Головна Новини Світ Росія Україна б'є по кремлівському капіталу: як санкції 2024 року вразили російських олігархів
commentss НОВИНИ Всі новини

Україна б'є по кремлівському капіталу: як санкції 2024 року вразили російських олігархів

На 2025 рік заплановано розробку додаткових інструментів, спрямованих на криміналізацію обходу санкцій, та підготовку нових позовів до ВАКС

6 січня 2025, 15:54
Поділіться публікацією:

Україна продовжує ефективно використовувати санкції як зброю проти осіб, які підтримують агресивну політику кремля. У 2024 році вдалося не лише блокувати активи, а й стягнути мільярди гривень на користь держави. Які активи були конфісковані і що чекає на санкційну політику у 2025 році — розбирались “Коментарі” посилаючись на Міністерство юстиції України.

Україна б'є по кремлівському капіталу: як санкції 2024 року вразили російських олігархів

Фото з відкритих джерел

Міністерство юстиції, яке відповідає за механізми стягнення активів підсанкційних осіб, за 2024 рік подало до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) 27 позовів. Загалом із травня 2022 року подано вже 65 таких позовів, що дозволило значно посилити економічний тиск на осіб, які підтримують російську агресію.

"Ми створили чіткий алгоритм дій для опрацювання кожного рішення РНБО, кожної особи, до якої застосовано санкцію блокування. При виявленні на території України активів таких осіб та за умови наявності підстав для застосування санкції стягнення – Департамент санкційної політики готує відповідні позови, які розглядає ВАКС. Застосування санкції у виді стягнення активів – це контрзахід, співмірна відповідь на поведінку підсанкційного суб’єкта, який в той чи інший спосіб підтримує агресію рф проти України", – зазначила заступник Міністра юстиції Інна Богатих.

Серед конфіскованих активів:

  • грошові кошти та облігації на суму понад 2,5 млрд грн;

  • права вимоги до ТЦ "Оушен Плаза" на понад 9 млрд грн;

  • 165 тисяч тонн залізорудної продукції (приблизно 2 млрд грн);

  • корпоративні права 37 компаній;

  • великий морозильний риболовецький траулер "Бухта Соколовская";

  • 7 літаків, авіадвигуни, запчастини;

  • понад 70 об’єктів нерухомості;

  • понад 340 одиниць зброї.

Окрім конфіскації активів, Мін’юст ініціював важливі законодавчі зміни, серед яких:

  • проєкт закону щодо відповідальності за порушення санкцій;

  • зміни до закону про банки, що дозволяють розкриття банківської таємниці в рамках санкційних справ;

  • удосконалення механізмів управління конфіскованими активами.

Особливу увагу також приділили міжнародній співпраці. Протягом року Україна передала МЗС та Офісу Генерального прокурора інформацію про активи підсанкційних осіб в іноземних юрисдикціях. Мета — їхнє блокування та забезпечення виконання українських рішень за кордоном.

Плани на 2025 рік включають:

  • криміналізацію відповідальності за обхід санкцій;

  • подальше вдосконалення доказової бази;

  • розширення механізмів захисту прав непідсанкційних співвласників конфіскованих активів.

"Санкційна політика – це системна робота, яка приносить реально відчутні результати. Україна продовжить інформувати держави-партнери про свій механізм стягнення активів санкціонованих осіб, щоб сприяти впровадженню аналогічних інструментів у інших країнах. Це важливо, адже за збитки, спричинені агресією рф, повинні відповідати як росія, так і особи, які підтримують політику кремля", — підсумувала Інна Богатих.

Нагадаємо, портал “Коментарі” розповідав, що для припинення війни в Україні необхідно суттєво посилити нафтові санкції. Обмеження ціни на російську нафту на рівні $60 спочатку сприяло зменшенню доходів Кремля, але згодом Москва знайшла способи обходити санкції. Російський "тіньовий" флот значно послабив ефективність зусиль Заходу.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини