Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Сполучені Штати на регулярній і постійній основі обговорюють зі своїми союзниками і партнерами можливість дипломатичного визнання радикального руху "Талібан", який захопив владу в Афганістані. Про це заявив в п'ятницю на брифінгу керівник прес-служби Держдепартаменту США Нед Прайс. Що буде, якщо США визнають "Талібан"? Як наслідки такого рішення можуть відбитися на світі? На ці питання намагалися відповісти експерти виданню "Коментарі-Україна".
Афганістан (фото з відкритих джерел)
Політтехнолог, експерт Центру протидії інформаційним агресіям "AM & PM" Олександр Курбан:
"Заяви прессекретаря Білого Дому, Джейн Дженніфер Псакі, зроблене нею в цю п'ятницю (27.08.2021), з приводу невизнання керівництвом США легітимності нової влади в Афганістані, виглядає логічно. Двадцять років бойових дій з талібами, втрата зброї на 11 млрд дол, понад 1 трлн дол непотрібних інвестицій і фактично воєнної поразки військ США в боротьбі з афганськими партизанами — більш ніж вагомий аргумент для Вашингтона, вважати владу талібану нелегітимною.
Проте в той же день, прессекретар Держдепартаменту, Нед Прайс зробив досить контраверсійних заяву про те, що в його відомстві бачать позитивні сигнали з боку "Талібану" і обговорюють з союзниками можливості конструктивного діалогу з новими господарями Афганістану. Обидві заяви, незважаючи на їх протилежність, досить чітко відображають плани США на середню і далеку перспективу щодо цієї центральноазійської країни.
Розуміючи, що на стратегічному рівні, в плані інституційного та цивілізаційного розвитку, Білий дім зазнав в Афганістані нищівної поразки, про що свідчить швидке падіння влади президента Гани, США по-новому розігрують афганську карту, в надії на отримання ряду геополітичних переваг. Пішовши з Афганістану, США, фактично скинули зі своїх плечей серйозну проблему і переклали її на плечі своїх реальних і потенційних противників — РФ, Китаю, Ірану, Туреччини, а також ІГІЛа. Всі ці геополітичні центри мають серйозні інтереси в Центральній Азії, а прихід "Талібану" до влади в Кабулі значно змінює усталені розклади і зажадає додаткових ресурсів для вирішення цієї проблеми. І кожен з цих гравців намагається вирішити дану проблему в силу своїх можливостей.
Китай вже заявляє про готовність вкладення інвестицій в інфраструктурні проєкти Афганістану під держгарантії Пакистану.
Росія публічно приймає в Москві делегацію забороненої (!) У себе організації "Талібан".
Іран готовий будувати автомобільні дороги та залізничні дороги в Афганістані.
ІГІЛ реагує в типовій для нього манері — влаштовує теракти в кабульському аеропорту.
Керівництво ЄС, як завжди, висловлює заклопотаність і готуватися до нової хвилі біженців, подібної до тієї, що була в 2015 році.
У цій ситуації все очікують реакції США і їх подальших дій. І ось перша така, публічна, реакція повинна була вчора. Заява Неда Прайса, остаточно розкриває карти Держдепу і його плани по ситуації в Афганістані, які очевидно будуть реалізовуватися в стилі гібридної технології рефлективно управління поведінкою опонента і концепції геополітичного стримування. Білий дім буде керувати діями нового керівництва Афганістану шляхом надання політичної підтримки і матеріальних ресурсів. А також здійснювати стримування геополітичної активності РФ, Китаю, Ірану та ІГІЛа, за допомогою міжнародної активності талібського Афганістану. Типова схема "розділяй і володарюй", яку використовували в Давньому Римі ще дві тисячі років тому.
Подальші, офіційні, відносини Вашингтона і Кабула можуть розвиватися за двома сценаріями.
Перший — через рік-два, США визнають талібів і встановлюють з ними дипломатичні відносини.
Другий — публічно декларуючи невизнання нового афганського політичного режиму, США надають йому матеріально-технічну підтримку через треті країни і побічно сприяють Афганістану на міжнародному рівні.
Будь-який з цих варіантів реалістичний і дієві. Найближчі місяці покажуть, який шлях обрав Білий дім ".
Нагадаємо, турецька владі вдалося провести перші мирні переговори з представниками "Талібану" в Кабулі. Поки що дипломати оцінюють отримане від угруповання пропозицію щодо взяття головного афганського аеропорту під контроль. "Коментарі" вирішили дізнатися у експертів, як участь Туреччини може вплинути на подальший розвиток подій на Близькому Сході.
Новини