Головна Новини Світ Європа Російські реактори для України: Болгарія раптово передумала, але чому
commentss НОВИНИ Всі новини

Російські реактори для України: Болгарія раптово передумала, але чому

Історія з купівлею російських блоків для Хмельницької АЕС несподівано закінчилася

15 квітня 2025, 21:30
Поділіться публікацією:

 Болгарія відмовилася від планів продати Україні два атомні реактори, які планувалося використати для добудови Хмельницької АЕС. Своє рішення уряд країни пояснив прагненням розвивати власну атомну енергетику в умовах нестабільності на енергетичному ринку.

Російські реактори для України: Болгарія раптово передумала, але чому

Реактори для Хмельницької АЕС (фото з відкритих джерел)

Про це повідомив віцепрем'єр-міністр Болгарії Атанас Зафіров, слова якого наводить болгарське видання Forbes.

За його словами, у зв’язку з глобальним зростанням цін на електроенергію Болгарії потрібно зосередитися на зміцненні власного енергетичного потенціалу. Зафіров також зазначив, що відповідне рішення було ухвалене за погодженням усіх учасників урядової коаліції.

Зрив домовленості з Україною ставить під питання реалізацію іншого важливого проєкту — добудову двох енергоблоків на АЕС "Козлодуй". Болгарія вже уклала контракти на їхнє спорудження з американською компанією Westinghouse та південнокорейською Hyundai. Проте фінансування цього проєкту частково мало здійснюватися за рахунок продажу Україні двох енергоблоків з АЕС "Белене".

Будівництво двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС в Україні було призупинено ще у 1990 році через мораторій, запроваджений після розпаду СРСР. Хоча цей мораторій було скасовано у 2005 році, до реального обговорення добудови об’єктів повернулися лише після початку повномасштабного вторгнення Росії. Наразі на ХАЕС функціонують два блоки з радянськими реакторами типу ВВЕР-1000.

У 2024 році Україна досягла домовленості щодо придбання ще двох реакторів ВВЕР-1000, які були виготовлені "Росатомом" для болгарської АЕС "Белене". Варто зазначити, що цей проєкт, як і український, був заморожений у 1990-х роках, а згодом його повністю згорнули. Болгарія спочатку планувала продати реактори Україні по 600 мільйонів доларів кожен, але з огляду на обмеженість альтернатив для закупівлі такого обладнання, ціна була переглянута у бік збільшення.

Ідея добудови ХАЕС спричинила жваві дискусії в українському суспільстві. Прихильники наголошують, що купівля вже наявних реакторів є простішим шляхом, ніж будівництво нової АЕС з використанням західних технологій. Натомість критики вказують на те, що болгарські реактори відрізняються за модифікацією від тих, що вже експлуатуються на станції, тому її доведеться суттєво модернізувати. Крім того, занепокоєння викликає залежність від російських технологій та перспективи технічного обслуговування такого обладнання.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Верховна Рада ухвалила рішення щодо закупівлі реакторних установок з Болгарії для завершення добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС. Однак противники цього рішення продовжують поширювати інформацію про "російське походження" цих реакторів. Народний депутат Сергій Нагорняк відреагував на ці заяви, назвавши їх маніпуляцією без жодних підстав.

"Ці реактори — такі ж "російські", як і МіГи, якими ми зараз воюємо з росіянами. Якщо слідувати такій логіці, то нам слід відмовитися від усіх радянських літаків, танків, артилерії та навіть 152-мм снарядів. Це ж також розробка СРСР, чи не так? Абсурд. Це болгарські реактори, і Росія не має до них жодного відношення вже 15 років", — зазначив Нагорняк.

 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини