Головна Новини Світ Росія Росія збирається залишити ЄС без газу: чим це загрожує – чи зможе вистояти Європа
commentss НОВИНИ Всі новини

Росія збирається залишити ЄС без газу: чим це загрожує – чи зможе вистояти Європа

Росія втрачає газовий важіль впливу на Європу

4 серпня 2022, 11:17
Поділіться публікацією:

У російській компанії "Газпром" фактично відмовилися приймати назад турбіну Siemens через "санкційні режими" та "невідповідність існуючій ситуації чинним контрактним зобов'язанням". Про що це говорить? Чи зуміє Європа встояти у газовій війні з Росією? Як те, що відбувається, позначиться на Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Росія збирається залишити ЄС без газу: чим це загрожує – чи зможе вистояти Європа

Газопровід. Фото: з відкритих джерел

Є стратегічний у нашому розумінні програш "Газпрому" і загалом Росії

Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський розмірковує так:

"Я думаю, Європа встоїть. Так, будуть обмеження взимку за температурами, та й зараз те саме – щодо кондиціювання. Але того, що було раніше із залежністю від "Газпрому" – вже не буде".

Тобто, продовжує експерт, – це стратегічний у нашому розумінні програш "Газпрому" та загалом Росії. Ось тільки, чи це вважає стратегічним програшем сама РФ?

"На мою думку, все, що відбувається, свідчить, що восени і "Північний потік-1", і транзит газу через Україну обнуляться", – резюмує Леонід Уніговський.

У короткостроковій перспективі "Газпром" зменшуватиме обсяги транспортування через нашу ГТС

Експерт із питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський вважає, що Європейський Союз у газовій війні з РФ зможе відстояти свою позицію.

"Більше того, на мій погляд, у Європейської Комісії немає жодних ілюзій щодо майбутніх поставок російського газу на ринок ЄС. Про це свідчить насамперед ухвалена програма про скорочення обсягів споживання газу на 15%. Більше того, на сьогоднішній день, попри численні повідомлення російської пропаганди в стилі "Європа замерзне", європейський газовий ринок збалансований. Так, порівняно з аналогічним періодом минулого року, обсяги постачання природного газу до ЄС збільшилися приблизно на 7%. І це на тлі скорочення постачання російського газу на 40%. При цьому обсяги споживання газу зменшились на 22%", – зазначає експерт.

На його думку, варто звернути увагу на спотові котирування на газових хабах. Так, у Франції та Великій Британії тисяча кубометрів газу не перевищує 1,6 тис доларів. Тоді як в умовній австро-німецькій торговій зоні котирування становлять понад 2,2 тис доларів за ту саму тисячу кубометрів блакитного палива.

"Така різниця, – пояснює Максим Білявський, – пов'язана з тим, що у франко-британській торговій зоні немає російського газу, а ціновий сигнал формуються за рахунок постачання зрідженого газу. Ну, а австро-німецька торгова зона безпосередньо залежить від постачання російського газу. Звідси й такі аномалії, в тому числі є наслідком психологічного чинника, який відображає негативні очікування споживачів російського газу".

У таких умовах, продовжує експерт, "Газпром" ставить собі завдання поглиблювати цінові шоки на європейському газовому ринку (насамперед – в австро-німецькій торговій зоні) за рахунок поширення панічних настроїв, істерії, що базуються, зокрема, на повідомленнях про долю турбіни та взагалі про майбутнє "Північного потоку-1". Ціль всього цього – максимально послабити фінансово-економічні можливості союзників України шляхом посилення рецесії економіки та інфляцію євро.

"Я очікую скорочення постачання російського газу до Європи. Вже видно, що ЄС готовий до цього, – підкреслює Максим Білявський. – Те, що відбувається, безумовно, позначиться на режимі роботи газотранспортної системи (ГТС) України – одного з маршрутів постачання російського газу до європейських країн. Швидше за все, у короткостроковій перспективі "Газпром" зменшуватиме обсяги транспортування через нашу ГТС. З огляду на це важливо накопичувати блакитне паливо в газових сховищах, що Україна і робить".

Ситуація в Європі зовсім не безнадійна, нині рівень заповнення сховищ близько 70% – і запаси продовжують зростати

На думку експерта з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Дениса Сакви, те, що відбувається, говорить про те, що "Газпром" зокрема і Росія в цілому не просто використовують газ як зброю, а й не приховують цього.

"Ситуація в Європі зовсім не безнадійна, – упевнений експерт. – Нині рівень заповненості сховищ близько 70% – і запаси продовжують зростати. Вони вже близькі до середнього рівня за 2017-2021 роки. І вище, ніж було у сховищах на даний момент минулого року (59%)".

Денис Саква вважає, що для європейської промисловості нинішній рівень цін на газ, звісно, ​​болісний. А тому зараз відбувається падіння попиту на газ, що, зокрема, допомагає накопичувати газ у сховищах.

"Зима, безумовно, має бути непростою для всіх, – попереджає експерт. – Але жодної катастрофи з газом у Європі не буде".

Читайте також на порталі "Коментарі" — Зеленський назвав єдину країну, яка здатна вплинути на Путіна та зупинити війну в Україні.
Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!