Після того, як у Нігері стався військовий переворот, ситуація продовжує розпалюватися. Демократично обраний президент Нігеру Мохамед Базум звернувся до уряду США та всієї міжнародної спільноти з проханням допомогти відновити конституційний порядок у його країні. Він також наголошує, що у перевороті явно простежується слід російських найманців із групи "Вагнер", які розхитують ситуацію в цілому на Африканському континенті. Представники Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) вже висунули ультиматум нігерійським путчистам і навіть розробили план можливого збройного вторгнення в Нігер у відповідь на путч. Що і чому відбувається зараз у Нігері та в Африці загалом? Чи готовий Захід дати відсіч провокаціям та путчам, за якими проглядається тінь Москви, а можливо й Пекіна? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Військовий переворот у Нігері. Фото: із відкритих джерел
Нинішня ситуація в Нігері, і загалом у Західній Африці останніми роками – це наслідок послаблення політичного впливу Франції та США у цьому регіоні
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко міркує так:
"У Нігері та в Африці відбувається те, що там регулярно відбувалося раніше – путчі та військові перевороти. Близько половини всіх військових переворотів у світі, що сталися з 1950 р., відбулися саме в Африці. Західна Африка, де знаходиться Нігер, це регіон, який лідирує за кількістю військових переворотів на цьому континенті".
За словами експерта, нинішня ситуація в Нігері, і загалом у Західній Африці останніми роками, — це наслідок послаблення політичного впливу Франції та США у цьому регіоні.
"У результаті це сприяло різкому посиленню економічного та політичного впливу Китаю в Африці та спробам Росії посилити свій політичний вплив у цьому регіоні за допомогою методів гібридної війни", – пояснює Володимир Фесенко.
А головним інструментом РФ, зазначає він, стала ПВК "Вагнер".
Пряме військове втручання Франції та ЕКОВАС у політичну ситуацію в Нігері наразі видається політологу малоймовірним.
"Це не так вирішить проблему, як різко посилить конфліктність у Західній Африці, – пояснює експерт. – Імовірніше, що Франція та Захід відповідатимуть асиметрично, шляхом політичного та економічного тиску на путчистів. Також, мабуть, Франції та США доведеться нарощувати активність своїх спецслужб у цьому регіоні. З високою ймовірністю під ударом виявиться ПВК "Вагнер". У Міжнародному кримінальному суді вже анонсували можливість кримінальних справ проти вагнерівців та російських посадових осіб, пов'язаних із цією компанією. Юридичний та фінансовий пресинг країн Заходу на ПВК "Вагнер" та пов'язані з ним політичні режими в Африці посилюватиметься. У тому числі йтиметься про блокування операцій з відмивання грошей. Є ймовірність, що ПВК "Вагнер" буде оголошено терористичною організацією і проти неї розпочнуться операції західних спецслужб".
Вказує Володимир Фесенко і на непрямі наслідки того, що відбувається. Адже ситуація в Нігері та Західній Африці суттєво погіршує відносини між Росією та Францією.
"Незадоволення активізацією Росії у мусульманських країнах Африки виявляє Саудівська Аравія, – звертає увагу політолог. – І це одна з головних причин, чому Саудівська Аравія проводить миротворчу зустріч з Україною в координації з країнами G-7 та Україною, але без участі
Росії.
Також схоже, що різка активізація РФ в Африці викликає і деяке невдоволення Китаю, який діє в Африці переважно економічними методами. І той політичний хаос, який влаштовує Росія в Африці та в усьому світі, починає викликати роздратування у Пекіні". Найближчі дні, а то й години можуть стати відправною точкою подальшого розвитку подій
На думку політолога, директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, ситуація в Нігері є дуже непростою.
"Сьогодні, 6 серпня, спливає ультиматум, який виставили путчистам представники ЕКОВАСу. Якщо військові не повернуть владу законно обраному президенту Мохамеду Базуму, проти них можуть застосувати силу. Ввести свої війська до Нігеру. Тож ситуація дуже напружена", – зазначає експерт.
Франція також настроєна категорично, пояснює він.
"Найближчі дні, а то й години можуть стати відправною точкою подальшого розвитку подій, – припускає Віталій Бала. – Чи путчисти залишаться при владі з ризиком великої війни в Африці (де деякі держави, включаючи Малі, підтримали путч), чи вони здадуть назад".
Читайте також на порталі "Коментарі" — на що робить ставку Путін – чи може Кремль погодитися на справедливий мир в Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.