Головна Новини Світ Європа Про що говорять результати виборів у Румунії та Польщі: що це означає для України
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять результати виборів у Румунії та Польщі: що це означає для України

В Румунії президентом стане проєвропейський політик, в Польщі ж ще відбудеться другий тур

сьогодні, 16:05 comments2204
Поділіться публікацією:

Після обробки 100% протоколів із виборчих дільниць у другому турі президентських виборів у Румунії переміг прозахідний кандидат мер Бухареста Нікушор ДанФактично песимістичні прогнози не справдилися і Джордже Сіміон не здобув перемогу. Також у неділю у Польщі відбувся перший тур президентських виборів, лідерами якого стали проєвропейський та проукраїнський кандидат Рафал Тшасковський та представник партії "Право та справедливість" Кароль Навроцький. Проте другий тур обіцяє бути запеклим, оскільки праворадикальні антиукраїнські сили разом набрали більше 20 %. Про що говорять такі підсумки виборів у Румунії та Польщі? Який це сигнал для України? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Про що говорять результати виборів у Румунії та Польщі: що це означає для України

Вибори у Румунії та Польщі. Фото: з відкритих джерел

Зростання підтримки правих сил у Польщі – частина загальноєвропейського тренду

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко так прокоментувала ситуацію:

"Дійсно, перемога Нікушора Дана стала несподіванкою, враховуючи лідерство Джордже Сіміона у першому турі та прогнози про напружену боротьбу. Висока явка у 64,72% була історичною та свідчить про мобілізацію проєвропейського електорату. Також на позицію частини виборців могла вплинути компрометуюча інформація щодо можливої антиукраїнської діяльності Сіміона, оприлюднена СБУ у листопаді 2024 р. Дан зміг залучити голоси виборців з великих міст та освічених верств населення, акцентуючи на важливості європейської інтеграції та підтримки демократичних цінностей. Крім того, вперше підтримка Дана національними меншинами, зокрема українською, була публічною і такою масштабною. Для України ця перемога означає збереження надійного партнера на східному фланзі ЄС та НАТО, а для Європи – стримування хвилі ультраправого популізму, що могла б посилити скептицизм щодо підтримки Києва. Збережеться стратегічне партнерство, підтримка військової допомоги та транзиту українського експорту, а також проєвропейський консенсус у регіоні. Перемога Дана знижує ризики ревізії прорумунської, але антиукраїнської політики, яку міг би проводити Сіміон".

Експерт зазначає, те, що у Польщі кандидати від праворадикальних сил, зокрема представники "Конфедерації", набрали понад 20% голосів, свідчить про зростання підтримки суспільством євроскептичних та націоналістичних настроїв. Зростання підтримки правих сил у Польщі – частина загальноєвропейського тренду, але в польському випадку це ще й реакція на соціальні зміни через масову міграцію українців і економічні виклики. 

"Їхній електорат в основному складається з молоді, підприємців та мешканців сільської місцевості, які відчувають економічну незахищеність, незадоволені міграційною політикою та збільшенням аграрного експорту з України. Однак усі фаворити президентських виборів у Польщі озвучували критичні до України заяви, навіть ті, хто традиційно підтримував Київ, тому що це є частиною політичного тренду у Польщі. Згідно з останніми опитуваннями, частка поляків із негативним ставленням до українців зросла з 27% до 30% за рік. Тому у Польщі питання України стало частиною внутрішньополітичної боротьби, а риторика може змінюватися залежно від виборчого циклу. Зміна президента може вплинути на тональність відносин, проте стратегічна підтримка України з високою ймовірністю залишиться пріоритетом для польської влади через безпекові інтереси. Навіть за умови зростання ролі правих сил, Польща навряд чи відмовиться від підтримки України, але може посилити вимоги щодо захисту власних економічних інтересів і контролю міграції", – зазначила Єва Антоненко.

За її словами, для України це і сигнал тривоги, і шанс посилити роботу. Нам необхідно активно розвивати культурні та освітні обміни з Польщею, підтримувати польські ініціативи, спрямовані на допомогу Україні, та посилити дипломатичний діалог з усіма політичними силами у Польщі, включаючи праві. 

"Важливо зосередитись на спільних економічних проектах та підтримці українських біженців у Польщі, щоб про демонструвати взаємну вигоду від співпраці", – наголосила експерт.

Вибори в Румунії – це не лише про Румунію

Політичний експерт Сергій Таран вважає дуже добрим, те, що в Румунії все склалося добре і, умовно кажучи, ще одного "орбана" не сталося.

При цьому експерт звертає увагу, що вибори в Румунії – це не лише про Румунію. І взагалі не лише про політику. 

"Це про життєві мотивації величезної кількості закомплексованих людей зі Східної Європи, які поколіннями жили у "соцтаборі", потім отримали ЄС, НАТО, гроші з Брюсселю та отримали можливість жити і працювати у цивілізованій Європі. Однак, побачивши успішні суспільства, ці маси не надихнулися успіхом, а просякли жовчю й заздрістю. Й почали голосувати за Орбана в Угорщині, Брауна у Польщі, Сіміона в Румунії, Фіцо у Словаччині. І можу продовжити  – за "Альтеративу для Німеччини" Вайдель у східній Німеччині. Всі ці персонажі робили кар’єру на критиці Заходу, який був винуватий лише тим, що мало роздавав благ іншим. Не чиста економіка визначає буття. Його також визнають комплекси і пошук винних у власній неспроможності. "Жаба" часто здатна перемагати", – прокоментував експерт.

Що ж до виборів президента Польщі, то обоє кандидатів, які потрапили у другий тур, займають, загалом, проукраїнську позицію з тієї простої причини, що розуміють, що це в інтересах безпеки самої Польщі. Головна між ними різниця в тому, що вони по-іншому уявляють саму Польщу. 

"Польща Тшасковського від "Громадянської коаліції" — це ліберальна країна, глибоко інтегрована в ЄС і світову економіку. Польща Навроцького від "Право і справедливості" – це консервативна країна, яка опікується більше питаннями ідентичності, ніж економікою", – зазначив експерт.

При цьому Сергій Таран звернув увагу, що попри арифметичну перевагу Тшасковського у першому турі (31,36%), мобілізаційний потенціал Навроцького (29,54%) на другий тур трохи вищий. За нього швидше проголосують виборці Менцена (15%) та Брауна (6%). Виборці решти кандидатів в більшості проголосують радше за Тшасковського 

"Але з іншого боку не факт, що всі виборці Менцена та Брауна прийдуть на другий тур. Їхні кумири є антисистемними кандидатами, які затято критикували дві традиційні найбільші польські партії, і тому їхні виборці можуть просто не підтримати жодного з кандидатів, які пройшли у другий тур. Словом, у другому турі все дуже серйозно залежатиме від явки виборців інших кандидатів. Й інтрига триматиметься до останньої секунди", – вважає експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — що чекати українським біженцям із приходом нового президента: у Польщі дали відповідь.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини