Чому війна в Україні на руку КНР: чи може змінитися позиція Сі Цзіньпіна
Сьогодні Китай влаштовує позиція, яку він займає
Незважаючи на жорстку критику США щодо китайської підтримки РФ, офіційний Пекін продовжує своє підігравання Москві в ракурсі російсько-української війни. І роблячи фінансово-економічні зв'язки більш прихованими. І продовжуючи гри у псевдомиротворчість. Візит китайського лідера Сі Цзіньпіна до Європи, що має розпочатися з 5 травня (має намір відвідати Францію, Сербію і Угорщину) той же Bloomberg розглядає як спробу посварити Європу та США. Втім, за даними того ж таки Bloomberg, французький президент Еммануель Макрон сподівається, що переконає Сі вплинути на Путіна, щоб той припинив агресію проти України. Які очікування від китайської гри довкола теми російсько-української війни? Чи готовий Пекін прислухатися до Заходу чи продовжить підігравати Москві? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Китай не схилятиме РФ припинити війну проти України
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній розмірковує так:
Звідси, пояснює експерт, візит Сі до Франції, що планується, – єдина ядерна держава в ЄС, постпред у Раді безпеки ООН. Країна, яка намагається перехопити у тієї ж Німеччини лідерство у Європі.
Але Китай, продовжує він, не схилятиме РФ припинити війну проти України. Це зараз не в його інтересах. Він продовжить допомагати агресору. Адже ця війна – на руку КНР.
По-перше, таким чином Китай послаблює США, створює там напругу, змушує витрачати ресурси та втрачати позиції в Європі, розповідає експерт.
По-друге, йде підготовка до потенційної атаки на країну НАТО з боку РФ. Щоб показати, що США є ненадійним союзником для будь-якої країни. Підірвати зусилля Штатів щодо побудови аналога НАТО в Азії. Йдеться про AUKUS, уточнює співрозмовник "Коментарів", – тристоронній оборонний альянс (Австралія, Великобританія та США), про створення якого стало відомо 15 вересня 2021 року.
По-третє, Китай створює таку залежність Росії від себе (економічну, технологічну тощо), що країни Заходу навряд чи зможуть розглядати РФ (навіть після зміни там влади) як потенційного союзника у гіпотетичній війні проти Китаю.
Китай явно не готовий рвати стосунки ні з РФ, ні із Заходом
Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно впевнена, що Китай не змінить своєї поведінки. І продовжить намагатися всидіти на двох стільцях, маневруючи між економічними зв'язками з РФ – та спільними економічними проектами, насамперед із ЄС.
Олеся Яхно наголошує, що Китай явно не готовий рвати ні з РФ, ні із Заходом. Принаймні – поки що.
При цьому, продовжує вона, слід розуміти, що Китай уже відіграв важливу роль у запобіганні ядерним ризикам. Він чітко дав зрозуміти РФ, що використання ядерної зброї неприпустимо ні під яким приводом.
За її словами, наростає й економічне протистояння Китаю із Заходом. Мова про нечесну торгівлю. Про те, що КНР "нишком" намагається монополізувати низку сфер. І це робить розрив між Китаєм та Заходом глибшим.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чого побоюється Кремль перед мирним самітом у Швейцарії: що залежить від Китаю.