Головна Новини Світ США Угода щодо корисних копалин: США висунули Україні нові жорсткі умови
commentss НОВИНИ Всі новини

Угода щодо корисних копалин: США висунули Україні нові жорсткі умови

США висунули Україні жорсткі умови угоди пише The New York Times

11 квітня 2025, 21:42
Поділіться публікацією:

 Адміністрація президента США Дональда Трампа висунула Україні нову версію угоди щодо доступу до природних ресурсів, яка передбачає повне повернення наданої допомоги — без надання гарантій безпеки. Цей документ може стати елементом ширшого переговорного процесу про майбутні відносини між Києвом і Вашингтоном.

Угода щодо корисних копалин: США висунули Україні нові жорсткі умови

Угода щодо корисних копалин з США (фото з відкритих джерел)

Як повідомляє The New York Times, запропонований США варіант передбачає, що Україна передаватиме 50% прибутків від використання природних ресурсів, портів і трубопроводів до інвестиційного фонду, контрольованого Вашингтоном. Увесь прибуток від цього фонду отримуватиме американська сторона доти, доки Київ не поверне всю суму військової допомоги, наданої під час повномасштабної війни, включно з 4% річних. Після цього частину прибутків буде дозволено реінвестувати у видобувні проєкти на території України, хоча конкретні механізми та співвідношення поки що залишаються невідомими.

Також згідно з умовами угоди, США отримають "право першої пропозиції" щодо участі в нових проєктах у сфері природних ресурсів, а також можливість накладати вето на продаж таких активів третім країнам. Протягом першого року дії угоди Україна не матиме змоги надавати іншим державам інвестиційні можливості на кращих умовах, ніж ті, які погоджені зі США.

Контроль за фондом здійснюватиме урядова установа США — International Development Finance Corporation, яка матиме більшість у наглядовій раді: троє представників від США проти двох з українського боку. Це ж відомство контролюватиме й усі проєкти, які реалізовуватимуться через зазначений фонд.

У новому тексті документа відсутні будь-які безпекові гарантії для України — пункт, який Київ раніше домігся включити у попередню версію угоди. За інформацією NYT, після невдалої зустрічі Дональда Трампа та Володимира Зеленського у лютому в Овальному кабінеті, переговори були повернуті до початкових, значно жорсткіших умов.

Наразі українська делегація під керівництвом заступника міністра економіки Тараса Качки перебуває у Вашингтоні, де протягом двох днів проходитимуть технічні консультації. Участь високопосадовців з обох сторін у цих перемовинах не передбачається. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що будь-який договір повинен бути взаємовигідним та не заважати руху країни до євроінтеграції.

Крім того, українська влада залучила міжнародних експертів для оцінки можливих ризиків та підготовки до підписання документа. На це вже передбачено бюджетне фінансування в розмірі $2,7 млн.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що у The Independent відповіли, чи вигідна Україні угода зі США щодо корисних копалин. Незважаючи на спірність багатьох моментів в угоді зі США про корисні копалини, варто розуміти, що після відновлення стабільності в України з'явиться можливість змінити глобальний ланцюжок поставок найважливіших мінералів. Навіть за частки всього 50% Україна зможе фінансувати внутрішню інфраструктуру, зростання промисловості, створення робочих місць та відновлення економіки. Такого висновку дійшли аналітики видання The Independent.

 Автору публікації зазначають, корисні копалини України посіли центральне місце у світовій геополітиці, а американський лідер Дональд Трамп прагне укласти угоду із президентом України Володимиром Зеленським, щоб отримати доступ до них. Глава Білого дому постійно натякає на те, що саме угода щодо українських надр допоможе досягти завершення війни.
 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини