Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Зустріч президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна запланована на 16 червня в швейцарській Женеві. Чи схожа ситуація на підготовку до "Великої угоди", частиною якої стане Україна? Експерти оцінили для видання "Коментарі".
Байден і Путін. Колаж: Д. Романюк / Comments.ua
Доктор політичних наук Валентин Якушик вважає, що домогтися будь-якої "Великої угоди" в ході першої зустрічі президентів США і РФ навряд чи можливо. Особливо після недавнього обміну словесними образливими словами і фактично грубими особистими образами.
"У даній ситуації реалістичною для обох сторін може бути лише тактика "малих справ". По-перше, велике символічне значення має сам факт подібної зустрічі в верхах. По-друге, є низка як би другорядних, фонових питань, вирішити які не представляє особливої складності, — зазначає експерт. — Це міг би бути, наприклад, обмін хоча б деякими із засуджених в кожній з цих країн громадянами країни-партнера по переговорах, а також сприяння обміну ув'язненими і утримуваними в зв'язку зі збройним конфліктом на сході України і, можливо, внаслідок деяких інших збройних конфліктів. По-третє, є низка важливих міжнародних проблем, вирішення яких в інтересах обох країн (США і РФ). І не дуже складним завданням є знаходження дипломатичних формулювань, що вказують на готовність до пошуку спільних скоординованих дій. Це, зокрема, стосується проблем забезпечення миру, стабільності і відносного плюралізму в Афганістані після виведення звідти офіційних військових контингентів США та інших країн НАТО, а також проблем актуалізації та реалізації "ядерної угоди" щодо Ірану, продовження зусиль по "денуклеаризації" КНДР, сприяння закінченню громадянської війни та іноземної інтервенції в Ємені".
На думку Валентина Якушика, в цілому заклик до зниження рівня міжнародної напруженості і до орієнтації на компромісне вирішення гострих міждержавних і руйнівних внутрішніх конфліктів — цілком ймовірний компонент офіційної спільної позиції США і РФ під час і після переговорів їх лідерів.
"І це може також дати деякі додаткові надії на вироблення більш конструктивних і продуктивних підходів до врегулювання складних, багаторівневих і багатоаспектних проблем геополітичного конфлікту навколо України і в Україні", — резюмує доктор політичних наук.
Аналітик Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Марія Золкіна вважає, що не варто в процесі зустрічі Байдена і Путіна очікувати якихось серйозних, "великих угод", в рамках яких будуть віддані інтереси України.
"Сьогодні такі компроміси в обхід України неможливі, — впевнена Марія Золкіна. — Це не 2014-й рік. Є "червоні лінії", яких керівництво нашої країни буде дотримуватися. Президент про це неодноразово заявляв. Контроль за кордоном — до виборів в ОРДЛО, а вибори там — далеко не відразу, а після транзитного періоду. Плюс — відсутність прямого діалогу з т.зв. "ДНР" і "ЛНР". І, безумовно, неможливість змиритися з анексією Криму. Навпаки — зараз Кримська платформа набирає обертів, а кримське питання виноситься на порядок денний. Так що домовитися про здачу України за спиною України не вийде".
Проте, підкреслює аналітик, Байден і Путін будуть намагатися знаходити компроміси.
"Для України це небезпечно тим, що якщо напруження між РФ і Заходом спаде, то США будуть менше готові до потужної підтримки України, до секторальних, фінансовим, що б'є по технологіях санкцій щодо РФ. Менш готові і до широких оборонним програмам з озброєння — на підтримку України. І це, звичайно, буде нам в мінус, якщо компроміс між Байденом і Путіним по низці інших, питань, залишаючи за дужками український, буде досить широким", — пояснює Марія Золкіна.
Нагадаємо, майбутня зустріч лідерів американського і російського держав розбурхує уми багатьох людей по всьому світу. Особлива увага до неї проявляють українці, в тому числі які пов'язані з політикою. Як стало відомо завдяки "Дзеркалу тижня", Джозеф Байден може провести телефонну розмову з Володимиром Зеленським перед самітом в Швейцарії.
Новини