Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Майже
три роки минуло з моменту, коли Сі Цзіньпін і Владімір Путін проголосили
"дружбу без обмежень" — за кілька тижнів до російського вторгнення в
Україну в лютому 2022 року. З того часу така риторика суттєво послабла.
Формулювання "без обмежень" зникло з ужитку, ймовірно, з ініціативи
Пекіна. Під час візиту Путіна до Китаю в травні минулого року він назвав свої
стосунки з Сі "братськими".
Незважаючи на зміну тональності, співпраця між країнами продовжує
поглиблюватися. За оцінкою Ради з міжнародних відносин США, цей альянс є
"найсерйознішою загрозою національним інтересам США за останні шість
десятиліть", пише редакція The Guardian.
Путін и Сі Цзиньпін. Фото: УНІАН
Водночас на практиці відносини Росії та Китаю мають свої межі, особливо це стало очевидним через війну в Україні. Китай утримується від прямих поставок зброї Росії, незважаючи на підозри США щодо можливої летальної допомоги. Китайські банки також почали суворіше дотримуватися санкцій через західний тиск, хоча ключові транзакції все ж проходять.
Дві країни мають відмінні стратегії: Росія Путіна діє руйнівно, тоді як Сі прагне адаптувати світовий порядок до інтересів Китаю. Це не традиційний союз, а зближення, засноване на прагматичних інтересах. Така гнучкість робить ці відносини стійкішими, вважає історик Сергій Радченко.
Попри внутрішні проблеми й розбіжності, що послаблюють західні демократії, економічні труднощі не оминають і Росію з Китаєм. Після десятиліть зростання, яке наблизило Китай до США, його економіка зараз стикається зі значними викликами.
Портал "Коментарі" раніше писав, що на Банковій наголошують на важливості зупинки транзиту російського газу через Україну. Зокрема, за словами радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка, "вчорашня безумовна історична поразка Москви сталася не на полі бою, але врешті-решт вона може визначити підсумок усієї війни".
Новини