Головна Новини Світ Росія Кого Путін зібрав на чергове побєдобєсіє у Москві: що це значить для України та світу
commentss НОВИНИ Всі новини

Кого Путін зібрав на чергове побєдобєсіє у Москві: що це значить для України та світу

Склад гостей дає Кремлю багато можливостей використати парад як інструмент поширення дезінформації та маніпуляцій з метою підриву міжнародної підтримки України

сьогодні, 16:00
Поділіться публікацією:

До Росії для участі в параді на 9 травня приїдуть майже три десятки іноземних лідерів. Про це повідомив помічник президента РФ Юрій Ушаков. В першу чергу кидається в очі присутність поруч з Путіним лідера КНР Сі Цзіньпіна, який вже ніби прибув до Москви, а також лідерів Сербії та Словаччини – Вучича та Фіцо відповідно. Також Der Spiegel пише про те, що до Москви на 9 травня приїдуть п'ять депутатів ЄвропарламентуПро що говорить подібний "букет", зібраний Путіним для чергового дня "побєдобесія"? Як даним дійством Путін може скористатися у війні проти України? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Кого Путін зібрав на чергове побєдобєсіє у Москві: що це значить для України та світу

Парад у Москві. Фото: із відкритих джерел

Цьогорічній парад може отримати велике геополітичне значення

Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Анна Малкіна вважає, що парад 9 травня має велике символічне значення, саме тому Кремль приділяє йому таку велику увагу. 

"Це "свято", яке за своєю значимістю та вагою давно випередило в Росії Новий рік і Різдво. Цього року парад буде використано для створення образу "переможної" Росії, яка має міжнародну підтримку. Це, що стосується "внутрішнього споживача". Що стосується зовнішніх сигналів, то цьогорічній парад може отримати велике геополітичне значення, продемонстувавши, що Путін більше не перебуває в повній міжнародній ізоляції. Маємо наступний невтійшний тренд: на параді в 2022 році іноземних лідерів в Москві не було, в 2023-му були присутні лідери кількох країн СНД, зокрема Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану, а також прем'єр-міністр Вірменії, в 2024-му до лідерів СНД доєднались представники Куби, Лаосу та Гвінея-Бесау. Цього року перелік гостей доповнено прем’єр-міністром Словаччини, президентом Сербії, депутатами Європарламенту, а також лідером-ваговиком Сі Цзіньпіном. Присутність останнього є потужним геополітичним сигналом", – зазначила політолог. 

Вона продовжує, мова йде не тільки про демонстрацію стратегічного партнерства з Росією, попри санкції і міжнародну ізоляцію. Мова йде про символічну підтримку, адже присутність лідера Китаю на військовому параді в Москві може означати солідарність у контексті силового протистояння з Заходом. Також це є сигналом для США, що Китай має серйозний інтерес до співпраці з Росією і це матиме довгострокові наслідки для балансу сил у новому багатополярному світі.

Що стосується присутності на параді президента Сербії та прем’єр-міністра Словаччини, то Анна Малкіна говорить, що це додатковий сигнал про відсутність консолідованої європейської єдності. 

"В цьому "букеті" ми не помітили прем’єра Угорщини Віктора Орбана, який, очевидно, не побачив ніякого зиску для себе від участі в подібному шоу. Та й історичний контекст не дозволяє, адже під час Другої світової війни Угорщина воювала на боці нацистської Німеччини. Але такий прикрий "прогул" угорського лідера з легкістю компенсували депутати Європарламенту. Це дасть можливість російській пропаганді показати, що навіть в Європі є люди, які підтримують політику РФ і, відповідно, її війну проти України", – зауважила експерт.

Підсумовуючи Анна Малкіна зауважила, що для України тут, об’єктивно, мало приємного. 

"Склад гостей дає Кремлю багато можливостей використати парад як інструмент поширення дезінформації та маніпуляцій з метою підриву міжнародної підтримки України, зміцнення зав’язків з країнами, які не підтримують санкції проти Росії, підтримати наратив про "успішну спецоперацію" для внутрішньої аудиторії та російської армії", – зазначила експерт.

Парад на 9 травня – це інструмент актуальної політики в РФ

Політичний та військовий аналітик Олександр Кондратенко вважає, що присутність іноземних лідерів на параді 9 травня в Москві – це не просто церемоніальний жест, а свідомо зрежисований політичний сигнал, який Кремль прагне використати для кількох цілей як на міжнародній, так і на внутрішній арені.

"Депутати Європарламенту від партії "Союз Сари Вагенкнехт" — Міхаель фон дер Шуленбург та Рут Фірменіх — є представниками нової політичної сили, яка виступає з критикою поточної політики ЄС щодо України, та вони не мають значного впливу в Європарламенті. Присутність цих депутатів на заходах у Москві може бути використана російською пропагандою для демонстрації нібито підтримки з боку європейських політиків. Це дозволяє Кремлю стверджувати, що в ЄС існує опозиція до офіційної політики щодо України. У час, коли Росія перебуває в глибокій міжнародній ізоляції через війну проти України, такий "букет" гостей покликаний створити враження, що РФ не самотня, що вона має союзників або, принаймні, симпатиків. Це особливо актуально на тлі західних санкцій та геополітичного тиску", – говорить експерт.

За його словами, присутність Сі Цзіньпіна – особливо важливий символ. Вона може бути інтерпретована, як підтримка Росії з боку Китаю або хоча б як згода на її роль у багатополярному світі, де США і ЄС – не єдині центри впливу. Це також меседж для країн Глобального Півдня: мовляв, "дивіться, Захід ізолює Росію – але ми створюємо іншу коаліцію".

Щодо присутності кількох депутатів Європарламенту, то Олександр Кондратенко говорить, що Кремль використає це, як доказ того, що навіть у самій Європі є політичні сили, які не погоджуються з офіційною політикою санкцій і підтримки України. Це дозволяє Путіну маніпулятивно подавати ситуацію як неоднозначну.

"Звісно участь іноземних гостей – важливий інструмент для внутрішньої пропаганди: росіянам покажуть, що "нас поважають", "світ не такий однозначний", і що навіть у час війни Кремль залишається  "в центрі уваги світової політики", — зазначив аналітик.

Аналізуючи те, як це може бути використано у війні проти України, то Олександр Кондратенко говорить, що, по-перше, для посилення пропагандистського наративу, по-друге, для дипломатичного тиску на нейтральні країни, і, по-третє, як спроба розколу всередині ЄС.

"Парад на 9 травня – це інструмент актуальної політики в РФ", – констатував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" — яку обіцянку Сі дав Путіну у Москві.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини