Рубрики
МЕНЮ
Станислав Молчанов
Польському МЗС варто скасувати та провести заново прозорий тендер на вибір візового оператора в Україні. Таку думку висловив правозахисник Едуард Багіров, коментуючи інформацію про рішення Польщі втретє визначити переможця візового тендеру, який триває майже рік.
В Польщі триває візовий тендер (фото з відкритих джерел)
"Навколо цього конкурсу стільки публікацій та розслідувань журналістів в Україні та Польщі, що ігнорування можливих порушень та корупційних підозр вже просто непристойне", — сказав він.
Експерт вважає, що скасування рішення про вибір грецького концерну Hellas, яке заощаджувало бюджету Польщі 13 млн євро, може призвести до додаткових фінансових витрат польської сторони. Їх з великою ймовірністю можуть перекласти на українських трудових мігрантів.
"Якщо ми говоримо, що тендер проходить у Польщі і МЗС каже, що переможцем стала пропозиція вартістю на 10-12 млн. дорожче, то ми чудово розуміємо, що ця сума буде перерозподілена в майбутньому на надання послуг. Тобто громадяни України переплачуватимуть" , — сказав Багіров.
За його словами, не зрозуміло, чому Польща лобіює "польську компанію без досвіду роботи у візовій сфері, але надає послуги з працевлаштування".
"Особисто я вбачаю в ситуації елементи корупції. У тій самій новій вартості послуг, я підозрюю, вже закладено відкати польським чиновникам", — не виключив він.
Активіст також нагадав про російський слід, який був помічений за польсько-французьким консорціумом, який уже називали переможцем відбору вперше та, на думку експертів, оберуть повторно. "Важлива складова – безпека отриманих даних.
Ми знаємо, що спецслужби РФ створюють компанії або купують пайову участь, щоб мати доступ до баз даних. До візового оператора, який працював в Україні, нарікань не було. А хто дасть гарантії тепер", — зазначив він.
Як повідомлялося, МЗС Польщі втретє переглядатиме підсумки тендеру щодо вибору візового оператора в Україні, який триває з грудня минулого року.
Таке рішення ухвалила польська Національна апеляційна палата за зверненням рекрутингової компанії Personnel Service (Польща), яка бере участь у конкурсі разом з TLScontact французької групи Teleperformance.
Палата визнала, що обраний фіналістом вдруге грецький консорціум Hellas запропонував надто маленьку ціну за свої послуги. У результаті польське зовнішньополітичне відомство обиратиме між парою Personnel Service — TLScontact, оголошеною переможцем вперше, та найбільшим міжнародним візовим оператором VFS Global, який надає візову підтримку польським консульствам в Україні останні 10 років.
У червні 2021 року переможцем тендеру на вибір візового центру в Україні для МЗС Польщі назвали польську компанію з працевлаштування Personnel Service у парі з візовим оператором TLScontact французької групи Teleperformance. Три їхні конкуренти оскаржили рішення в Національній апеляційній палаті Польщі, яка у серпні скасувала торги та повернула для участі у відборі консорціум на чолі з грецькою фірмою Global Visa Center World (Hellas) з найкращою ціновою пропозицією.
Після цього польське МЗС перерахувало бали і 30 вересня вибрало пропозицію Hellas, яка дозволяла польському бюджету заощадити майже 13 млн євро порівняно із запитом Personnel Service.
Personnel Service подала протест до Апеляційної палати. Рішення очікувалося у листопаді. Також не розглянуто по суті питання, чи рекрутингова фірма може брати участь у видачі віз, не завдаючи шкоди конкуренції у сфері надання посередницьких послуг з пошуку персоналу.
Директива 2014/24/EU Європарламенту та Ради ЄС від 26 лютого 2014 року про держзакупівлі вимагає виявляти випадки особистої зацікавленості організаторів торгів, які можуть змусити сумніватися у їхній неупередженості. Водночас, у тендері МЗС Польщі бере участь єдина польська компанія, яка ніколи не видавала віз і має пряме відношення до відомого бізнесмена — приятеля нинішнього прем'єр-міністра.
Наразі документи на робочі візи приймає міжнародна компанія VFS Global, контракт з якою минув у листопаді, але через затримки у тендері продовжено на півроку. Різниця в цінах TLSgroup – Personnel Service та VFS у тендері становить 3,6 млн євро.
Нагадаємо, що "Коментарі" інформували про те, що Польща схвалила план будівництва стіни на кордоні з Білоруссю .
Новини