Головна Новини Світ Німеччина Меркель двічі поговорила з невизнаним Лукашенком: що думають експерти
commentss НОВИНИ Всі новини

Меркель двічі поговорила з невизнаним Лукашенком: що думають експерти

Після завершення телефонного діалогу політики заявили, що досягли певного рівня розуміння, що зараз робити і як далі вирішувати міграційну кризу

18 листопада 2021, 10:58
Поділіться публікацією:

В. о. канцлера ФРН Ангела Меркель вже двічі зателефонувала до самопроголошеного правителя Білорусі Олександра Лукашенка у зв'язку з міграційною кризою на білорусько-польському кордоні. Варшава подібний підхід критикує , так само як розмови президента Франції з президентом РФ з цього приводу.

Меркель двічі поговорила з невизнаним Лукашенком: що думають експерти

Ангела Меркель та Олександр Лукашенко - фото: Telegraf

Чому Меркель іде на фактичну легалізацію Лукашенка? Чи це прояв справжньої дипломатії? Щоб розібратися у цих питаннях, видання "Коментарі" звернулося до експертів.

Меркель не відходить від свого принципу політики "відкритих дверей", незважаючи на масу критики за минулу міграційну кризу у 2015 році

Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання, ситуація Олексій Голобуцький вважає, що виглядає ситуація, звичайно, негарно. Адже Меркель стала першим лідером країн ЄС, який пішов на діалог з Лукашенком після скандальних виборів серпня-2020, внаслідок яких він вкотре назвав себе президентом. Але тут все не так просто, наголошує експерт.

"Треба розуміти, що Меркель – політик, що йде. І дзвінки вона робила вже у статусі в.о. канцлера, коли після вересневих виборів до Бундестагу відбуваються переговори про створення нової коаліції, про кандидатуру нового канцлера. Тож Меркель уже не несе такого вантажу відповідальності, як будь-хто інший, – пояснює Олексій Голобуцький. – Другий момент – Меркель не відходить від свого принципу політики "відкритих дверей", незважаючи на масу критики за минулу міграційну кризу у 2015 році".

За словами експерта, ситуація, коли кілька тисяч людей, переважно з Іраку, хочуть потрапити в Німеччині – не новина. При цьому Меркель дотримується поглядів, що Європа не є закритим континентом, і хто хоче потрапити туди – повинен мати на це право.

"У нас є певні європейські цінності, через які канцлер Німеччини не може переступити. Тоді як у Польщі при владі стоять праві популісти, які виступають проти міграції. І навіть якщо мігранти підуть далі до Німеччини, для польської влади їх пропустити – вже реальна репутаційна втрата. До речі, у Європі чимало політиків, які виступають проти міграційної відкритості, яку проповідує Меркель", – зазначає Олексій Голобуцький.

А Лукашенко, за словами політтехнолога, вирішує свої завдання – можливість вийти на переговори з європейцями, зміцнити свою владу. А Путін своє глобальне завдання – розвал ЄС. Адже міграційна криза поглиблює розколи між державами Євросоюзу.

"З кожною з країн окремо Путіну зручніше мати справу, ніж із ЄС, який через низку обставин налаштований не так лояльно до РФ, як йому хотілося б. Путін вважає себе символом антиглобалізму, тоді як ЄС є символом глобалізму. І перемогти у цьому протистоянні – вкрай важливо для російського лідера", – пояснює Олексій Голобуцький.

Меркель або не розуміє, або вдає, що не розуміє суті того, що відбувається

Експерт аналітичного центру Democracy House Анатолій Октисюк упевнений, що міграційну кризу потрібно розглядати не так як інспіровану Лукашенком, а як зрежисовану Путіним. Звідси й танцювати. І навряд чи європейці це не розуміють, вважає він. Саме тому прямі переговори Меркель із Лукашенком виглядають безглуздо.

"Лукашенко лише використовується Путіним для гібридного шантажу ЄС. При цьому Путін зосереджується на ролі посередника, але підштовхує лідерів ЄС до гри за його правилами. Адже Меркель спершу зателефонувала Путіну. Просила вплинути на Лукашенка. А Путін відправив її спілкуватися безпосередньо із Лукашенком. І з серпня 2020 року вперше після скандальних виборів у Білорусі лідер країни ЄС (хоч і лідер, що йде) говорила з невизнаним білоруським президентом. При цьому ні до чого не домовилися. Натомість легітимізація Лукашенка відбулася. Найімовірніше, надалі повернуться до формули посередництва через Путіна. Впевнений, що неофіційними каналами він за це вже зажадав прискорення сертифікації "Північного потоку-2", можливо – тиску на Україну з метою врегулювання конфлікту на Донбасі за російським сценарієм", – зазначає Анатолій Октисюк.

На його думку, Меркель або не розуміє, або вдає, що не розуміє суті того, що відбувається. А суть у тому, що РФ використовує міграційну кризу для вирішення своїх геополітичних завдань, включно з підсадженням ЄС на енергетичний гачок.

"Меркель, залишаючи політику, відкрито показала себе як проросійський гравець. Не дивно, що це викликало обурення у представників ЄС зі Східної Європи, насамперед у Польщі, – наголошує експерт. – Замість того, щоб просувати жорсткіші санкції проти РФ і РБ (які вже пов'язані як Союзна держава), Меркель і Макрон намагаються знайти компроміс із Путіним чи Лукашенком. Хоч компромісів із ними бути не може".

Раніше на порталі "Коментарі" — Проблема біженців: як Лукашенко та Путін стравлюють Україну та ЄС.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини