Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Після нещодавньої телефонної розмови між президентом Дональдом Трампом і диктатором Володимиром Путіним західні медіа продовжують оцінювати її можливі наслідки. Як зазначає Financial Times, навіть якщо Трамп вирішить послабити підтримку України, Вашингтон має інші важелі впливу — зокрема, Конгрес та Сенат.
Україна і США
Журналісти наголошують: нинішня риторика Трампа створює враження, що США відходять від лідерства у мирному врегулюванні війни. Хоча раніше він сам заявляв, що саме його домовленість із Путіним може завершити конфлікт. Водночас аналітики звертають увагу на те, що Трамп не пояснює свою поблажливість до російського диктатора, який свого часу місяць уникав виконання домовленостей, а обіцяні санкції так і не були запроваджені. Це, вважають у FT, лише заохочує Кремль продовжувати агресію.
"Справжній майстер дипломатії мав би зрозуміти, що зараз не час знижувати тиск. Навпаки — слід змусити Путіна до поступок. Якщо цього не зробить Білий дім, на перший план мають вийти Конгрес і союзники України", — йдеться у публікації.
У разі зміни позиції Вашингтона, Європа має швидко реалізувати план із посилення обороноздатності Києва. FT зазначає, що ЄС може закуповувати американську зброю, інвестувати у розвиток української військової промисловості, а також активізувати санкційний тиск на Росію. Особливий акцент робиться на нафтовому ембарго: зокрема, важливо зменшити граничну ціну на експорт нафти та перекрити лазівки, якими Москва досі користувалася — наприклад, через флот "тіньових" танкерів.
Як зазначається у матеріалі, нещодавно узгоджені обмеження вже значно зменшили ефективність цього флоту, що змушує Росію все більше покладатися на основні танкери, які перебувають під санкціями. Це, на думку авторів FT, дає Заходу більше інструментів для тиску.
Цього тижня ЄС запровадив санкції проти майже 200 таких суден. А вже найближчим часом у Канаді, на зустрічі міністрів фінансів G7, Брюссель має представити нову ініціативу — зниження граничної ціни на російську нафту, з розрахунком на підтримку США.
Водночас у Сенаті США, попри домінування прибічників Трампа, є впливові республіканці, які демонструють жорстку позицію щодо Кремля. Вони підготували законопроєкт про запровадження вторинних мит у 500% на імпорт із країн, що купують російські енергоносії, якщо Москва не почне серйозних переговорів про завершення війни.
Хоча ініціатива може викликати нові потрясіння на глобальному ринку, FT закликає змінити її фокус — замість драконівських тарифів долучитися до глобальних зусиль зі зниження граничної ціни на нафту. Адже нинішній період — особливо тривожний для України, яка побоюється можливої зради з боку президента США.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що Трамп відверто грає проти України.
Новини