У Росії стартували вибори до Держдуми: які ризики несуть ці вибори
Голосування триватиме з 17 по 19 вересня, тобто три дні
17 вересня в Росії почалася триденна голосування на виборах депутатів до Державної думи (нижньої палати парламенту), губернаторів, депутатів регіонального та міського рівнів. Основний день голосування буде в неділю, 19 вересня. У ці вибори втягнуті не тільки окупований Крим, а й ОРДЛО. Останнє, на думку спікера українського боку ТКГ в Мінську, радника глави Офісу президента Олексія Арестович, стане фактичної скасуванням раніше підписаних Мінських угод. Чи так це? Які ризики несуть ці вибори, які можуть не визнати європейці , як Україна, так і Росії? На ці питання експерти постаралися відповісти виданню "Коментарі-Україна"
Політичний експерт Сергій Таран вважає, що мова йде не стільки про можливість збільшити електоральну підтримку "Єдиної Росії" (за яку, швидше за все, "намалюють" голоси всіх охоплених російської паспортизацією жителів ОРДЛО), скільки про перший крок до юридичного визнання анексії ОРДЛО.
Він не виключає, що подібне голосування буде використано для остаточного руйнування Мінських угод. Як і те, що міжнародні спостерігачі визнають вибори частково демократичними, відзначивши низку порушень.
Колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій, голова Луганської військово-цивільної адміністрації (2015-2016 роки) Георгій Тука впевнений, що для Росії ніяких ризиків ці вибори не несуть.
"Результат відомий. Питання лише в процентах, які намалюють "Єдиної Росії". Для Путіна і його політичної сили вкрай важливо продемонструвати, що ЕР залишається "на коні". Можливі два сценарії. Або вони можуть втриматися на нинішньому рівні, або, щоб показати демократичну дулю в кишені, можуть намалювати на два-три мандати менше. Стратегічно це ні на що не впливає. Але світу будуть сторговивать зниження рейтингу ЕР як демонстрацію демократичності самого процесу виборів ", - пояснює Георгій Тука.
Що стосується України, ризики відомі, відзначає він. Паспортизація, все більше втягування ОРДЛО в російське політичне простір і так далі.
Але за прийняттям подібного роду рішення криється цілий комплекс заходів, до якого потрібно бути готові, попереджає Георгій Тука.
Він пояснює: "Затвердження нового російського уряду проводиться нової Держдумою. І якщо Україна не визнає вибори цілком, то постане питання - як визнавати повноваження тих чиновників, яких невизнана Держдума затвердить? Як комунікувати? І до подібних ризиків потрібно бути готовими, все зважити, перш, ніж кидатися в якісь політичні бурі ".
Політичний експерт Олександр Антонюк вважає, що ситуація з залученням жителів ОРДЛО в російські вибори підтверджує - "Мінськ" є не робочим.
При цьому Росія традиційно діє гибридно, зазначає Олександр Антонюк. Виборчі дільниці розташовані на її території, людей туди підвозять, задіяно електронне голосування.
"Відбувається гібридний виборчий процес. І Росія будемо на цьому грати, - упевнений експерт. - Мовляв, в ОРДЛО виборів не було, а на вибори їздили громадяни РФ. А хто і як голосував - Україна на даний момент з'ясувати не може ".
На думку Олександра Антонюка, щоб закрити питання практично мертвого "Мінська", нам потрібно об'єднати кейси ОРДЛО і Криму в єдиний юридичний статус.
Нагадаємо, депутати Європарламенту закликали Європейський Союз бути готовим не визнавати парламент Росії і виключити її з міжнародних організацій з парламентськими асамблеями, якщо вибори в Держдуму РФ в 2021 році визнають фальсифікованими і такими, які пройшли з порушеннями міжнародного права і демократичних принципів.