Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Понад 75% ключових хімікатів російські заводи, що виробляють вибухівку та порох, отримують лише від п'яти великих компаній. Як повідомляє портал "Коментарі", про це йдеться в розслідуванні "Reuters".
Російські заводи вибухівки. Фото з відкритих джерел
У матеріалі йдеться, що їхні постачання допомагають підтримувати російське військове провадження під час війни проти України, тоді як самі компанії уникають серйозних санкцій. Йдеться про Єврохім, Уралхім, УГМК, Лукойл і Євраз, які пов'язані з відомими російськими мільярдерами, такими як, наприклад, Роман Абрамович, Вагіт Алекперов або Дмитро Мазепін.
Хоча самі мільярдери перебувають під санкціями, їхні підприємства здебільшого уникли серйозних обмежень, бо виробляють громадянську продукцію, таку як добрива. Санкції країн Заходу зазвичай не стосуються товарів, що є критично важливими для сільського господарства.
Наприклад, завод імені Свердлова в Дзержинську, єдиний великий виробник октогену та гексогену в Росії, отримує хімікати від азотних компаній Єврохіму. Обсягів азотної кислоти, проданих ними протягом останніх двох років, достатньо, щоб зробити гексоген для 500 000 артилерійських снарядів великого калібру.
При цьому ЄвроХім заперечує військові постачання та стверджує, що не є частиною військово-промислового комплексу Росії.
Компанія Уралхім постачає хімікати як на завод імені Свердлова, так і на порохові заводи у Тамбові, Казані та Пермі.
Одне з підприємств холдингу УГМК постачає на російські порохові заводи сульфатну кислоту, а Лукойл – толуол, який використовується для одержання вибухової речовини тринітротолуол.
Євраз, де є частка Абрамовича, постачає толуол на Бійський олеумний завод.
Reuters проаналізував сотні тисяч даних про залізничні перевезення у 2022-2024 роках, щоб відстежити постачання хімікатів для вибухівки на російські заводи. Дані були отримані з комерційних джерел за допомогою сторонньої організації та додатково перевірені на достовірність.
Агентство з посиланням на військове джерело в Україні зазначає, що у 2024 році Росія виробила близько 2,4 млн артилерійських снарядів та імпортувала ще 3 млн снарядів із Північної Кореї.
Читайте також на порталі "Коментарі" — попри санкції до Росії завозять іноземні літаки: скільки імпортували в 2024 році.
Новини