Байден визнав вбивство вірмен в Османській імперії геноцидом: яка доля відносин між США і Туреччиною
Наразі американо-турецькі відносини перебувають у стані глибокої кризи
Президент США Джо Байден виступив із заявою, у якій визнав масові вбивства і депортації вірмен в Османській імперії в 1915-1923 геноцидом. Що значить такий крок американського президента? Чи є небезпека зближення Туреччини з Росією? Розібратися в цих питаннях порталу "Коментарі" допомогли експерти.
"Тріщина у відносинах між країнами стане ще більше"
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко вважає, що визнання Байденом геноциду вірмен Османською імперією під час Першої світової війни призведе до подальшого ускладнення і до зростання напруги у відносинах між США і Туреччиною.
Тріщина у відносинах між країнами стане ще більше, прогнозує експерт. Але не думає, що це призведе до кризи або до розриву між офіційними Вашингтоном і Анкарою.
"США - не перша західна країна, яка визнала геноцид вірмен Османською імперією. До того ж, і Штати і Туреччина, з різних причин не зацікавлені в конфліктному розриві своїх відносин, нехай складних, але все-таки партнерських, - пояснює Володимир Фесенко. - Чи є небезпека зближення Туреччини з Росією? З РФ у Туреччині також вельми суперечливі відносини. Є багато галузей, в яких цим країнам вигідно співпрацювати. Але між ними є і чимало конфліктних тем. Наприклад, стосовно України й Криму позиції Туреччини і Росії принципово різняться. Непрямий конфлікт інтересів між Росією і Туреччиною виник і навколо конфлікту в Нагірному Карабасі. Нарешті, нагадаю, що Росія також свого часу визнала геноцид вірмен часів Першої світової війни".
Найбільш вірогідний сценарій, на думку Володимира Фесенка, - охолодження, але не розрив у відносинах між Туреччиною і США. І продовження (можливо, навіть посилення) гри офіційної Анкари на протиріччях між США і Росією, між РФ і Заходом.
"Джо Байден хоче показати своєму турецькому колезі Реджепу Тайїпу Ердогану, що нормалізація американо-турецьких відносин зажадає зусиль в першу чергу від турецької сторони"
Експерт із питань Близького Сходу Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замікула вважає, що формулювання Джо Байдена щодо подій в Османській імперії 1915 року ілюструють прихильність президента США своїм передвиборчим обіцянкам.
"В рамках кампанії він обіцяв визнати їх "геноцидом" - і тримає слово. В даному випадку він пішов далі своїх попередників. Багато майбутніх президентів США (в тому числі Джордж Буш-молодший і Барак Обама) під час передвиборної гонки виступали з подібною риторикою, борючись за підтримку вірменської діаспори. Однак після зайняття Овального кабінету утримувалися від подібного кроку, враховуючи значення цього питання для ключового партнера Вашингтона - Турецької Республіки", - підкреслює експерт.
Він звертає увагу, що офіційна Анкара не заперечує масштабні жертви, які мали місце в Східній Анатолії під час Першої світової війни. Однак підкреслює некоректність використання терміну "геноцид" у відношенні до них.
"Також турецька влада звертає увагу на значне число загиблих представників інших народностей регіону (турків, курдів). У тому числі - в результаті дій вірменських бойовиків, які використовували ситуацію для активізації боротьби за незалежність, яка підтримувалася Російською імперією і, по суті, була ударом в спину Османській державі. Що робить "монополію" вірмен на пам'ять про трагедію необґрунтованою", - зазначає Микола Замікула.
Експерт акцентує, що на даний момент американо-турецькі відносини перебувають у стані глибокої кризи. І не виключає, що своїми діями Джо Байден хоче показати своєму турецькому колезі Реджепу Тайіпу Ердогану, що їх нормалізація зажадає зусиль в першу чергу від турецької сторони.
"А поки Вашингтон додає гостроти в дипломатичну конфронтацію, демонструючи серйозність і безкомпромісність своїх позицій. Однак в даному випадку остання заява президента США матиме швидше зворотний ефект. Негативна реакція на неї з боку Туреччини була прогнозована і очевидна. Так що найближчим часом варто очікувати посилення розбіжностей між Вашингтоном і Анкарою", - вважає Микола Замікула.
Він зазначає, що для України важливий розвиток стратегічного партнерства як з США, так і з Туреччиною. І про це слід пам'ятати українським політикам і чиновникам, що дають коментарі з питання.
"Офіційна позиція Києва щодо нього залишається незмінною - оцінка подій більш ніж столітньої давнини не повинна ставати елементом політичних спекуляцій, а встановлення істини вимагає кропіткої спільної роботи істориків - із залученням як вірменських, так і турецьких експертів. З подібною ініціативою створення міжнародної комісії п'ятнадцять років тому і виступав Ердоган. Однак його пропозиція не була підтримана Єреваном. Заява Байдена не повинна вплинути на таку оцінку з боку української держави, яка залишається об'єктивною і незалежною", - упевнений експерт.
Раніше портал "Коментарі" писав, чи підсилить Росія свій вплив на Вірменію після відставки Пашиняна.