Які сценарії для Байдена та Трампа із наближенням виборів у США: що важливо для України

Передвиборна боротьба в США може бути ще більше поляризована

Колишнього голову Білого дому Дональда Трампа, який вважається найбільш вірогідним кандидатом у президенти США від Республіканської партії (РП) на листопадових виборах, визнано винним за всіма пунктами звинувачення у справі про спробу підкупу порноакторки Стормі Деніелс за мовчання про їх секс. І хоч це не перекреслює його шансів на переобрання, але може скоригувати позицію деяких виборців та РП загалом. У травні також з'явилися чутки, що чинний президент і найімовірніший кандидат на цю посаду від Демократичної партії (ДП) Джо Байден може зняти свою кандидатуру на користь Мішель Обами – дружини екс-президента Барака Обами. Американський виборець, в принципі, не в захваті від віку потенційних нових глав держави – Байдену у листопаді виповниться 82 роки, Трампу у червні – 78 років. Які варіанти розвитку внутрішньополітичної ситуації у США? Що важливо розуміти для України? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Розкол у США – найгірший сценарій і для американців, і для нас

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко вважає, що вплив вироку Трампу на розвиток передвиборчої боротьби у США буде неоднозначним.

"Як не парадоксально, але значну частину його електорату це консолідує. І це судове рішення може ще більше поляризувати передвиборчу боротьбу в США, – припускає експерт. – Не думаю, що це перекреслить шанси Трампа на переобрання на посаду президента. Але сама ситуація, коли на цю посаду претендуватиме людина із судовим вироком, стане діагнозом серйозних кризових тенденцій у правовій та політичній системі США".

На думку політолога, чутки про те, що Байдена може замінити Мішель Обама, він сприймає скептично.

"Шукати іншого кандидата, замість Байдена, Демократичній партії треба було раніше до праймериз. Нині вже пізно. І це буде дуже сильним відступом, і навіть порушенням американських політичних традицій (передусім відмова від вибору, зробленого на праймериз)", – пояснює Володимир Фесенко.

Він вважає, що в оцінці подальшого розвитку внутрішньополітичної ситуації у США треба виходити з того, що проблема не в тому, хто переможе на президентських виборах. Головне – уникнути явної внутрішньополітичної кризи за їхніми підсумками. Щоб у США не відбулося глибокого внутрішнього розколу, наголошує експерт.

"Це був би найгірший сценарій і для американців, і для нас, і для всього Західного світу. Для України це означало б різке ослаблення нашого зовнішнього потенціалу для спротиву російській агресії, – упевнений політолог. – Стосовно виборчої кампанії у США ми маємо зберігати нейтральність та відданість принципу двопартійної підтримки України з боку Штатів. Саме в цьому полягає наш головний стратегічний державний інтерес у відносинах із США".

Поки що змагання жінок за посаду голови Білого дому виглядає сумнівно

Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній поділився такими думками:

"Поки що незрозуміло, як вирок Трампу вплине на поведінку виборців. Адже, по суті, Трамп може це представити як переслідування його з боку Адміністрації Байдена. Раніше йому так вдавалося".

Що стосується гіпотетичної зміни кандидатури Джо Байдена на Мішель Обаму як головного кандидата від демократів – тут теж поки що все туманно, вважає експерт. Теоретично це можливо під час партійного з'їзду, коли прийматиметься остаточне рішення.

"У республіканців, до речі, теж може бути кандидат-жінка – Нікі Хейлі, яка на праймериз програла лише Трампу, а нещодавно закликала сопартійців підтримувати його. Але поки що змагання жінок за посаду голови Білого дому виглядає сумнівним. Хоча б тому, що того ж Трампа скидати з рахунків точно не варто. Він неодноразово був у складних ситуаціях - і завжди примудрявся з них виходити. Не виключено, що виплутається і зараз", – робить висновок Тарас Загородній.

Читайте також на порталі "Коментарі" – чому саміт миру не зупинить війну в Україні: що чекати на його підсумки.