Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Тривожні тенденції в Європі набирають обертів. Підтвердженням цього є те, що у Румунії на президентських виборах у першому турі переміг ультраправий кандидат Джордже Сімеон, який відкрито підтримує Росію, ставить під сумнів територіальну цілісність України і претендує на деякі українські землі, називаючи їх "румунськими". Схожі тенденції ми бачили і у Франції, і в Італії, і в інших країнах ЄС. Попереду – другий тур виборів у Румунії, а вже 18 травня – вибори в Польщі, де знову центристські сили змагатимуться з правими та ультраправими. Чому це має значення для України? Чи можуть перемоги ультраправих в результаті призвести до розвалу ЄС? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Олексій Воронцов, головний редактор інформагенства "УкрПрес інфо" та голова правління агентства журналістських розслідувань "Сила України" зазначив, що Європа стоїть перед новим політичним викликом. У першому турі президентських виборів у Румунії неочікувано лідирує Джордже Сімеон – ультраправий кандидат, відомий своєю проросійською риторикою, запереченням територіальної цілісності України та претензіями на українські землі, які він називає "румунськими". Це тривожний сигнал, який не можна ігнорувати – не лише для самої Румунії, а й для всього Європейського Союзу, і, зокрема, для України.
Експерт акцентує, що підйом ультраправих: не лише румунський феномен.
Що ж до того, чому це важливо для України, то співрозмовник порталу "Коментарі" говорить, що Україна багато в чому покладається на європейську єдність – в оборонній, фінансовій, дипломатичній площинах. Стабільна й згуртована Європа – це гарантія безперервної підтримки Києва в умовах війни з Росією.
На думку Олексія Воронцова, наступним важливим моментом стане голосування 18 травня в Польщі. Там знову триває боротьба між центристами та правими – між тими, хто бачить у ЄС основу стабільності, і тими, хто закликає до "національного суверенітету" навіть ціною ізоляції. Польща – ключовий союзник України, але навіть у цій країні ультраправі і популісти нарощують вплив, граючи на темах аграрного ринку, міграції та національної ідентичності.
Що ж до можливого розвалу ЄС, то Олексій Воронцов говорить, що питання розвалу Європейського Союзу – не гіпотетика. Ультраправі не завжди прямо говорять про вихід із ЄС, але вони активно працюють над його "внутрішньою ерозією" — підривом єдиної політики, блокуванням санкцій, саботажем рішень щодо України, клімату чи міграції. Це повзуча, але ефективна дезінтеграція.
Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зазначив, що результати фактично повторного першого туру президентських виборів в Румунії вчергове показують, що Європа зокрема, і демократичний світ в цілому, досі не ефективно протидіють російській пропаганді і не навчилися пояснювати своїм громадянам, де добро, а де зло.
Дипломат наголосив, що наразі залишається лише сподіватися, що румунські політики схаменуться і об'єднаються навколо кандидатури Дана. Бо інакше – матимемо в Європейському Союзі ще одного недружнього Європі, в тому числі Україні, слугу путіна на чолі держави.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи виходять США з переговорів щодо України: коли з'явиться чергове "вікно можливостей".
Новини