Вже наступного тижня відбудуться вибори президента США, які називають доленосними для майбутнього України. Від наступного американського президента залежатимуть перспективи вступу України в НАТО, продовження поставок західної зброї і умови мирних перемовин Києва з Москвою у майбутньому. Спостерігачі сходяться на думці, що перемогу Камали Гарріс зустрінуть у Києві зі значно більшим ентузіазмом, ніж другий термін Дональда Трампа, чиї висловлювання часто були проросійськими. Але чи так усе просто? І чи взагалі зміниться щось для України після виборів президента США? Портал "Коментарі" з цими питаннями звернувся до експертів.
Камала Гарріс та Дональд Трамп
В Києві не проти зміни влади в Вашингтоні
Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова зазначив, що результати виборів в США дійсно мають велике значення для України.
"Думаю, що в Києві дійсно не проти зміни влади в Вашингтоні, оскільки до нинішньої адміністрації чимало критичних зауважень. Хоча Камала Гарріс і є наразі частиною цієї адміністрації її можливе президентство може надати новий імпульс відносинам, тож тут є простір для сподівань. Принаймні немає підстав очікувати, що вона відмовиться від підтримки України, хоча багато буде залежати, звісно, і від Конгресу, бо саме він виділяє кошти на запит від Білого дому", – говорить експерт.
Він додає, Гарріс чітко висловила підтримку України. Те, що вона обережно висловлюється скажімо про тему членства України в НАТО є зрозумілим, оскільки вона наразі не може дозволяти собі мати позицію відмінну від діючого президента, плюс не хоче давати якихось чітких обіцянок на цю тему.
"Щодо Дональда Трампа, то він послідовно демонструє критичну позицію щодо підтримки України. Вважати, що це є лише передвиборча риторика не доводиться, оскільки така позиція вкладається в контекст його усталеної позиції щодо України. Якщо він стане президентом, то перспективи подальшої допомоги Україні дійсно будуть під питанням. Принаймні він не буде поспішати просити новий пакет допомоги від Конгресу. Він неодноразово критично висловлювався щодо надання масованої допомоги Україні, буде намагатись "досягти" "миру", хоч би і за рахунок поступок з боку України. Звісно, чисто теоретично можливі якісь зміни та повороти в його позиції, але це дуже малоймовірно", – підсумував Володимир Дубовик.
Навіть серед республіканців існує думка, що переможе Гарріс
Телеведучий, медіаексперт, політичний оглядач Сергій Дойко зазначив, що, спілкуючись з американцями, він дійшов висновку, що ті не здивовані, що Камала Гарріс, яка, обіймаючи посаду віце-президента США та нічим особливо яскравим не засвітившись, зараз, як показують соцопитування, навіть випереджає Дональда Трампа.
"Позначається підтримка демократів та Байдена. Тому шанси на перемогу у Гарріс дуже непогані. У будь-якому випадку, кажуть навіть республіканці, Гарріс, швидше за все, переможе. Єдине, що розрив між Гарріс та Трампом, вважають прихильники республіканців, буде невеликим", – прокоментував експерт.
Сергій Дойко зазначив, що він, як людина, яка останні два роки уважно стежить за американською політикою і за тим, що відбувається всередині США, прийшов до низки висновків.
"Якщо Камала Гарріс переможе, то це в неї буде перший термін президентства. І тому є велике питання, як вона поведе себе, будучи президентом, а не віце-президентом. Але вже зараз можна сказати, що підтримка України продовжуватиметься. Але цікавить відповідь на питання, наскільки зберігатиметься ця підтримка? Невідомо, чи буде вона більшою, меншою або на тому ж рівні, що й зараз. Тактика буде обрана все та ж, щоб Україна не програла, але й не могла швидко перемогти?", – запитує співрозмовник порталу "Коментарі".
Що ж до Дональда Трампа, то, пояснює Сергій Дойко, будь-яка людина, згідно з Конституцією США, має можливість лише два терміни обіймати посаду президента.
"Трамп 45-м президентом уже був. Тобто, якщо він стане 47-м президентом, то у нього це буде останній термін. Знову ж таки, у нього вже похилий вік. Отже, говорити про те, що, якщо Трамп не переможе, то все одно в майбутньому зможе себе проявити, не доводиться. Тому всі останні епатажні заяви Трампа були зроблені більше для того, щоб привернути до себе увагу як громадськості, так і ЗМІ. Тому не можна сказати, що якщо він стане президентом, то буде так уже погано Україні та країнам, які підтримують Україну. Мені здається, що Трамп як бізнесмен спробує максимально швидко питання війни в Україні вирішити. Це йому потрібно для того, щоб більше акумулювати грошей всередині США, а не давати їх на довгограючу історію, як допомога Україні роками. Ось тільки питання – як він це питання збирається вирішити?", – зазначив телеведучий.
На його думку, навряд Трамп піде на такі кроки, як він говорить зараз, і не дасть Україні зброю. Тому що українське питання на порядку денному та американці підтримують Україну. Тому так піти проти громадської думки навіть Трамп не здатний.
"Той варіант, що Трамп дасть Україні все необхідне для перемоги над Росією, теж малоймовірний. Тому що є фактори Росії, Китаю, Північної Кореї. Тому Трамп намагатиметься закінчити гарячу стадію війни, як мінімум. А далі він може зайняти посередницьку сторону, мовляв, він досяг завершення гарячої фази війни, а тепер давайте дивитися і аналізувати. Тому, найімовірніше, буде таке "петляння" з боку Трампа", – вважає Сергій Дойко.
Підсумовуючи експерт каже, для Україні важливо розуміти, що, якщо у США переможуть демократи, то та історія, яка є сьогодні, продовжуватиметься. Якщо ж переможуть республіканці на чолі з Трампом, то можуть бути хоча б якісь, але яскравіші та конкретніші дії з боку Вашингтона.
"Багато залежить від оточення Трампа, його радників, які мають направити його у потрібне русло. Але те, що вони будуть чіткіші, різкіші, ніж ті люди, які сьогодні в Білому домі, це очевидно", – констатував Сергій Дойко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — на Заході натякнули на два сценарії, які очікують Україну у разі перемоги Трампа на виборах.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.