Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Європейський Союз за рік витратив більше грошей на російську нафту та газ, ніж на фінансову допомогу Україні, повідомляє The Guardian.
Російська нафта. Фото: з відкритих джерел
За даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря (Crea), у 2024 році, на третій рік війни, ЄС закупив російського палива на суму 21,9 мільярда євро, попри зусилля знизити залежність від російських енергоресурсів.
Водночас у Кільсьому інституті світової економіки наголосили, що ця сума на 6% більша за 18,7 мільярда євро, які ЄС виділив Україні на фінансову допомогу в тому ж році.
Дослідники оцінюють вартість російського палива, яке було експортовано по всьому світу, і зазначають, що у 2024 році ЄС витратив на імпорт російських енергоресурсів на 39% більше, ніж виділив для України. Варто зауважити, що сума допомоги не включає військові та гуманітарні внески.
Економіст Кільського інституту Крістоф Требеш, який не брав участі в аналізі, звернув увагу на значний розрив між кількістю допомоги, яку надають європейські донори Україні, і тим, що було мобілізовано для інших країн у попередніх війнах. Він зазначив, що європейські країни зараз витрачають в середньому менше 0,1% свого ВВП на рік.
"Багато країн були більш щедрими під час попередніх конфліктів. Наприклад, Німеччина надавала значно більше допомоги для звільнення Кувейту в 1990/91 роках, ніж для України за той самий період", – додав він.
У звіті також зазначено, що Росія отримала 242 мільярди євро від світового експорту викопних енергоносіїв за третій рік війни, і її доходи від цього експорту наближаються до трильйонної суми, оскільки країна адаптується до санкцій.
"Росія отримує до половини своїх податкових надходжень від нафтогазового сектору та використовує 'тіньовий флот' старих і незастрахованих танкерів, щоб обійти санкції. Згідно з Crea, ці невідомі кораблі відповідають за транспортування близько однієї третини доходів від експорту викопного палива", — йдеться в публікації.
Як вже писав портал "Коментарі", Управління боротьби з шахрайством Європейського союзу (OLAF) розпочало розслідування лазівки, що дозволяє низці країн, серед яких Туреччина, експортувати санкціоновану російську нафту в блок під іншою маркою.