Головна Новини Світ США «Жорстка» заява Трампа по РФ: зрада чи перемога для України
commentss НОВИНИ Всі новини

«Жорстка» заява Трампа по РФ: зрада чи перемога для України

Всі побачили тактичний маневр, продиктований прагненням Трампа лавірувати між тиском союзників і власним електоратом

15 липня 2025, 09:32
Поділіться публікацією:

Нарешті ми дочекалися широко анонсовану жорстку заяву Дональда Трампа щодо Росії і загалом війни в Україні. Президент США зробив низку меседжів, зокрема щодо поставок Україні такого важливого озброєння, в першу чергу мова звісно про системи Рatriot і ракети до них. Але найбільше зацікавила фраза про 50 днів для Путіна — для підписання мирної угоди. Така заява Трампа на фоні ескалації з боку Росії і прагнення змусити Україну капітулювати — це зрада чи перемога? Видання "Коментарі" розбиралося у цій темі, зібравши думки експертів.

«Жорстка» заява Трампа по РФ: зрада чи перемога для України

Дональд Трамп та Володимир Путін

Україна для Трампа – інструмент у грі великих ставок

Політичний аналітик, спеціаліст з управління репутацією, член Національної спілки журналістів України Олександр Кондратенко вважає, що заяви Трампа – це не зрада і не перемога. Це – геополітичний хід.

"Мова йде про комбінацію військової підтримки, включаючи системи Patriot, та економічного тиску у вигляді 100% мит, які мають створити ситуацію, за якої саме Кремль виглядатиме винуватцем у разі провалу переговорів про мир. Але ефективність цього кроку – під питанням. Все залежить від кількох ключових речей: чи справді санкції почнуть діяти в обіцяні терміни? Чи втримається Україна протягом наступних 50 днів, не зазнавши серйозних втрат, з огляду на ймовірне посилення атак, а я впевнений вони скоріш за все, лише посиляться – і будуть жорстокими? І головне – чи буде координація із союзниками? Бо без колективного фронту навіть найгучніші дії США можуть виявитися неефективними", – говорить Олександр Кондратенко.

Він додає, якщо умови будуть дотримані – ми справді можемо побачити перелом у війні. Якщо ж ні – заяву Трампа цілком можуть розцінити як популістичний жест із порожніми погрозами "на папері".

"Так, багато хто вже встиг назвати цю заяву "проривом". Але, якщо дивитися без рожевих окулярів, це радше тактичний маневр, продиктований прагненням Трампа лавірувати між тиском союзників і власним електоратом. Значною мірою він так і не зайняв чіткої прозахідної позиції. Трамп досі не називає Путіна відповідальним за війну й не озвучує конкретних умов для миру. Його "мирна угода" — без чітких червоних ліній і без гарантій для України. Допомога теж подається не як союзницький обов’язок, а як частина великої політичної гри. Це важіль впливу – і на Кремль, і, потенційно, на саму Україну", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".

Олександр Кондратенко наголошує, при цьому важливо зауважити: це вперше Трамп публічно висуває пряму вимогу до Росії з чітким дедлайном. Це змінює тональність, але не обов’язково суть його ставлення.

"Можна скільки завгодно аналізувати його промову, інтонації, жести. Але факт залишається фактом: Україна для нього – інструмент у грі великих ставок, а не ціннісний партнер чи моральна місія. Саме тому така підтримка лишається умовною та нестійкою", – зауважив експерт.

Що ж до 100% мит, то, на думку Олександра Кондратенка, це скоріше економічний батіг, ніж гуманітарний жест. Це не допомога Україні, а спроба змусити Кремль сісти за стіл переговорів. І тут виникає ризик: цей тиск може легко перетворитися на засіб шантажу вже самої України, якщо мир не буде досягнуто "вчасно".

"І наостанок – головне питання: чи можна довіряти такій умовній підтримці? Певною мірою – так. Але тільки тоді, коли ми зможемо залишатися суб’єктними, твердо відстоювати свої позиції й не дозволити нікому нав’язати нам "мир" на чужих умовах", – підсумував експерт.

Трамп не буде поспішати

Політолог Вадим Денисенко говорить, що, почувши новий ультиматум Трампа наше експертне середовище почало змагатися в тому, як би влучніше сказати, що Трамп нас намахав.

Вадим Денисенко зауважив, що ключова заява Трампа – це зброя. І тут не зайвим буде згадати, що два тижні тому багато хто критикував Трампа, що зброї немає. Ситуація змінилася.

"Тепер про санкції. Закон Грема в нинішньому вигляді не запрацює. Бо він передбачає сварку з Індією і Китаєм. Трамп це прекрасно розуміє. І тому не поспішає. Якщо трошки ширше: чому Трамп не поспішає? Бо у Білому домі розуміють, що країни Перської затоки поступово нарощують видобуток нафти. Росія продемонструвала, що знаходиться на пікових позначках свого видобутку і наростити видобуток суттєво не змогла і не зможе. Вашингтон чекає санкцій ЄС про цінову стелю на нафту, щоб вдарити по Росії звузити ринки руками Європи. Витіснити Росію повністю з нафтового ринку світу неможливо. Максимум, що можна зробити – зменшити їхню долю на 15-20% за 6-12 місяців. І схоже це те, що буде пробувати робити адміністрація Трампа", – зазначив експерт.

Що ж до того чи є ще якийсь план у Білому домі, то, на думку Вадима Денисенка, немає. Саме це головна проблема України, а не те, що не введено санкції, які не запрацюють. 

"Я залишаюся при думці, що ключові речі, які можуть повпливати на Путіна – це переговори Китай-США та ЄС-Китай. А ці переговори триватимуть, як мінімум кілька місяців. І це ще один фактор, чому Трамп не буде поспішати. Тим більше, що в Білому домі вважають, що падіння російської економіки прискориться і без санкцій Грема. Є ще один фактор за яким потрібно слідкувати. На жаль, поки ми не розуміємо чим завершилися переговори Лаврова в Пхеньяні. Це той фактор, який може різко ускладнити ситуацію", – підсумував політолог.

Читайте також на порталі "Коментарі" — хто переможе у війні: на кого тепер робить ставку Трамп.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини