Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Конфлікт між Ізраїлем і Палестиною загострився. Йдуть взаємні обстріли, звинувачення, грізні заяви. Що відбувається і чому саме зараз? Який прогноз подальшого розвитку подій? Видання "Коментарі" розбирало ситуацію з експертами.
Конфлікт Ізраїлю і Палестини. Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Експерт по Близькому Сходу Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула закликає не забувати, що ізраїльсько-палестинський конфлікт ніколи не зникав з порядку денного. І періоди відносної деескалації не повинні вводити в оману.
"За десятиліття протистояння між сторонами накопичилося безліч суперечностей і взаємних образ, які цілком можуть стати приводом для загострення. Наприклад, нинішні зіткнення почалися через судову справу щодо виселення палестинців із району Східного Єрусалиму Шейх-Джарра, розгляд якого тягнеться багато років. В таких умовах немає нічого дивного, що "порохова бочка", в яку перетворилася Свята Земля, час від часу вибухає. І ситуація навряд чи зміниться в найближчі роки — погляди ізраїльтян і палестинців на майбутнє цих територій істотно відрізняються, і жодна зі сторін не готова поступатися своїми позиціями", — прогнозує експерт.
Втім, зазначає він, беручи до уваги наявність об'єктивних передумов для ескалації, не можна виключати, що в цей конкретний момент певні політичні сили спеціально грають на загострення конфлікту, а окремі політики по обидві боки барикад мають в цьому свій інтерес.
Микола Замікула пояснює: "Представники ізраїльського командування — наприклад, генерал Гассан Алян — заявляють, що простих мусульман в Єрусалимі цинічно використовують, підштовхуючи їх до протестів з надуманих причин (нібито Ізраїль наступає на їх релігійні права і святині). В цілому, звинувачення в бік лідерів палестинського руху базуються на логічних припущеннях. Ті цілком можуть використовувати сформовану ситуацію (затяжна політична криза в Ізраїлі, спровокована нездатністю сформувати стабільний уряд) і зміни в міжнародній обстановці (прихід до влади в США адміністрації Джо Байдена, яка переглянула очевидно проізраїльський курс Дональда Трампа) для того, щоб шляхом провокацій з одного боку "промацати" Тель-Авів і його реакцію, а з іншого боку — привернути увагу і заручитися підтримкою міжнародної громадськості, апелюючи до порушень прав палестинців".
Але певні політичні дивіденди від загострення цілком можуть отримати і деякі ізраїльські політики, вважає експерт. Наприклад, лідер партії "Лікуд" Біньямін Нетаньяху, який всіма силами прагне утримати крісло прем'єр-міністра. У цій ситуації конфлікт цілком може піти йому на користь.
"З одного боку, він ускладнює формування стабільної "антілікудовської" коаліції, здатної сформувати уряд. Для її нормальної роботи необхідно залучити до союзу арабських депутатів Кнесету, а в умовах ескалації це буде складно зробити. Союзники Нетаньяху напевно розгорнуть активну кампанію проти будь-якого опонента, який готовий піти на угоди з арабами, звинувачуючи його в зраді інтересів Ізраїлю у важкий, "військовий" час. Та й самі арабські депутати будуть змушені реагувати на конфлікт і переглядати свою позицію з питань формування коаліції, пам'ятаючи про побажання своїх виборців", — розмірковує Микола Замікула.
З іншого боку, зазначає експерт, жорстка реакція на дії палестинців — в тому числі удари у відповідь по Сектору Гази — будуть використовуватися Нетаньяху для підтримки свого іміджу сильного політика, зорієнтованого виключно на захист Ізраїлю і його інтересів. У разі, якщо справа дійде до нових парламентських виборів в країні, це може зіграти йому на руку в боротьбі за електорат, резюмував Микола Замікула.
Політолог-міжнародник Денис Пілаш впевнений, що заплановане рішення Ізраїлю про виселення палестинських жителів з району Шейх-Джарра в Східному Єрусалимі зіграло роль сірники в пороховій бочці, спровокувавши ланцюжок насильства, яка в підсумку призвела до чергової ескалації ізраїльсько-палестинського конфлікту.
"Спершу 6 травня, в останній день місяця Рамадан, в зіткненнях з силовиками постраждали сотні палестинських протестуючих. Потім 9 травня ізраїльська поліція штурмувала мечеть аль-Акса, одну з найважливіших святинь ісламу. Ісламістський рух ХАМАС, який контролює сектор Газа, відповів запуском по Ізраїлю ракет — втім, особливого збитку це не завдало, з огляду на ефективність ізраїльської системи ПРО "Залізний купол". Зате, як і в попередніх конфліктах — в 2006, 2008-2009, 2014 роках — уряд Ізраїлю використовує ситуацію як привід для асиметричного удару по сектору Газа. Кількість загиблих від ізраїльських авіанальотів палестинців вже обчислюється десятками, в тому числі не менше дев'яти дітей", — зазначає Денис Пілаш.
На його думку, загострення припало якраз до речі кільком гравцям, включаючи чинного прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху.
"Після парламентських виборів — четвертих за два роки — йому не вдалося сформувати уряд, і 5 травня мандат перейшов до представника опозиції Яіру Лапід. Переговори останнього з потенційними коаліційними партнерами просувалися успішно, але для отримання парламентської більшості потрібна підтримка найменшою фракції в Кнесеті — консервативної партії "Об'єднаний арабський список", а та заморозила свою участь в переговорах після авіаударів по Газі 10 травня. Для Нетаньяху досягнення його опонентами домовленості про створення кабінету міністрів загрожує не тільки втратою влади, яку він не випускав зі своїх рук на протязі останніх 12 років, але і перспективами судових переслідувань за корупцію. А ось чергові вибори в атмосфері антіпалестінскіх настроїв обіцяють об'єднанням електорату підтримують Нетаньяху правих світських і релігійних партій", — пояснює Денис Пілаш.
З іншого боку, зазначає він, в Палестині теж повинні були відбутися вибори в Палестинську законодавчу раду (перші з 2006 року!). Але напередодні їх, 29 квітня, палестинський президент Махмуд Аббас відклав вибори на невизначений термін. І ситуація з Східним Єрусалимом виступає для нього зручним приводом їх постійного перенесення.
"При цьому будь-яка поляризація швидше грає на руку його непримиренних опонентів, радикалів з ХАМАС, — підкреслює політолог. — А на міжнародному рівні дії Ізраїлю стали можливістю для Катару і Туреччини, які ініціювали реакцію з боку Арабської ліги та Організації ісламського співробітництва відповідно, подати себе в якості заступників Палестини. На ділі ж рядові палестинці і надалі ставатимуть першими жертвами регіональних загострень і політичних ігор".
Як повідомлялося, в результаті заворушень на Храмовій горі в Єрусалимі постраждало багато людей.
Новини