У понеділок, 20 травня, було офіційно підтверджено, що президент Ірану Ібрагім Раїсі загинув добою раніше в катастрофі вертольота на кордоні з Азербайджаном. Обов'язки президента до нових виборів виконуватиме віце-президент Мухаммед Мохбар, який є прихильником Росії та протистояння із Заходом. Чи може смерть Раїсі призвести до переділу влади в Ірані? Які варіанти розвитку подій, хто і як може скористатися ситуацією? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Президент Ірану Раїсі. Фото з відкритих джерел
Світська влада – це лише третій рівень влади у сучасному Ірані
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков запевняє, що загибель президента Раїсі не вплине ні на зовнішньополітичні процеси, які веде Іран, ні на внутрішні. Ні на іранську підтримку РФ, спільну участь у "осі зла", куди входить також Північна Корея.
"Річ у тому, що Іран – це типова теократія. Тобто країна, де влада фактично належить релігійному угрупованню. Причому в Ірані це ще й релігійні фанатики на чолі з аятолою Алі Хаменеї (іранський релігійний, духовний, державний, політичний, військовий та громадський діяч). Ось якби з ним щось трапилося – це могло якось вплинути на курс Ірану. Але не загибель керівника світської влади – президента. Який навіть не другий за значимістю в Ірані, після аятол. Другим іде Корпус вартових ісламської революції (КВІР) – угруповання військових фанатиків, які орієнтуються на фанатиків духовних – аятол", – пояснює Олександр Кочетков.
Тож, продовжує він, світська влада (президент, віце-президент тощо) – це лише третій рівень влади у сучасному Ірані. Вони необхідні теократії, щоб вимовляти якісь слова на міжнародних конференціях, представляти Іран в ООН.
"Крім того, президент потрібен, щоб його не любили, на відміну від того, як люблять аятол. І, щоб його не поважали і не боялися, на відміну від того, як поважають і бояться військову верхівку у вигляді КВІР. З огляду на вищесказане президент в Ірані — фігура номінальна, декоративна. І її заміна – справа нескладна, яка вирішується аятолами та КВІР", – констатує аналітик.
Клани підуть проти кланів
Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков розмірковує так:
"Подивимось, якими будуть офіційні дані за підсумками розслідування. Що саме спричинило катастрофу. У 99% випадків це – відмова техніки чи людський фактор (помилка пілота, наприклад). Але завжди залишається 1%, пов'язаний із зовнішнім впливом".
На думку експерта, загибель президента спровокує в Ірані переділ влади. Клани підуть проти кланів.
"При цьому слід розуміти, що клан Раїсі був прихильником євразійства, БРІКС і так далі. На зміну йому може прийти клан, націленіший на Захід", – прогнозує Олег Старіков.
Читайте також на порталі "Коментарі" – в Інституті вивчення війни розповіли про наслідки смерті президента Ірану Раїсі.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.