Головна Новини Світ Європа Чи справді все йде до розвалу ЄС: про що говорять вибори в Румунії та низці інших країн
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи справді все йде до розвалу ЄС: про що говорять вибори в Румунії та низці інших країн

Те, що ще десять років тому виглядало як політична маргіналія, нині перетворюється на мейнстрим

сьогодні, 17:00
Поділіться публікацією:

Тривожні тенденції в Європі набирають обертів. Підтвердженням цього є те, що у Румунії на президентських виборах у першому турі переміг ультраправий кандидат Джордже Сімеон, який відкрито підтримує Росію, ставить під сумнів територіальну цілісність України і претендує на деякі українські землі, називаючи їх "румунськими". Схожі тенденції ми бачили і у Франції, і в Італії, і в інших країнах ЄС. Попереду – другий тур виборів у Румунії, а вже 18 травня – вибори в Польщі, де знову центристські сили змагатимуться з правими та ультраправими. Чому це має значення для України? Чи можуть перемоги ультраправих в результаті призвести до розвалу ЄС? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чи справді все йде до розвалу ЄС: про що говорять вибори в Румунії та низці інших країн

Україна має готуватись до нового сценарію: Європа більше не буде єдиною і передбачуваною

Олексій Воронцов, головний редактор інформагенства "УкрПрес інфо" та голова правління агентства журналістських розслідувань "Сила України" зазначив, що Європа стоїть перед новим політичним викликом. У першому турі президентських виборів у Румунії неочікувано лідирує Джордже Сімеон – ультраправий кандидат, відомий своєю проросійською риторикою, запереченням територіальної цілісності України та претензіями на українські землі, які він називає "румунськими". Це тривожний сигнал, який не можна ігнорувати – не лише для самої Румунії, а й для всього Європейського Союзу, і, зокрема, для України.

Експерт акцентує, що підйом ультраправих: не лише румунський феномен. 

"Румунія – не поодинокий випадок. Ми вже спостерігали зміцнення позицій ультраправих у Франції (Марін Ле Пен), Італії (Джорджа Мелоні), Угорщині (Віктор Орбан), Нідерландах (Герт Вілдерс) та інших країнах. Ці політики часто виступають під гаслами захисту "традиційних цінностей", боротьби з міграцією, скепсису до Брюсселя, а іноді й прихованої чи відкритої симпатії до Кремля. Те, що ще десять років тому виглядало як політична маргіналія, нині перетворюється на мейнстрим. Ультраправі не просто проходять до парламентів – вони виграють вибори, формують уряди або стають ключовими фігурами у коаліціях. Усе це відбувається на тлі соціальної втоми, економічної нестабільності, страху перед війною та зневіри у традиційних елітах", – зазначив Олексій Воронцов.

Що ж до того, чому це важливо для України, то співрозмовник порталу "Коментарі" говорить, що Україна багато в чому покладається на європейську єдність – в оборонній, фінансовій, дипломатичній площинах. Стабільна й згуртована Європа – це гарантія безперервної підтримки Києва в умовах війни з Росією.

"Однак підйом ультраправих загрожує саме цій єдності. Вони часто виступають проти подальших поставок зброї Україні, закликають до переговорів з Кремлем і не соромляться ревізіоністських заяв щодо кордонів. Якщо Сімеон переможе у другому турі виборів у Румунії, ми можемо опинитися в ситуації, коли одна з країн-сусідів стане джерелом загрози, а не підтримки. Уявіть, як виглядатимуть румунсько-українські відносини, коли на чолі держави стоятиме людина, яка ставить під сумнів легітимність українських територій", – зазначив експерт.

На думку Олексія Воронцова, наступним важливим моментом стане голосування 18 травня в Польщі. Там знову триває боротьба між центристами та правими – між тими, хто бачить у ЄС основу стабільності, і тими, хто закликає до "національного суверенітету" навіть ціною ізоляції. Польща – ключовий союзник України, але навіть у цій країні ультраправі і популісти нарощують вплив, граючи на темах аграрного ринку, міграції та національної ідентичності.

"Якщо і в Польщі праві сили зміцнять позиції, а в Румунії переможе Сімеон, Україна ризикує залишитися в оточенні країн, де проросійська або націоналістична риторика переважає над стратегічним баченням спільного майбутнього в Європі", – прокоментував оглядач.

Що ж до можливого розвалу ЄС, то Олексій Воронцов говорить, що питання розвалу Європейського Союзу – не гіпотетика. Ультраправі не завжди прямо говорять про вихід із ЄС, але вони активно працюють над його "внутрішньою ерозією" — підривом єдиної політики, блокуванням санкцій, саботажем рішень щодо України, клімату чи міграції. Це повзуча, але ефективна дезінтеграція.

"Україна має готуватись до нового сценарію: Європа більше не буде єдиною і передбачуваною. Це означає – розширення дипломатичних зусиль, робота з окремими столицями, посилення регіональних альянсів (наприклад, з країнами Балтії та Скандинавією), а також прагматичне ставлення до внутрішньої політики партнерів. Перемоги ультраправих у Європі – не внутрішня справа цих країн. Це виклик для всієї системи європейської безпеки, а отже, й для України. Поки ще є другий тур у Румунії і шанс на інший вибір у Польщі. Але навіть, якщо ультраправі не переможуть зараз, їхнє зростання – це сигнал про глибоку кризу, з якою ЄС поки не навчився справлятися. Україна ж має бути готовою до будь-якого розвитку подій – і шукати союзників там, де досі не шукала", – підсумував експерт.

Можемо отримати в Європі ще одного слугу путіна на чолі держави

Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зазначив, що результати фактично повторного першого туру президентських виборів в Румунії вчергове показують, що Європа зокрема, і демократичний світ в цілому, досі не ефективно протидіють російській пропаганді і не навчилися пояснювати своїм громадянам, де добро, а де зло. 

"Сподіваюся, що мер Бухареста Дан, який зі скрипом пройшов до другого туру, зробить неможливе, і переможе свого про-російського опонента. Проте зробити йому це буде архіскладно. Перший дзвіночок пролунав вже сьогодні, коли кандидат від влади скромно утримався від заклику його підтримати", – зауважив Вадим Трюхан. 

Дипломат наголосив, що наразі залишається лише сподіватися, що  румунські політики схаменуться і об'єднаються навколо кандидатури Дана. Бо інакше – матимемо в Європейському Союзі ще одного недружнього Європі, в тому числі Україні, слугу путіна на чолі держави.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи виходять США з переговорів щодо України: коли з'явиться чергове "вікно можливостей".




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини