Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
У Грузії 2 жовтня відбулися муніципальні вибори з дуже неоднозначними, якщо вірити даним екзит-полів, результатами. Плюс — арешт після 8 років відсутності третього президента Михайла Саакашвілі, який повернувся до Грузії.
Міхеіл Саакашвілі - фото з відкритих джерел
Як можуть події розвиватися далі? Як слід чинити Україні? Своїм баченням ситуації з порталом "Коментарі" поділився політтехнолог, експерт Центру протидії інформаційним агресіям "AM&PM" Олександр Курбан.
Олександр Курбан вважає події, що розгортаються сьогодні у Грузії навколо муніципальних виборів, за напруженням мало чим відрізняються від подій часів "революції троянд" 2003 року.
Він нагадує, що вибори 2 жовтня охопили 64 територіально-адміністративні одиниці Грузії. Вибирали депутатів і голів так званих сакребуло — місцевих дорадчих органів влади.
Нинішня політична криза настільки серйозна, що у її врегулюванні беруть участь західні партнери Грузії.
Зокрема, 19 квітня 2021 року голова Євросоюзу Шарль Мішель запропонував сторонам конфлікту вихід у вигляді угоди. Згідно з нею передбачалося, що в разі, якщо правляча партія набирає в жовтні-2021 на муніципальних виборах менше 43%, буде повне перезавантаження парламенту у вигляді дострокових виборів.
За даними соціологічних опитувань, за станом на це літо, прогнозували правлячої "Грузинської мрії" — від 35% до 51%, опозиційної "Єдиний національний рух" (партія Саакашвілі) — 25-30% і партії "За Грузію" колишнього прем'єра міністра Гахарія — 6-10%.
Експерт підкреслює: наскільки розрахунок Саакашвілі виявився точним покажуть офіційні результати виборів. А поки ми можемо оцінити дані екзит-полів, зокрема маємо такі показники. Результати екзит-полу компанії Edison Research, свідчать про те, що "Грузинська мрія" має 46%, "Єдиний національний рух" — 33%, "За Грузію" — 6%. За даними компанії IPSOS, у "Грузинської мрії" — 38,5%, "Єдиний національний рух" — 31,9%. Компанія Gorbi показує, що "Грузинська мрія" має 47,6%, "Єдиний національний рух" — 27,1%, "За Грузію" — 6,8%.
За словами експерта, на перший погляд, нинішня ситуація в Грузії здається для українських реалій далекою і не суттєвою. І, по суті, не впливає на нас. Але це лише на перший погляд.
"Ситуація навколо офіційного громадянства Саакашвілі ставить керівництво України в певне складне становище. Саакашвілі як громадянин України і помітна фігура в системі нинішньої владної вертикалі повинен отримати захист і підтримку, перш за все на дипломатичному рівні. Держава зобов'язана захищати своїх громадян. Але така позиція нашої влади може призвести до посилення протиріч з дружньою країною, яка є нашим партнером у боротьбі з російською гібридної геополітичною агресією, — підкреслює Олександр Курбан. — До того ж, Україна і Грузія є партнерами по процесу руху в бік ЄС і НАТО, підтримуючи один одного по всіх ключових питаннях. Як у цій ситуації поведе себе офіційний Київ, поки сказати складно".
Нагадаємо, Міхеїл Саакашвілі зважився на поїздку до Грузії, щоб максимально мобілізувати своїх прихильників. Про це повідомляє народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі.
Новини