Чому Джонсон тягне час із виділенням допомоги Україні: як може вирішитись питання

Трамп та підконтрольні йому люди типу Джонсона не хочуть давати демократам та Байдену перемогу у питанні виділення зовнішньої допомоги

Спікер Палати представників США Майк Джонсон, який продовжує гальмувати допомогу Україні, у спілкуванні із сенаторами-республіканцями заявив, що буде підготовлено новий проєкт для підтримки нашої країни. Але в суттєво іншому вигляді, ніж схвалений у лютому Сенатом. У Білому домі вже дали зрозуміти, що саме сенатський законопроєкт добре відповідає потребам оборони України, а також потребам оборони Ізраїлю та іншим питанням національної безпеки США у всьому світі. Чим все може обернутися для України, США та Джонсона з його покровителями? Як події можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Вся проблема в Джонсоні

Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко вважає, що зараз все виглядає як чергова спроба Джонсона затягти час.

"Варіант, який він може просунути (з упором на кредити, ленд-ліз, а не безоплатну допомогу) теж можливий. Щоб зняти питання у республіканських виборців, особливо трампістів, що зовнішня допомога – нібито удар по їхній кишені. Але, по суті, всі гроші, які планується виділити (особливо у військовому плані), залишаться в США у вигляді оборонних замовлень, зарплат і так далі. Просто Трамп та підконтрольні йому люди типу Джонсона не хочуть давати демократам та Байдену перемогу у питанні виділення зовнішньої допомоги. Йде виборчий процес, тому тут усі теми стають полем бою між двома головними політсилами в США", – констатує експерт.

При цьому, продовжує він, підтримка законопроєкту, ухваленого Сенатом, у Палаті представників точно є. Заковика у Джонсоні, який не хоче ставити його на голосування.

"Якщо вдасться зібрати достатньо підписів (а процес вже запущено), щоб поставити питання на голосування в обхід спікера – є добрі шанси, що документ підтримають. У разі ж якогось альтернативного проєкту – це втрата, як часу (при його прийнятті нижньою палатою має ухвалити і верхня) так і, можливо, коштів", – пояснює Ігор Петренко.

За його словами, Україна (президент і його команда, наша дипломатія) намагаються максимально коректно переконати американських політиків, законодавців, які сумніваються, що допомога нам потрібна якнайшвидше – і, за можливості, як можна у більшому обсязі.

"Але питання внутрішньої політборотьби, чергового електорального циклу накладає свій відбиток, – зазначає експерт. – Думаю, у тому чи іншому вигляді протягом місяця питання про зовнішню підтримку України буде вирішено. Тому що у США вже виникають на цьому тлі складнощі з союзниками, причому не тільки в Європі, а й в інших регіонах".

Можемо дочекатися не кращого, але прийнятного варіанта

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко міркує так:

"В результаті, швидше за все, буде ухвалено законопроєкт про підтримку України, підготовлений та проголосований республіканською більшістю у нижній палаті Конгресу. Для України це буде не найкращий, але прийнятний варіант. Головне, щоб поновилася військова допомога США".

Позиції Майка Джонсона в цьому випадку можуть зміцнитися, хоча він і зіткнеться з критикою радикальних трампістів, вважає експерт.

Він наголосив, що голосування за пакет зовнішньої допомоги в американському парламенті (як у нижній, так і у верхній палатах) означатиме, що стратегічна підтримка України з боку США може зберегтися і за ймовірного президентства Трампа. Але в іншій формі, ніж за Байдена.

Читайте також на порталі "Коментарі" - допомога США Україні: чи є зрушення та якісь сценарії подальшого розвитку подій.