Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Вихід Туреччини зі Стамбульської конвенції по боротьбі з насильством щодо жінок, закупівля офіційною Анкарою російських ракетних комплексів С-400, що входить в конфлікт з позицією партнерів по НАТО, особливо США.
Директор Інституту зовнішньо-політичних досліджень, конфліктолог, доктор політичних наук, професор Київського національного університету (КНУ) ім. Шевченка Григорій Перепелиця наголошує, що ситуація почала різко змінюватися після спроби державного перевороту в Туреччині у 2016 році. Той не вдався, зате у президента Реджепа Ердогана з'явився привід ввести більш жорстку модель управління. Фактично — вибудовувати авторитарну державу з ідеологією неоосманізму.
Векторами, за якими почала активно просуватися набирає міць Туреччина, стали Південний Кавказ, ареал тюркських народів. І Близький Схід, де Туреччина намагається закріпити своє регіональне домінування. При цьому офіційна Анкара почала входить в геополітичні зіткнення з США і РФ. У тій же Сирії, на тому ж Південному Кавказі.
Така поведінка Туреччини не подобається партнерам по НАТО. Особливо закупівля С-400 у РФ, що входить в пряме протиріччя з безпековими інтересами Альянсу. Але Ердоган, схоже, свідомо йде на конфлікт, підкреслюючи, що баланс, турецькі геополітичні інтереси і розширення сфери впливу для нього — важливіше, ніж думка союзників, підкреслює Григорій Перепелиця.
Політолог-міжнародник, бізнес-аналітик Георгій Кухалейшвілі звертає увагу, що питання покупки Туреччиною комплексів С-400 — не нова. Росія вже поставляла до Туреччини компоненти цих протиракетних комплексів, згідно з контрактом з підписаним у 2017 році.
На його думку, у США обмежені опції тиску на Туреччину — і в кращому випадку від адміністрації Байдена варто чекати персональних санкцій щодо турецьких чиновників другого-третього ешелону.
Що стосується виходу зі Стамбульської декларації, то це, зазначає Георгій Кухалейшвілі, сигнал Анкари, що у внутрішніх питаннях вона буде керуватися нормами свого законодавства, а не міжнародного права. І не збирається згортати з курсу на побудову консервативного суспільства і суперпрезидентської республіки.
"Як відомо, в консервативному мусульманському суспільстві жінки не грають на рівних з чоловіками ні в політиці, ні в бізнесі. Цим Ердоган підкреслив винятковість своєї країни, дав зрозуміти, що буде грати тільки за своїми правилами", — резюмує політолог-міжнародник.
Нагадаємо, в Росії зробили гучну заяву з приводу саміту Кримської платформи в Україні, який відбудеться до 30-річчя незалежності нашої країни. Прес-секретар російського МЗС Марія Захарова сказала, що РФ запише у вороги всіх, хто погодився брати участь в переговорах.
Новини