Головна Новини Світ ЄС Європа готується оборонятися від Росії: "Ми не хочемо України 2.0"
commentss НОВИНИ Всі новини

Європа готується оборонятися від Росії: "Ми не хочемо України 2.0"

У Євросоюзі стурбовані тим, що Росія може напасти також на одну із країн

сьогодні, 10:42
Поділіться публікацією:

Євросоюз обговорює оборонну стратегію на тлі зростаючої російської загрози. У ЄС розуміють, що навіть два відсотки ВВП на оборону – це мало, як мало і нинішніх потужностей оборонпрому.

Європа готується оборонятися від Росії: "Ми не хочемо України 2.0"

Ілюстративне фото

Напередодні третьої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну та на тлі невизначеності у подальших відносинах із США Європейський Союз проводить неформальний саміт із оборони. Про це пише видання "Німецька хвиля".

Глави держав та урядів країн Євросоюзу, а також керівництво ЄС та генеральний секретар НАТО зібралися в Брюсселі у понеділок, 3 лютого, щоб у неофіційній обстановці обговорити майбутнє: як забезпечити більш ефективний захист та безпеку європейського континенту.

І хоча учасники саміту говорили про внутрішні заходи щодо зміцнення обороноздатності Євросоюзу, зовнішньополітична тема війни Росії проти України червоною ниткою проходила через усі дискусії.

"Ми всі маємо зрозуміти, що Росія — це загроза", — заявив перед зустріччю прем'єр-міністр Фінляндії Петері Орпо. "Росія є і буде постійною загрозою для європейських країн, Європейського Союзу. Це не думка, це факт", – додав він. Саме тому кожна країна Євросоюзу має бути готова надавати більше коштів для оборони, переконаний Орло.

З 2021 до 2024 року сумарні витрати країн-членів Євросоюзу на оборону зросли більш ніж на 30 відсотків. 2024 року вони, за попередньою оцінкою, становили 326 млрд євро, або близько 1,9 відсотка ВВП ЄС. Деякі члени Євросоюзу та НАТО, наприклад Італія, Іспанія, Португалія, Бельгія та Люксембург, досі не виділяють двох відсотків ВВП на оборону, всупереч меті, яку поставили Північноатлантичний альянс.

"Це велика проблема, — констатувала верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас перед самітом. — Мета у 2 відсотки була встановлена у 2014 році, так що всі країни мали 10 років, щоб досягти її".

Генсек НАТО Марк Рютте перед самітом пообіцяв, що нову мету з витрат на оборону буде встановлено пізніше у 2025 році: "Але вона буде значно вищою, ніж 2 відсотки, це я вам точно можу сказати!"

Водночас данська прем'єр-міністр Метте Фредеріксен наголосила, що досягти цієї мети важливо за умов соціального балансу. Вона, в принципі, закликала Євросоюз почати мислити по-новому.

Євросоюзу необхідно поспішити, "бо Росія та Путін загрожують не лише Україні, а й усім нам", зазначила Фредеріксен. Щоб бути в змозі захиститися, країнам ЄС потрібно наростити та прискорити роботу оборонної промисловості, тісніше та швидше співпрацювати в галузі оборони та стримування, а також забезпечити перемогу України у війні проти Росії, упевнена глава датського уряду.

"Україна має перемогти у цій війні. Якщо ми дозволимо перемогти Росії, то він (Путін) продовжуватиме, вони продовжуватимуть, — заявила Метте Фредеріксен. — Якщо ми закінчимо цю війну зараз якимось замороженим конфліктом, припиненням вогню, це дасть Росії можливість повернутися додому, мобілізувати більше коштів, людей та, можливо, напасти на іншу країну в Європі”.

"Ми не хочемо, щоб відбулася "Україна 2.0", — наголосив прем'єр-міністр Люксембургу Люк Фріден. Саме тому, зазначив він, Євросоюз сьогодні говорить про необхідність європейської оборони. "Нам потрібен європейський оборонний союз", — переконаний Фріден.

А канцлер ФРН Олаф Шольц наголосив на розвитку оборонної промисловості.

Проте конкретних рішень ні щодо цього, ні з інших важливих питань на неформальному саміті у Брюсселі не буде. Лідери лише дадуть рекомендації Єврокомісії, яка розробляє довгострокову пропозицію щодо оборонної політики ЄС.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини