Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
Непродумана зовнішньополітична стратегія Дональда Трампа поставила світ на межу нової гонки ядерних озброєнь, що суперечить зусиллям чинного президента США щодо зміцнення миру та суттєво збільшує ризики ядерного конфлікту. Про це йдеться в редакційній статті видання Financial Times.
Дональд Трамп (фото з відкритих джерел)
Як зауважують журналісти, Трамп давно декларує занепокоєння можливістю ядерної війни й начебто прагне уникнути такої загрози. Зокрема, після свого повернення до Білого дому він заявив про бажання розпочати переговори з Росією та Китаєм щодо скорочення ядерних арсеналів. Окрім того, Трамп намагається ініціювати нову ядерну угоду з Іраном, щоб запобігти появі атомної бомби в руках тегеранського режиму.
Водночас саме Трамп, зазначає Financial Times, перешкоджає реалізації власних намірів. Його погрози залишити Європу без американських військових гарантій, а також очевидне зближення США з Москвою змусили низку європейських держав серйозно замислитися над поверненням до концепції ядерного стримування.
Зокрема, Німеччина та Польща вже публічно говорять про необхідність мати ядерні варіанти захисту — принаймні через спільне використання ядерного потенціалу Франції або Великої Британії. Подібну тривогу через зниження надійності США як безпекового партнера висловлюють і союзники у Східній Азії, які відчувають тиск з боку ядерних загроз з боку Китаю та Північної Кореї. Дебати щодо можливості створення власного ядерного арсеналу з’являються навіть у Японії, де ця тема десятиліттями була під табу.
На Близькому Сході Іран продовжує просуватися до створення ядерної зброї. І, як наголошують журналісти, це стало наслідком рішення Трампа, який у свою першу каденцію вийшов з ядерної угоди з Іраном, чим, по суті, розв’язав Тегерану руки. Тепер інші регіональні партнери США, такі як Туреччина та Саудівська Аравія, попереджають, що діятимуть симетрично у відповідь на потенційне ядерне посилення Ірану.
Фахівці підкреслюють, що у тій нестабільній ситуації, яку спровокувала політика Трампа у трьох важливих регіонах світу, буде достатньо, аби одна союзна США держава створила ядерну зброю, і це спровокує ланцюгову реакцію наслідування.
Крім того, зазначає Financial Times, держави, які вже мають ядерну зброю, починають активно розширювати свої арсенали на тлі загострення глобального геополітичного протистояння.
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Трамп зробив провокаційне великоднє привітання. Президент США Дональд Трамп у день Великодня розмістив два суперечливі дописи у своїй соціальній мережі Truth Social.
У першому зверненні Трамп жорстко висловився на адресу тих, кого вважає винними у своїй поразці на виборах 2020 року. Цей допис був спрямований як проти його політичних суперників, так і на адресу "радикальних лівих безумців", серед яких Трамп згадав і колишнього президента Джо Байдена.Новини