Завершився європейський візит китайського лідера Сі Цзіньпіна. Відвідування Франції мало що йому принесло, зате продуктивнішими виявилися візити до Сербії та Угорщини, вважає видання Bloomberg, на думку якого Сі намагався розколоти Європу, а також вбити клин між США і ЄС. Які висновки можна зробити із європейського ходу китайського лідера? Як Пекін може далі розігрувати геополітичні карти, зокрема в ракурсі російсько-української війни? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Еммануель Макрон, Сі Цзіньпін, Урсула фон дер Ляйєн. Фото: з відкритих джерел
Китай працює саме у власних інтересах
Ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан зазначає, що в умовах, коли російська феодальна кріпосна монархія зі своїми сателітами зруйнувала міжцивілізаційну систему стримувань і противаг – лідерські країни глобальної демократії, а також певної категорії автократій, намагаються просувати свої пропозиції щодо формування нового світу.
"І європейський вояж Сі Цзіньпіна до Європи був націлений насамперед на просування інтересів КНР у європейському просторі. Використовуючи для цього країни, які мають тісні зв'язки з РФ – як Угорщина і Сербія. Публічно озвучені результати візиту підтверджують мою тезу про те, що Китай працює саме у власних інтересах. Його цікавлять економіка, фінанси, ринки, технології, демографічні питання, пов'язані із проживанням на території європейських країн осіб китайської національності (т.зв. хуацяо, що буквально означає "китайський емігрант"). І, звичайно, мала місце спроба сформувати в частини європейських країн зручні Пекіну позиції. У тому числі такі, що суттєво відрізняються щодо поглядів США на відносини з КНР", – говорить експерт.
Він звертає увагу, що під час відвідування Франції звучали заяви Сі про те, що КНР не буде мілітарно допомагати РФ, направляти туди товари подвійного призначення. Але це лише заяви, наголошує ветеран зовнішньої розвідки.
"Куди кращі результати китайський лідер отримав за підсумками візиту до Сербії та Угорщини, – вважає Василь Богдан. – В останній його взагалі приймали з неймовірною помпою, угорське керівництво буквально стелилося перед Сі Цзіньпіном, було підписано низку угод, зокрема про стратегічне партнерство. Ну, а Сі чисто у китайській манері підіграв Орбану, заявивши, що Угорщина – це модель побудови відносин із КНР для всіх країн світу".
Безперечно, нас цікавила позиція Китаю щодо російсько-української війни. На жаль, констатує експерт, судячи зі зроблених раніше, а також уже в Європі заяв, позиція офіційного Пекіна залишається незмінною. Він не називає цієї війни ні війною, ні агресією, твердить про "українську кризу", про "конфлікт". Виступає за припинення бойових дій, а по суті за "заморожування" війни. А, якщо й говорить про необхідність переговорів, очевидно, з позиції Кремля.
"Незважаючи на декларативні заяви Сі Цзіньпіна, що Китай стоїть на стороні міжнародного права, Статуту ООН – щодо поваги до територіальної цілісності та суверенітету, незалежності всіх країн – це більше виглядає як маніпуляція світовою громадською думкою. На жаль, КНР не є прихильником закінчення російсько-української війни на справедливих умовах. У рамках якраз і міжнародного права, і Статуту ООН", – резюмує Василь Богдан.
У нього склалося враження, що Китаю вигідна ця війна. Адже вона послаблює Росію. І все більше ставить її у залежність від КНР. Яка, звісно, їй допомагає. З вигодою для себе надаючи різноманітні обладнання, технології, а через Північну Корею – і зброю.
"Незважаючи на зусилля, Сі Цзіньпіну, на мою думку, не вдалося розколоти ЄС, а також внести розбрат між ЄС та США, – вважає генерал. – Позиція у Заходу загалом єдина. І реалізувати свої наміри в найближчому майбутньому КНР не вдасться".
Розмови про розкол Європи – дуже перебільшена думка
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко закликає не перебільшувати значення візиту китайського лідера до Європи.
"Це візит не мав жодних надзавдань, – пояснює він. – З одного боку, лідер Китаю географічно окреслив пріоритети зовнішньої політики своєї країни у Європі. У Західній – це Франція, яку Сі Цзіньпін відвідав уже втретє. А у Східній – Угорщина та Сербія, які мають дружні стосунки і з Китаєм, і з Росією. З іншого боку лідер КНР відвідав ті країни, керівники яких минулого року відвідали Китай. І це не просто данина дипломатичної традиції. Це закріплення особливих зв'язків Китаю із цими країнами".
За словами політолога, Китай давно обхожує Францію, намагаючись зробити Париж своїм головним партнером у Західній Європі. Щоправда, без особливого успіху.
"Щодо Угорщини та Сербії, то їхні лідери минулого року відвідали ювілейний форум головного геополітичного проекту Сі Цзіньпіна – "Один пояс – один шлях". І угорський прем'єр Орбан, і сербський президент Вучич не лише не приховують, а й навіть підкреслюють своє особливе позитивне ставлення до Китаю, прагнення розвивати партнерські відносини з КНР", – наголошує Володимир Фесенко.
На його думку, розмови про розкол Європи – дуже перебільшена думка (на що, до речі, Bloomberg давно страждає, акцентує експерт).
"Франція не стала лобістом Китаю в ЄС, а китайська позиція Орбана та Вучича проявилася ще задовго до цього візиту. Сербія, до того ж, не є членом ЄС – і з нинішньою політикою навряд чи матиме шанси на вступ до Євросоюзу. А Орбан уже давно "чужий серед своїх" у ЄС. Він не так впливає на загальну європейську політику, як створює дрібні капості для загальноєвропейських рішень", – пояснює політолог.
Щодо російсько-української війни, то позиція Китаю після цього візиту навряд чи зміниться, вважає він.
"Китай продовжить претендувати на роль посередника у врегулюванні військового протистояння між Росією та Україною, формально дистанціюючись від цієї війни, але об'єктивно перебуваючи ближче до РФ. Участь Китаю у Глобальному саміті миру залишається під сумнівом. Але, якщо КНР таки візьме участь у цьому саміті, хоча б на рівні спецпредставника, значить, Макрону вдалося переконати голову Сі зайняти більш активну та конструктивну позицію у цьому питанні. Але поки що це малоймовірно", – вважає Володимир Фесенко.
Макрон не став вести "сепаратні" переговори із Сі Цзіньпіном
Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ міркує так:
"Сі Цзіньпін під час візиту до Франції презентував свою модель мирного плану. Зважаючи на все, Макрон не підтримав цей план повною мірою, оскільки дипломатичні зусилля Франції зараз координуються з мирним планом України президента Зеленського, який єдино повністю узгоджується зі Статутом ООН і буде детально представлений на мирному саміті у Швейцарії у червні".
На думку Олексія Куща, Макрон не став вести умовно "сепаратні" переговори із Сі Цзіньпіном. Саме тому, наголошує він, у переговорах від ЄС брала участь і президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
"Відносний успіх Сі в Угорщині та Сербії не зможе компенсувати у кращому разі нейтральний результат візиту до Франції", – упевнений експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи може саміт миру стати поворотною подією у війні: про що говорить позиція Китаю.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.