Головна Новини Світ Беларусь Події у Білорусі: чи зможе колективний Захід протистояти режиму Лукашенка
commentss НОВИНИ Всі новини

Події у Білорусі: чи зможе колективний Захід протистояти режиму Лукашенка

Експерти розповіли, чи готові західні країни реагувати на те, що відбувається в Республіці Білорусь, і чи може до всього, що сталося, мати стосунок Кремль

25 травня 2021, 10:40
Поділіться публікацією:

ЄС і США готуються вводити санкції проти режиму Лукашенка за інцидент з літаком Ryanair в Мінську і арештом білоруського журналіста Романа Протасевича. Україна за прикладом ряду країн має намір зупинити пряме авіасполучення між нашою країною та Білоруссю.

Події у Білорусі: чи зможе колективний Захід протистояти режиму Лукашенка

Олександр Лукашенко - фото з відкритих джерел

Відео з нібито зізнанням Протасевича в тому, що з ним все в порядку, і він співпрацює зі слідством, на думку президента США Джо Байдена, зроблено, швидше за все, під примусом, а вся ситуація "є ганебним нападом — як на політичне інакомислення, так і на свободу преси".

Як може колективний Захід протиставити режиму Лукашенка? І чи тільки про Лукашенка варто говорити в даній ситуації? Чи не проглядається за всією цією ситуацією "рука Кремля"? На ці питання виданню "Коментарі" відповіли експерти.

Основна частина країн ЄС боїться вступати у відкрите протистояння з Росією і Білоруссю, фактично керованою з Кремля

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко вважає, що крім глибокої стурбованості з приводу ситуації, що склалася, Захід може піти на економічні санкції. Про них вже говорять. Але навряд чи це буде щось наджорстке, припускає він.

"Захід звик до ситого і спокійного життя. І на деструктивні дії керівництва Республіки Білорусь (РБ), Російської Федерації (РФ) довгий час реагував досить стримано. Показова в цьому сенсі реакція на повідомлення, що за підривами військових складів в Чехії (країна НАТО і ЄС!) стоять російські спецслужби. Більш-менш адекватну реакцію продемонструвала сама Чехія (висилка російських дипломатів), а також Польща, країни Прибалтики, які відчували і відчувають тиск з боку РФ і прекрасно знають ціну російським словам та біль від російських дій. Основна ж частина країн ЄС боїться вступати у відкрите протистояння з Росією і Білоруссю, фактично керованою з Кремля. Тому що дипломатична та економічна конфронтація може вилитися у військовий конфлікт. І хоч Росію попереджають, що потім вона заплатить серйозну ціну за це, до цього "потім" багато вже може бути зруйновано, в тому числі в Україні", — підкреслює генерал.

Він також закликає чітко уявляти ступінь залежності будь-яких серйозних дій Білорусі від РФ. І саме в цьому ракурсі розглядати ситуацію з примусовою посадкою рейсу, на якому летів Протасевич.

"Минув той час, коли Лукашенко міг собі дозволяти проводити свою лінію. Залежність офіційного Мінська від Москви в рази збільшилася після виборів в серпні 2020 року, коли Лукашенко став фактично самопроголошеним президентом. І його режим поки тримається лише завдяки підтримці Кремля. А потім такі дії, як примус цивільного літака ЄС приземлитися під загрозою застосування сили не могли проводити поза схвалення навіть не старшого брата, а — російського повелителя. З військової точки зору це була спецоперація. Швидше за все — спільна, російсько-білоруська. І точно за коригування з боку РФ", — зазначає Ігор Романенко.

За те, що створив на цей раз режим Лукашенка, санкції "прилетять" досить серйозні

Політолог, соціолог Володимир Воля не бачить в тому, що відбувається, "руку Кремля". На його думку, Лукашенко сам "загрався".

"Можливо, у Лукашенка є проблеми з психічним здоров'ям. Він систематично змінює свою позицію. Висуваються якісь божевільні версії. Приплели вже ХАМАС, який нібито "мінував" посаджений борт. Багато ознак того, що це задумка саме білоруської влади, спецоперація офіційного Мінська. Навряд чи б Кремль пішов на таку спецоперацію, яка виглядає так по-дитячому наївно у частині виправдань", — розмірковує експерт.

За те, що створив на цей раз режим Лукашенка, санкції "прилетять" досить серйозні, впевнений Володимир Воля.

"Уже безпрецедентною є заборона на польоти "Белавіа" до ряду країн ЄС і через ряд країн ЄС. Фактично мова йде про те, що білоруська авіакомпанія може літати в інші країни тільки через територію РФ. Сьогодні Кабмін України після відповідної вказівки президента заборонив авіасполучення з Білоруссю, починаючи з 26 травня. Крім того, українським авіакомпаніям і літакам заборонено виконувати польоти в повітряному просторі Республіки Білорусь. Попереду, думаю, ще персональні та секторальні санкції. До персональних, після їх введення ЄС, українська влада, швидше за все, приєднається. А ось секторальні можуть стосуватися чутливих для нашої економік позицій. І тут українське керівництво може виявитися незгодним з керівництвом ЄС", — припускає політолог.

Ідея глави МЗС Великобританії Домініка Рааба зупинити газопровід "Ямал-Європа" на підставі того, що труба "проходить через Білорусь і дає гроші цьому тиранічному режиму", виглядає, на думку Володимира Волі, епатажною та емоційною. І навряд чи буде втілена в життя, вважає експерт.

Раніше портал "Коментарі" писав про події в Білорусі: вимушені заходи безпеки або спроби Лукашенка зберегти владу.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини