Головна Новини Світ США Через критику Трампа Європа суттєво збільшила оборонні видатки, - експерти
commentss НОВИНИ Всі новини

Через критику Трампа Європа суттєво збільшила оборонні видатки, - експерти

Країни НАТО обговорюють можливість підвищення мінімальних витрат на оборону з 2% до 3% від ВВП.

6 січня 2025, 10:30
Поділіться публікацією:

Обраний президент США Дональд Трамп продовжує критикувати європейські країни за недостатні витрати на оборону, проте ситуація змінилася, і воєнні витрати в Європі значно зросли. Таку думку в коментарі для РБК-Україна озвучив голова правління ГО "Центр стратегічних досліджень" Павло Жовніренко.

Через критику Трампа Європа суттєво збільшила оборонні видатки, - експерти

Дональд Трамп. Фото: СNN

"Хоча є аспекти, за які Трампа можна критикувати, зокрема щодо України, в контексті НАТО він зробив важливі кроки під час свого першого президентства. Він чітко дав зрозуміти, що країни повинні самостійно інвестувати у свою оборону і не покладатися лише на Сполучені Штати", – сказав він.

Жовніренко зауважив, що якби Трамп прийшов на посаду зараз, ситуація була б значно гіршою, оскільки НАТО не було б готове. Очікується, що країни Центрально-Східної Європи, які вже досягли рівня оборонних витрат на рівні 2% від ВВП, за підтримки нового генерального секретаря НАТО Марка Рютте активно лобіюють подальше збільшення цих витрат. І, здається, їх вимоги починають знаходити підтримку.

Як повідомляє Bloomberg, в НАТО обговорюють можливість підвищення мінімальних витрат на оборону з 2% до 3% від ВВП. Очікується, що серед пріоритетних завдань будуть зміцнення протиповітряної оборони, розвиток наступальних озброєнь та покращення ядерного стримування.

Терміни введення нових стандартів поки що невідомі, але зазвичай такі рішення ухвалюються під час щорічних самітів НАТО, наступний з яких відбудеться в червні наступного року в Гаазі.

Варто зазначити, що європейські члени НАТО вже мають власну "ядерну парасольку", хоча вона і поступається американській.

"Великобританія та Франція — це більш рішучі ядерні держави, які серйозно ставляться до своїх зобов'язань у рамках НАТО. Зрештою, думаю, до цього підійде і Німеччина. Солідарність у межах НАТО зберігається навіть без участі Сполучених Штатів", – додав аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.  

Нагадаємо, що серед членів НАТО спостерігаються значні відмінності в оборонних витратах. Так, Польща виділила рекордні 186,6 мільярда злотих (46 мільярдів доларів) на оборону у 2025 році, що становить 4,7% ВВП, в той час, як Німеччина, найбільший постачальник військової допомоги Україні в ЄС, витратить цього року 2,1% ВВП або 72 мільярди євро.

Як писав портал "Коментарі", новообраний президент США Дональд Трамп прагнутиме завершити російсько-українську війну, проте конкретних планів він не розкриває. Трамп не може поступитися Володимиру Путіну, оскільки такий крок став би "запрошенням" агресору Росії до нападу на інші країни, зокрема й на держави НАТО.

 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини