Цього тижня ЄС запровадив проти РФ 18-й пакет санкцій і вже навіть розпочав роботу над 19-м пакетом. При цьому у Росії заявляють, мовляв, пристосувалися до життя в умовах обмежень. Найбільше уваги у новому пакеті до того, що цінова стеля на російську нафту, затверджена в рамках 18-го пакету антиросійських санкцій ЄС, переглядатиметься як мінімум двічі на рік залежно від зміни світових цін на нафту. Вартість російської нафти визначатиметься за такою формулою: світові ціни на нафту мінус 15%. При цьому не уточнюється, про вартість якого саме сорту нафти йдеться. Чи не виглядає так, що незважаючи на вже 18 пакет санкцій, але Захід знову залишає Росії лазівки для заробітку великих грошей? Чи все ж таки 18-й пакет санкцій серйозно підірве російську економіку? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Санкції проти Росії. Фото: з відкритих джерел
Після запровадження 18-го пакету санкцій Індії доведеться шукати альтернативу російській нафті
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, для того, щоб стеля ціни на російську нафту була максимально ефективною, вона має бути підтримана всіма країнами "Великої сімки".
"Коли ми з вами говоримо про Європу та максимальну ціну, яку вводить Європейський Союз на російську нафту, потрібно пам'ятати, що Європа має ембарго на купівлю російської танкерної нафти. Тобто вона запроваджує прайс-кеп, але при цьому не дозволяє купувати російську танкерну нафту. Країни ЄС не можуть купувати російську нафту за визначенням. Ось і виходить, що прайс-кеп діятиме для портів Європейського Союзу, тобто для танкерів, які входять до портів ЄС. Інша річ, що Британія приєдналася до цих обмежень. Якщо ще приєднаються Канада з Японією, а також США, то прайс-кеп дійсно буде всеосяжним. Європа ж це лише один із трафіків", – зазначив експерт.
Він продовжує, сьогодні ціна російської нафти приблизно 60 доларів за барель. Якщо відібрати від цієї суми 15%, то отримаємо 51 долар за барель. При цьому європейці починають говорити про 47 доларів за барель.
"Нюанс полягає в тому, що з якого моменту і який конкретно ринок береться – з логістикою чи без логістики, бо різні ринки. У різних місцях ціна Urals буде різною залежно від обсягу логістики. Як би там не було, всі ці розмови про ціну на нафту впираються у покупця. Насправді Китаю начхати на будь-який прайс-кеп. А ось із Індією ситуація принципово інша. У 18-му пакеті санкцій вводиться заборона на постачання до Європейського Союзу нафтопродуктів, вироблених із російської нафти. Тобто це дуже важливий момент. Ставиться величезний хрест на роботі, яку веде Індія з переробки російської нафти. 21% індійської нафтопереробки — це російська нафта, яка потім йде на європейський ринок. З початку дії 18-го пакету санкцій це зробити вже буде неможливо. Тому Індія, як один із великих покупців російської нафти, шукатиме альтернативу. Ось цей момент набагато важливіший, ніж прайс-кеп", – каже Олег Пендзин.
Щодо того, наскільки сильно це вдарить по російських доходах, то експерт радить почекати місяць-півтора, щоб зробити перші висновки.
Підсумовуючи, Олег Пендзин зазначив, що 18-й пакет санкцій проти Росії набагато серйозніший, ніж 17-й пакет. Головне тепер, щоб цей пакет реалізовувався у повному обсязі відповідно до вимог.
Від України не втомилися – підтримка зберігається
Голова Комітету економістів України Андрій Новак так прокоментував ситуацію:
"Нещодавно прийнятий 18-й пакет санкцій, звичайно, буде мати тиск на російську економіку, але цей пакет я би не називав з вбивчими санкціями. По-перше, зниження стелі ціни на російську нафту відбулось, але воно не кардинальне. По-друге, немає точності у прорахунку формули ціни на російську нафту. Тобто немає чітко прописаної марки від якої буде йти орієнтир, щоб зменшувати на 15% ціну на російську нафту. До того ж, Росія все ще має можливості використовувати різні обхідні методи, зокрема через такі країни, як Китай, частково Індія та Туреччина. І таким чином не можна сказати, що Росії остаточно перерізали джерела валютних надходжень від продажу своїх енергоносіїв".
При цьому експерт зауважує, те, що 18-й пакет прийнятий, тут головна тенденція у тому, що ЄС, як й інші країни, продовжує чинити тиск на Росію.
"Тобто це говорить про те, що від України не втомились. Немає якогось політичного руху у напрямку того, що надто обтяжливі для самих країн санкції проти Росії. Відтак на рівні всіх цивілізованих країн прийнято рішення, з одного боку, продовжувати санкційний тиск на Росію, а, з іншого боку, продовжувати підтримку України. Крім того, що прийнятий 18-й пакет санкцій зі сторони ЄС, знаємо, що Палата представників США проголосувала за продовження підтримки України. Разом сумарно ці дії, з одного боку, будуть підтримувати Україну, а, з іншого боку, створювати додатковий економічний тиск на Росію – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" — "жорстка" заява Трампа по РФ: зрада чи перемога для України.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.