії, що ослабла.
"Нам важливо переламати хребет російській військовій машині, яка останнім часом воює вже не з ЗСУ, а з мирним населенням. Думаю, це остаточно вплине на позицію КНР, – каже Олександр Солонько. – А те, як себе поведе Китай, може серйозно вплинути на війну, яку Росія розв'язала не просто проти України, а й проти всього цивілізованого світу. Я вважаю некоректним, що деякі медіа чи експерти називають те, що відбувається "війною Путіна". Це війна всієї Росії. Тому що Путін – просто продукт того суспільства (якщо його можна назвати суспільством), яке його обрало, підтримувало всі його дії (включно з анексією Криму, окупацією частини Донбасу), а зараз підтримує і цю війну. Ну, а Китай, гадаю, у цій ситуації підтримуватиме одну країну – Китай. І для КНР, виходячи із ситуації, вигідно зараз стати на бік цивілізованого світу, а не варварської Росії".
Як повідомляв портал, можна сказати про поведінку та заяви Путіна, через три тижні відкритого нападу на Україну, розповіли експерти.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.