Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Президент Джо Байден в суботу визнав масове вбивство вірмен в Османській імперії геноцидом, ризикуючи потенційним розривом відносин з Туреччиною, але сигналізуючи про прихильність глобальним прав людини.
Байден офіційно визнав геноцид вірмен
У заяві, присвяченому 106-й річниці початку різанини, Байден написав: "Щороку в цей день ми згадуємо життя всіх тих, хто загинув під час геноциду вірмен в Османської епоху, і зобов'язуємося не допустити повторення такого звірства. Сьогодні, коли ми сумуємо про те, що було втрачено, давайте також звернемо наші погляди до майбутнього — до світу, який ми хочемо побудувати для наших дітей ".
Цей крок є реалізацією передвиборчих обіцянок Байдена нарешті використовувати слово "геноцид" для опису систематичних вбивств і депортацій вірмен на території нинішньої Туреччини понад століття тому. Попередники Байдена в Білому домі перестали вживати це слово, побоюючись пошкодити зв'язків з ключовим регіональним союзником.
Раніше на цьому тижні американські офіційні особи посилали сигнали союзникам за межами адміністрації, які наполягали на офіційній заяві, що президент США визнає геноцид. Говорячи про потенційний кроці в інтерв'ю турецькому телеканалу на цьому тижні, міністр закордонних справ Туреччини сказав: "Якщо Сполучені Штати хочуть погіршити відносини, то рішення залишається за ними".
Уряд Туреччини часто реєструє скарги, коли іноземні уряди описують подію, що почалося в 1915 році, використовуючи слово "геноцид". Вони стверджують, що це було військове час, і були втрати з обох сторін, і вони оцінюють число загиблих вірмен в 300 тис.
Президенти Барак Обама і Дональд Трамп уникали вживати слово "геноцид". Але Байден вирішив, що відносини з Туреччиною і президентом Реджепом Тайіпом Ердоганом, які в будь-якому випадку погіршилися за останні кілька років, не повинні перешкоджати використанню терміна, який підтвердив би тяжке становище вірмен понад століття тому і сигналізував би про прихильність правам людини сьогодні.
Декларація не принесе з собою ніяких нових юридичних наслідків для Туреччини, тільки дипломатичні наслідки.
Будучи віце-президентом, Байден часто мав справу з Ердоганом і зробив чотири поїздки до Туреччини, в тому числі після невдалої спроби державного перевороту. Але з тих пір він висловив далеко не райдужне думку про турецьке лідера.
Байден розмовляв по телефону з Ердоганом в п'ятницю, це був його перший розмова з турецьким лідером з моменту вступу на посаду. Тривалий період відсутності зв'язку був витлумачений як ознака того, що Байден надає менше значення відносинам США з Туреччиною в майбутньому.
Новини