Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Для завершення війни в Україні новообраному президенту США Дональду Трампу доведеться взяти ситуацію під свій контроль. Його ставлення до російського президента Володимира Путіна, можливо, суттєво зміниться порівняно з першим президентським терміном. Таку думку висловив професор історії, експерт з міжнародних відносин та військової історії Еліот Коен у статті для The Atlantic, аналізуючи потенційні шляхи завершення війни в Україні.
Дональд Трамп
Зокрема, Коен нагадує, що Україна мала реальний шанс повернути окуповані території силою, якби адміністрація Джо Байдена проявила рішучість і забезпечила країну всією необхідною зброєю. На його думку, недостатність підтримки з боку США стала "помилкою епічних масштабів", за яку Україна заплатила величезну ціну.
Існує думка, що Дональд Трамп може поставитися до України негативно, підтримати Путіна та знехтувати європейськими союзниками. Однак Коен зазначає, що Трамп прагне вписати своє ім'я в історію як "великий миротворець", і це може змінити його позицію. Документ, опублікований аналітичним центром, пов’язаним із Трампом, передбачає план із заморожування конфлікту, гарантій безпеки для України, допомоги у відбудові та часткового зняття санкцій із Росії.
На думку історика, Трамп може здивувати Путіна жорсткішим ставленням, ніж очікувалося, оскільки він не має сентиментальної прив’язаності навіть до диктаторів.
Коен припускає, що модифікована версія плану, представлена аналітичним центром, може стати компромісом. Вона включає: відтермінування членства України в НАТО, доки ця перспектива залишається відкритою. Окрім того, передбачається тимчасова відмова від деяких територій, але без остаточної втрати права на них. Серед пунктів плану також і забезпечення реальної незалежності України, виключивши вплив Росії на внутрішню політику країни. Також Україні нададуть фінансову допомогу за рахунок російських активів.
Для забезпечення безпеки, за словами Коена, потрібна присутність міжнародних військових сил в Україні, переважно європейських, у кількості близько 100 тисяч військовослужбовців. Лідируючу роль повинні відігравати дві ядерні європейські держави. За підтримки США ці сили могли б гарантувати Україні безпеку, хоча й не в формальному форматі НАТО.
Коен вважає, що Європі потрібно знайти сміливість і ресурси для реалізації такого сценарію. Тим часом США можуть знадобитися радикальні кроки: скасування обмежень на використання американської зброї Україною, посилення санкційного тиску на Росію та вплив на такі країни, як Німеччина, для передачі сучасного озброєння, наприклад, ракет великої дальності Taurus.
Коен підсумовує, що успіх залежатиме від рішучості обох сторін — і США, і Європи — змусити Росію сісти за стіл переговорів.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, чи мав Трамп на зустрічі із Зеленським карту поділу України.
Новини