Що відбувається всередині РФ - чи може країну накрити силове протистояння еліт

Російські еліти все частіше відчувають, що конструкція російської влади обрушується

Підрозділ "Ахмат", сформований у кадировській Чечні і який підписав контракт з Міноборони РФ, перекинули в Бєлгородську область для боротьби з рейдами російських добровольців, які протистоять путінському режиму. Ватажок ПВК "Вагнер" Євген Пригожин пішов на відкриту конфронтацію з Міноборони, відмовляючись віддавати свою структуру під управління Шойгу та Ко. При цьому, що Пригожин, що голова російського "Клубу розсерджених патріотів" Стрєлков-Гіркін, який захоплював в 2014 році міста на Донбасі, критикують російську владу (особливо військову) і періодично покусують один одного. На думку Стрєлкова-Гіркіна, Пригожин взагалі може почати бузити всередині РФ, якщо збройні сили цієї країни будуть розгромлені в Україні. Про що говорить посилення протистояння різних силових структур у країні-агресорі? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

По лініях розлому, які Путін створив у своїй країні, починає тріщати вся Росія

Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права", народний депутат Верховної Ради трьох скликань (з п'ятого по сьоме) колишній заступник голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко розмірковує так:

"Очевидно, що по лініях розлому, які Путін створив у своїй країні, починає тріщати вся Росія. І це не лише регіони, які штучно утримувалися (Башкирія, Кавказ), а й різного роду частини "політичної еліти" (у лапках, бо загальна поведінка цієї публіки – не про еліти, а про покидьків). Між останніми теж спостерігаються дедалі явніші розлами, розколи. Вони відчувають, що конструкція російської влади руйнується. Можливо, поки що не усвідомлюючи, що тріщить уже власне конструкція російської держави".

У будь-якому випадку, продовжує експерт, частина "еліт" намагається знайти, з одного боку, ніші, які б забезпечували їхню особисту безпеку, з іншого – можливості утриматися або піднятися в новій структурі влади.

"Це боротьба за себе, за свої кланові інтереси, – наголошує Андрій Сенченко. – На тлі російської влади, що розвалюється, і близької до розвалу російської держави".

Недовіра до державного апарату, до "боярів" у РФ кратно зростає

Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян упевнений – гризня російських силових структур, у тому числі створених поза законодавчим полем, говорить про те, що держава втрачає монополію на насильство, так само як монополію на єдину точку зору.

"Силові структури виростають дедалі більше у неформальному полі. Це приватні військові компанії, різні персональні "охоронки" різного роду гравців, які набирають політичну вагу. Це говорить не лише про розмивання монополії на насильство, а й про те, що така тенденція стає політичним чинником. І обов'язковим атрибутом політичної ваги. Що фактично говорить про деградацію державних інститутів, втрати ними колишніх можливостей", – наголошує політолог.

Він нагадує про нещодавню зустріч Путіна з воєнкорами, які раптом стають ключовим джерелом інформації для російського суспільства. Що підтверджує – недовіра до державного апарату, до "бояр" у РФ кратно зростає, пояснює Олег Саакян.

"Така ситуація, – продовжує він, – призводить до того, що Пригожин дозволяє собі матом слати міністра оборони (Шойгу) та начальника Генштабу (Герасимова), а права рука Кадирова – погрожувати Пригожину. Усе це призведе до силового протистояння еліт. До того, що майбутнє Росії визначатиметься не в кремлівських кабінетах (електорально-виборчим шляхом у РФ давно нічого не визначається), а грубою, агресивною боротьбою еліт між собою. І зараз ми бачимо накопичення силового ресурсу різними групами, артпідготовку майбутнього протистояння".

Читайте також на порталі "Коментарі" - про що говорять випади Пригожина та Гіркіна – чи виходить ситуація всередині РФ з-під контролю Путіна.