Чи має світ розуміння, що Україна буде в НАТО – що дасть Києву вільнюський саміт

Перспективи членства України в НАТО – ключове питання на порядку денному вільнюського саміту

У вівторок, 11 липня, стартує дводенний саміт НАТО. Україна буде в НАТО, працюємо над алгоритмом членства, заявив у вечірньому зверненні президент Володимир Зеленський, наголосивши, що саме від нашої країни залежить реальність безпеки на східному фланзі НАТО. Він також анонсував, що з Вільнюса для українських воїнів прийдуть добрі новини. Які головні висновки щодо перспектив України на даному саміті можна зробити зараз? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

У світі, схоже, вже склався консенсус, що альтернативи приєднанню України до НАТО немає

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук акцентує, що на даний момент українське питання – ключове на порядку денному вільнюського саміту.

“Є, звичайно, інші важливі питання – такі як посилення присутності сил НАТО у країнах-членах Східної Європи, питання приєднання до Альянсу у найближчому майбутньому Швеції”. Але саме Україна залишається у пріоритеті", – упевнений експерт.

Він нагадує, що перед самітом наша країна насамперед зусиллями президента провела серйозну дипломатичну роботу. Вдалося досягти того, що дві третини країн-членів НАТО (у блок зараз входить 31 країна) схвалюють майбутнє приєднання України до Альянсу. Про що підписано відповідні декларації.

"Україна окреслила євроатлантичний курс як безальтернативний. А у вересні 2022 року Київ подав офіційну заявку на вступ до НАТО. І зараз, за винятком безпекових гарантій, згідно зі статутом НАТО (коли напад на одного члена блоку дорівнює нападу на весь блок), Україну можна вважати повноцінним членом цього об'єднання, – вважає Петро Олещук. – Наша країна бере участь у всіх заходах Альянсу, налагоджує взаємодію щодо обміну даними розвідок тощо. Значно зріс рівень сумісності військ НАТО та ЗСУ на рівні озброєння".

Поки, продовжує експерт, залишається відкритим питання безпосереднього входження України до блоку (через війну з Росією, що триває). Тому актуальна тема безпекових гарантій на даний момент до цього вступу.

"У світі, схоже, вже склався консенсус, що альтернативи до приєднання України до НАТО – немає. Зокрема, нещодавно було оприлюднено відповідний лист, підписаний низкою американських учених, військових, дипломатів. Там наголошується, що Україна має на саміті отримати чітку перспективу вступу до Альянсу. І така думка зараз стає мейнстримом. При цьому і Україна, і Захід розуміють, що до закінчення війни Україна не зможе стати повноцінним членом НАТО. Але може одержати запрошення туди. І розпочати процедуру, яка завершиться після приходу миру", – пояснює експерт.

Крім того, зазначає він, Україна потребує конкретних програм, які гарантують постачання нам необхідних озброєнь та боєприпасів аж до нашої перемоги.

"Є інформація з боку глави МЗС України Кулеба та джерел з НАТО, що є принципова згода про звільнення нас від необхідності ПДЧ. Тобто ми матимемо можливість вступити до НАТО за спрощеною процедурою. Це серйозний сигнал, як створення Ради Україна-НАТО, перше засідання якого очікується 12 липня за участю президента Зеленського. Але очевидно, що Україна чекає на конкретику. Чіткого розуміння, як саме ми можемо стати членом НАТО невдовзі після закінчення війни. І, схоже, ще триває дипломатична робота щодо чітких формулювань та наповнення їх конкретним змістом. Загальна картина вже ясна, але деякі мазки можуть зробити істотні зміни до підсумкового змісту", – констатує Петро Олещук.

Цей саміт, хоч і не принесе всього потрібного, але буде кроком у правильному напрямку, формуючи правильну повістку

Політексперт, кандидат політичних наук, історик Олександр Палій розмірковує так:

"Швидше за все, результат полягатиме в зобов'язаннях НАТО практично підтримати Україну на тривалий період та у форсуванні зрозумілого механізму вступу нашої країни до Альянсу в обхід Плану дій щодо членства".

Дуже багато, на думку експерта, залежатиме від практики – рішення щодо постачання серйозних обсягів далекобійних ракет, бомб та авіації.

"Цей саміт, хоч і не принесе всього потрібного, але буде кроком у правильному напрямку, формуючи правильний порядок денний", – прогнозує Олександр Палій.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чи варто чекати на сенсації від саміту у Вільнюсі – що може зважитися в останній момент.