Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Поки президент США Дональд Трамп веде переговори, здається, ніби саме він тримає всі козирі в руках щодо завершення війни в Україні, Європейський Союз має свою "секретну зброю" на 200 мільярдів євро у вигляді заморожених російських активів. Більшість з цих коштів знаходиться в брюссельській фінансовій установі Euroclear, приносячи відсотки, повідомляє Politico.
Україна і ЄС. Фото: 24 Канал
За даними видання, США контролюють лише 5 мільярдів доларів з конфіскованих російських активів.
Журналісти відзначають, що використання цих заморожених активів було б радикальним кроком, який практично гарантував би Європі місце за столом переговорів. Однак європейські лідери продовжують сперечатися щодо того, чи варто розморожувати ці кошти, щоб показати Трампу, що Брюссель також має вплив на хід мирних переговорів.
Адміністрація Трампа неодноразово натякала на можливе скорочення підтримки України, і тому європейські політики вважають, що розморожування російських активів і їх передача Україні може стати важливим кроком для країни, яка постраждала від війни.
"Замороженими російськими активами ми можемо компенсувати американську допомогу, якщо США вирішать зменшити свою підтримку", – заявив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Він додав, що в Європі є заморожені російські активи на суму 300 мільярдів євро, і їх необхідно використовувати.
"Я не погоджуюся з тим, що це юридично складно... Для цього нам потрібна політична воля", – сказав міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс у коментарі для видання.
Зазначається, що в Європі є й ті, хто боїться, що розморожування російських активів може налякати міжнародних інвесторів і підважити головні переваги ЄС у мирних переговорах. До таких країн належать Франція, Німеччина, Італія, Іспанія та голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Крім того, видання повідомляє, що під час зустрічі з Трампом 24 лютого президент Франції Емманюель Макрон заявив, що західні союзники можуть використовувати доходи від заморожених активів під час війни, але підкреслив, що їх конфіскація була б незаконною. Однак він визнав, що замороження активів надає важливі важелі впливу.
Раніше портал "Коментарі" писав, що Європейський Союз за рік витратив більше грошей на російську нафту та газ, ніж на фінансову допомогу Україні, повідомляє The Guardian. Так, у 2024 році, на третій рік війни, ЄС закупив російського палива на суму 21,9 мільярда євро, попри зусилля знизити залежність від російських енергоресурсів.
Новини