Головна Новини Світ Росія Воєнний стан на окупованих територіях: про що говорить цей крок Путіна – які наслідки
commentss НОВИНИ Всі новини

Воєнний стан на окупованих територіях: про що говорить цей крок Путіна – які наслідки

Під приводом «воєнного стану» росіяни можуть поширити на всі окуповані території практику «евакуації» цивільного населення

19 жовтня 2022, 17:40 comments1768
Поділіться публікацією:

Російський диктор Путін на засіданні Радбезу РФ оголосив про рішення ввести воєнний стан у т.зв. "ЛНР", "ДНР", а також підконтрольних російській армії територіях Херсонської та Запорізької областей (все це на папері анексовано країною-агресором). Також він звинуватив Україну у відмові від переговорів. Мовляв, "київський режим відмовився від переговорів, продовжує обстрілювати нові російські території, використовуючи терористичні методи". Про що говорять такі заяви? Які можуть бути наслідки? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Воєнний стан на окупованих територіях: про що говорить цей крок Путіна – які наслідки

Володимир Путін. Фото з відкритих джерел

На хід бойових дій заяви Путіна ніяк не вплинуть, поки Росія не має ресурсу реально змінити хід бойових дій

На думку Сергія Шаповалова, політичного аналітика Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, запровадження воєнного стану на тимчасово окупованих територіях України, які РФ вважає своїми, виглядає цирковою виставою, навіть невідомо, на кого орієнтованою.

"Єдиним змістом формальної анексії цих територій з боку РФ було залякування України та партнерів використанням ядерної зброї у разі нападу на нібито російські території. Після акту анексії, зі складу РФ вийшли Лиман і прилеглі населені пункти Донецької та Луганської області, понад 1000 кв км території на півночі правобережної частини Херсонської області, – нагадує експерт. — Чи призвело це до неконвенційної ескалації, якій загрожувала РФ? Ні. Як і після удару по летовищу в Саках у Криму, "судний день" не поспішає наступити. Це і є ціна всім заявам та погрозам російських чиновників".

Отже, розмірковує Сергій Шаповалов, на хід бойових дій ці заяви ніяк не вплинуть, поки Росія не має ресурсу реально змінити хід бойових дій. Адже вже зараз вона вже використовує проти України всі види конвенційної зброї.

"А якби Росія мала ресурс, щоб змінити хід бойових дій, ніякі формальні обґрунтування їй для цього не потрібні були б", – підкреслює аналітик.

Він не виключає, що запровадження воєнного стану в РФ чи в окремих російських регіонах могло бути основою юридичного обмеження права виїзду закордон "зарубіжних жителів РФ, які підлягають мобілізації". Однак воєнний стан не оголошений на російських територіях.

"Чим може загрожувати запровадження воєнного стану на тимчасово окупованих територіях? Теоретично – форсованою видачею російських паспортів місцевому населенню та його примусовою мобілізацією до армії РФ. Це черговий злочин Росії, до якого Україна має привертати увагу міжнародної спільноти та використати її для просування нових санкцій проти країни-агресора та надання Україні зброї", – упевнений Сергій Шаповалов.

Крім того, зазначає він, під приводом "воєнного стану" росіяни можуть поширити на всі окуповані території практику "евакуації" цивільного населення, яку нині проводять на правобережній Херсонщині. Фактично, це депортація місцевого українського населення для майбутнього заселення на ці території етнічних росіян, пояснює експерт.

"Метою цих дій є у майбутньому унеможливити повноцінну реінтеграцію цих територій в Україну через значну частку там нелояльного до нашої держави населення. Отже, – констатує Сергій Шаповалов, – завдання України як держави, українського народу та ЗСУ, як і раніше, полягає у звільненні всіх суверенних українських територій".

Бачимо явний сигнал, що країна-агресор визнає становище своїх військ на тимчасово окупованих територіях досить хитким

Голова правління Аналітичного центру "Донбаський інститут регіональної політики", співзасновник у Гуманітарній організації "Відповідальні громадяни" Енріке Менендес розмірковує так:

"Думаю, що головний висновок із нового путінського рішення – справи для Росії складаються невдало. Бачимо явний сигнал, що країна-агресор визнає становище своїх військ на тимчасово окупованих територіях досить хитким. Мабуть, контрнаступ української армії розвивається досить успішно. Саме тому РФ змушена вживати таких заходів – як запровадження воєнного стану на частково контрольованих їй територіях України".

Наслідки цього кроку важко передбачити, вважає експерт. І нагадує, що вже оголошено офіційну евакуацію в окупованій частині Херсонської області.

"Можливо, вона буде оголошена і в "ДНР" з "ЛНР", а також на Запоріжчині. Мешканці на окупованій частині Донеччини, наприклад, вже отримували відповідні смс-ки, які потім назвали помилковими", – розповідає Енріке Менендес.

Він наголошує, що ситуація динамічна. Ті самі західні розвідки не виключають, що ЗСУ можуть деокупувати Херсон протягом найближчих кількох тижнів.

"Схоже, саме в цей час ми станемо свідками розв'язання ситуації на тому напрямі, – вважає експерт. – Робити прогнози тут важко. Просто схрестимо пальці і продовжимо вірити у ЗСУ".

За логікою Кремля, після листопадових виборів у США може змінитися на більш прийнятний для нього бік конфігурація в Конгресі

Експерт Українського інституту політики Руслан Бізяєв вважає, що це рішення Кремля підтверджує, що Росія збирається перевести свою економіку на військові рейки.

"При тому, що війну війною там наполегливо не хочуть визнавати (мовляв, все це – "спеціальна військова операція"). Виходить казус, коли війну війною називати не можна, а частковий воєнний стан можна вводити, – зазначає Руслан Бізяєв. – Росіяни створюватимуть територіальну оборону як на тимчасово окупованих територіях, так і у прикордонних областях. В останніх також зросте політична вага губернаторів. Як у нас, коли обласні держадміністрації переходили до військово-цивільних адміністрацій".

Все явно перетворюється на затяжний конфлікт, підкреслює експерт. Про це, за його словами, свідчать заяви нового керівника російським угрупуванням військ на захоплених територіях України – Суровікіна. Про це ж сьогоднішні рішення Путіна.

"У РФ все ще не розглядають варіант переговорів із Києвом (або Заходом) не на умовах Москви. Отже, військові дії продовжуватимуться, як і удари по критичній інфраструктурі в Україні. За логікою Кремля, після листопадових виборів у США може змінитися на більш прийнятний для нього бік конфігурація в Конгресі. А Європі посилиться економічна криза, піде прем'єропад. І тоді, як сподіваються в РФ, американці та європейці синхронно спробують посадити Київ за стіл переговорів із Москвою", – пояснює Руслан Бізяєв.

Мета – підписати хоча б перемир'я. Такий собі проміжний "Мінськ".

"Для нас концептуально нічого не змінюється, – упевнений експерт. – Україна загалом та ЗСУ зокрема прагнутимуть відновити територіальну цілісність та незалежність нашої країни. Але щоб не піддаватися на тиск ззовні, нам важливо переводити свою економіку на військові рейки, максимально спиратися на внутрішні ресурси та встановлювати довгострокові та ефективні контакти із справжніми союзниками".

Читайте також на порталі "Коментарі" — хто втягнув Іран у війну проти України – звідки взялися чутки про нову смертоносну зброю для РФ.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини