В Україні другий день поспіль жваво обговорюють президенство Дональда Трампа в розрізі війни в Україні та допомоги Заходу. Які ж насправді плюси та мінуси проглядаються для України від президентства Трампа? Зважаючи на заяви республіканця, як кандидата в президенти США, яка вірогідність, що він доб'ється закінчення або заморозки війни в Україні вже цього року або на початку 2025? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел
Здати Україну Путіну президент США не може
Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян вважає, що з приходом Трампа та республіканців у верхню та нижню Палати пришвидшиться прийняття і реалізація рішень Сполученими Штатами.
"Рішення будуть рішучими, непоміркованими, непослідовними, неусередненими, радикально крайніми. Як буде багато загроз, так і багато можливостей. Але в будь-якому разі час пришвидшиться, а це точно грає на руку Україні, бо саме уповільненість і недієздатність швидко реагувати Заходу – була однією з ключових вад і проблем весь час у відносинах України з нашими партнерами. Другий момент – це трансатлантична єдність. Тут для нас мінус, оскільки Трамп буде провокувати цю напруженість і конкурувати фактично, тиснути на Європу в торгівельній, безпековій й інших площинах. Принаймні про зворотнє нічого не свідчить. На підтвердження цього можемо навести досвід першої каденції президентства Трампа. В Європі цим сильно занепокоєні", – зазначив експерт.
Він продовжує, зменшення трансатлантичної єдності, звісно, може відбитися і на підтримці України, чому й створювалися запобіжники від цього у вигляді обрання нового генсека НАТО, що не вдавалося декілька років, а перед потенційним приходом Трампа таки вдалося узгодити особу пана Рютте.
"Переведення координаційних функцій з "Рамштайну" до НАТО, перейняття ініціативи в рамках G7, підтримки в рамках Європейського Союзу, міжурядових програм, зокрема, по закупівлям озброєння в українських виробників, єврокооперації по відкриттю спільних підприємств, зокрема Rheinmetall. Все це направлено на те, щоби в Україна була ця подушка безпеки. Але і можливість такого напруження в тому, що Європа зараз стане перед іспитом або суверенізуватися і починати нарощувати свої спроможності до геополітичної гри і до забезпечення безпеки європейського простору, або, зрештою, тоді Європа продемонструє свою дефолтність і в такому випадку ми постанемо перед ситуацією, що і не варто було розраховувати на Захід. Карти зараз будуть викладені на стіл. Шанси на те, що за президентства Трампа Європа стане більш рішучішою і Україна від цього зможе виграти, як фізично в підтримці зброєю, так і, з точки зору геополітичного тилу, достатньо високі. Як і нарощення цієї кооперації з Близьким сходом і Індотихоокеанським регіоном. Адже після надсилання військ КНДР до Росії тепер кооперуватися можуть не тільки "погані хлопці", але й "хороші". Вони під тиском Трампа і невизначеності можуть почати координуватися по горизонталі", – зауважив політолог.
Олег Саакян наголошує, що він особисто не бачить в приході Трампа жодної катастрофи.
"Це просто принципово інша реальність. Там, де були у демократів плюси, ми тут матимемо мінуси. Там, де, навпаки, були мінуси, цілком вірогідно, що ми отримаємо плюси. Тим паче, що інерція процесів також не дасть Трампу сильно розійтися. Ключова його активність зараз буде припадати, перш за все, на внутрішню політику, на зачистку кадрів всередині. На зовнішній, я не думаю, що це буде ізоляціонізм, навпаки... Трамп буде пробувати виходити з сильною позицією. Чи вдасться йому це? Подивимось… І чи його спроби зробити це за рахунок України матимуть можливості збутися? Наразі все виглядає так що найближчим часом буде зроблена велика кількість різких, непродуманих, авантюрних кроків з боку Трампа, але вірогідність того, що вони вдадуться вкрай низька", – зазначив експерт.
На його переконання, якщо говорити про закінчення або заморозку війни, то він би не розраховував, що президент Сполучених Штатів це може зробити – чи то за 24 години, чи то за декілька місяців. В його руках немає механізмів для завершення війни так швидко на прийнятних умовах.
"Здати Україну Путіну президент США не може, тому що це буде поразкою для Заходу і жоден президент США не зможе піти на це і через внутрішню електоральну ситуацію, і через взаємини з партнерами, і через вплив цього потім на посилення Китаю і глобальної деструкції. Але й перемагати Росію, очевидно, Трамп не йде зараз різкими кроками, а торгуватися нема про що. Сполучені Штати не можуть запропонувати той варіант завершення війни, який необхідний Путіну, тобто розгром України, а Росія не піде на той варіант, який буде запропонований Трампом, тому що це буде фактично поразкою і недосягненням цілей Росією. Власне 25-й рік – це буде роком продовження війни", – підсумував Олег Саакян.
Від президентства Трампа варто чекати сюрпризів
Політолог-американіст Владислав Фарапонов серед плюсів президенства Дональда Трампа назвав "передбачуваність непередбачуваності". Від Дональда Трампа дійсно не можна чекати чогось конкретного. Досі над багатьма важливими речами стоять знаки запитання. Тож нас чекає велика кількість сюрпризів.
"Дональд Трамп прислухається до свого оточення, радників, проте одноосібно приймає рішення, не покладаючись на когось. Тож ми фактично опиняємося в тій ситуації, коли важливі рішення будуть прийматися виключно самим Трампом", – зазначив політолог.
Що ж до можливості завершення чи замороження війни в Україні, то, на думку співрозмовника порталу "Коментарі", Дональд Трамп дійсно може цього добитися, але щодо того на яких умовах, то це також залежить від комунікації з командою Трампа.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чого чекати Україні від президенства Трампа.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.