Головна Новини Світ НАТО Вступ до НАТО загрожує безпеці України: чому Альянс сам провокує агресію Кремля
commentss НОВИНИ Всі новини

Вступ до НАТО загрожує безпеці України: чому Альянс сам провокує агресію Кремля

Вступ України до НАТО не обов'язково означає "порятунок" від вторгнення Росії

5 грудня 2024, 08:40
Поділіться публікацією:

Останнім часом пожвавилися розмови про те, що лише членство України в НАТО може стати надійної гарантією безпеки для України. Чи справді це так? Як Альянс мусить діяти на випередження? Видання "Коментарі" розбиралося в цих питаннях, проаналізувавши думки експертів.

Вступ до НАТО загрожує безпеці України: чому Альянс сам провокує агресію Кремля

Україна – НАТО. Фото: з відкритих джерел

Країни НАТО можуть не взяти на себе зобов'язання захищати Україну

Військовий експерт Іван Ступак в ефірі каналу "Еспресо" заявив, що вступ України до НАТО в жодному разі не можна назвати 100% гарантією того, що в майбутньому Росія не повторить свою агресію.

Експерт також зазначив, що Україні не світить вступ до НАТО найближчим часом.

"Звичайно, якщо ситуація не зміниться в найближчі півроку або протягом року. Україна ще не готова матеріально, технічно і в нас немає тих стандартів, які є частиною вступу до НАТО. Приміром, Фінляндія і Швеція вже кілька десятиліть були готові формально і залишалося тільки юридично закріпити це рішення", — пояснив Ступак.

Крім того, експерт наголосив, що Україна змушена розраховувати виключно на саму себе в питанні захисту від російської агресії, адже саме членство України в НАТО "загрожує нашій безпеці".

Ступак заявив, що це нібито може повністю "розслабить" українське суспільство щодо майбутніх загроз.

"Тобто, українці вважатимуть, що тепер вони під парасолькою НАТО і їм нічого не загрожує, а в разі чого Альянс нас захистить", — наголосив експерт.

Експерт нагадав про Будапештський меморандум, оскільки країни НАТО можуть не взяти на себе зобов'язання захищати Україну.

Функціональність 5 статті потребує перевірки вже зараз

Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар в інтерв’ю Укрінформу висловив думку, що функціональність 5 статті договору про безпеку Північноатлантичного альянсу потребує перевірки вже зараз, а не тоді, коли Росія здійснить прямі агресивні дії.

"Функціональність 5 статті потребує перевірки вже зараз, а не тоді, коли Росія здійснить прямі агресивні дії. Як зазначив голова Військового комітету НАТО Роб Бауер, превентивні заходи мають стати основою стратегії Альянсу. Однак наразі політичне керівництво багатьох країн НАТО не готове до рішучих кроків. Історія постачання Україні сучасних систем озброєння, таких як HIMARS, F-16 чи ракети Storm Shadow, яскраво демонструє цю нерішучість. Між прийняттям рішень і їх реалізацією минають місяці, а то й роки", – констатував Гончар.

За його словами, це дозволяє путінському режиму діяти агресивно, не очікуючи серйозної протидії. Кремль залякує, зміщуючи акцент своєї ядерної доктрини від стримування до погроз. 

Експерт вважає, що це зрозуміли і в Лондоні, і в Парижі. І саме тому навесні цього року Макрон заговорив про можливість boots on the ground, тобто чобота НАТО на українській землі для допомоги Україні. Однак минуло вже понад півроку, а реальних кроків у цьому напрямку ми так і не побачили. Дискусії тривають, але їх результати залишаються на рівні слів.

На думку експерта, у нинішніх умовах досягнення консенсусу серед 32 країн-членів НАТО видається малоймовірним, тож єдиним виходом є формування "коаліції рішучих".

"До її складу могли б увійти країни, які вже зараз демонструють готовність до активних дій: Франція, Велика Британія, Чехія, Польща, країни Балтії та Скандинавії. Для цього не потрібен консенсус цілого НАТО – достатньо рішення окремо взятої країни або кількох країн на рівні національному. Зрештою, Путін не просто переводить ядерну доктрину з розряду стримування в розряд залякування. Він чудово розуміє: якщо не Захід в цілому, то окремі країни рано чи пізно перейдуть до більш рішучої позиції", — вважає Гончар.

Читайте також на порталі "Коментарі" — останній шанс: ЗМІ дізналися, чи отримає Україна запрошення в НАТО цього тижня.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини