Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Чим ближче вибори до Європарламенту (пройдуть з 6 по 9 червня), тим більше лихоманить Європу, де піднімають голови авторитаристи та праворадикали. Про те, що націоналістичні ідеї ставлять демократію під загрозу, відкрито каже президент Франції Еммануель Макрон. Він також закликає продовжувати підтримувати Україну у боротьбі проти російської агресії. Щодо посилення цієї підтримки всередині демократичного світу також не все гаразд. Так, Німеччина та США нібито опираються планам низки європейських країн щодо захисту частини неба України від ракетних ударів РФ. Тривають дискусії і щодо зняття обмеження на заборону Україні бити по РФ західною зброєю. Чи готовий демократичний Захід радикальніше реагувати на виклики? Які є варіанти розвитку подій, у тому числі у ракурсі виборів до Європарламенту та підтримки України? Портал "Коментарі" з цими питаннями звернувся до експертів.
Україна-ЄС. Фото: з відкритих джерел
Політичний консультант, військовослужбовець Олександр Антонюк зазначає, що Європа, дійсно, стоїть на порозі значущих змін з наближенням виборів до Європарламенту, які відбудуться з 6 по 9 червня 2024 року.
Останні роки, продовжує він, спостерігається зростання популярності праворадикальних та націоналістичних партій у багатьох країнах ЄС. Ці сили виступають проти інтеграції ЄС, міграційної політики та часто мають проросійські настрої.
За його словами, економічні труднощі, нерівність, міграційні кризи та культурні конфлікти сприяють посиленню поляризації у європейських суспільствах. Це підриває довіру до традиційних демократичних інститутів і створює поле для радикальних змін.
Він акцентує, що одним із ключових аспектів підтримки України є надання військової допомоги.
Економічна підтримка України та санкції проти росії є ще однією важливою складовою допомоги, нагадує він. Однак, серед членів ЄС є розбіжності щодо масштабу та тривалості цих заходів. Деякі країни вважають, що посилення санкцій і надання більшої економічної допомоги Україні необхідні для стримування агресії Росії, тоді як інші остерігаються економічних наслідків для власних економік.
Слід враховувати ризики та загрози, а саме зростання впливу націоналістів та популістів, впевнений Олександр Антонюк.
Адже у разі значних успіхів праворадикальних та націоналістичних партій, політика ЄС може змінитися в бік більшої ізоляції та зменшення підтримки України. А це може призвести до послаблення санкцій проти росії, зниження рівня військової та економічної допомоги Україні та загрозити стабільності самого Європейського Союзу.
На думку Олександра Антонюка, якщо проєвропейські та демократичні партії зможуть мобілізувати своїх виборців і отримати більшість у Європарламенті, це може сприяти посиленню підтримки України та збереженню єдності ЄС. У такому випадку, пояснює він, можна очікувати на продовження санкцій проти росії, збільшення економічної та військової допомоги Україні, а також зміцнення демократичних інститутів усередині ЄС.
Дипломатія, зазначає він, також залишатиметься важливим інструментом. Можливі нові етапи спроб розпочати переговори щодо припинення вогню або навіть мирного договору, хоча ці зусилля будуть відкинуті терористичними діями, які диктує шовіністична позиція кремля.
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко впевнений – якщо Україна позиціонує себе як незалежна держава, то ми й маємо прагнути такої незалежності у всьому. Насамперед – у питаннях нацбезпеки.
До того ж, зазначає він, як такої заборони використання того ж американського озброєння територією РФ — немає.
Зрозуміло, продовжує він, що американці та європейці побоюються ескалації, розширення зони конфлікту. Але, наголошує експерт, офіційно заборони щодо використання західної зброї по території РФ немає. Хіба що від Італії та Німеччини. Інші не проти.
Читайте також на порталі "Коментарі" — яка загроза нависла над Європою: до чого можуть призвести російські провокації.
Новини