Якщо раніше натяки Дональда Трампа на те, що Канада може стати 51 штатом США ставали приводом для жартів в соцмережі, то тепер тим же канадцям стає не до сміху. Новообраний президент США Трамп знову додав на карту Канаду 51-м штатом США. Він опублікував відповідний пост в соцмережі. А ведучий близького до республіканців каналу Fox News Воттерс заявив про бажання вторгнутися в Канаду. В свою чергу прем’єр Канади Джастін Трюдо категорично виключив, що Канада може увійти до складу США. На цю заяву глузливо відреагував однодумець Трампа Ілон Маск. Він хамськи написав в X: "Дівчинко, ти більше не губернатор Канади, тому це неважливо, що ти говориш". На що спрямовані такі меседжі Трампа та його оточення? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел
Трамп створює штучний резонанс
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає, що всі ці заяви Дональда Трампа – це лише спроби заповнити вакуум з надання їм конкретних планів щодо реалізації передвиборчих обіцянок, того ж припинення війни в Україні, як він обіцяв у перший день після своєї перемоги. Також це спроба відвернути увагу американців від обіцянок швидких економічних реформ, боротьби з корупцією та інфляцією всього того, що також обіцяв Дональд Трамп. Усе це робиться під час створення штучного резонансу.
"Звичайно Сполучені Штати не вторгатимуться в Канаду. Тим більше, що це країна-член НАТО. Та й у принципі, для ухвалення таких рішень, згідно з американською Конституцією, має бути згода Конгресу. Цього, звісно, не буде. Та й у принципі це неможливо. Тому це лише спроба відвернути увагу від проблем, які накопичилися в американській економіці і які швидко обіцяв вирішити Трамп", – зазначив Максим Ялі.
Політолог також звернув увагу на ще один аспект – якщо згадати першу каденцію Дональда Трампа, він також схожим чином починав своє перше президентство.
"Тоді Трамп говорив щодо перегляду торгових угод із Мексикою та Канадою, що й було досягнуто. Вони зобов'язалися більше купувати американських товарів. З огляду на важливість цих країн для торговельного балансу США, я впевнений, що подібні заяви мають ту саму мету. Це є яскравим показником властивої Трампу манери ведення агресивних переговорів. Ми бачимо, що вже є перші результати. Прем'єр Канади Трюдо залишає свою посаду. Ну, а Ілон Маск, роблячи скандальні заяви, у такий спосіб просто розважається в соцмережах, привертаючи до себе колосальну увагу і тішачи своє самолюбство", – підсумував Максим Ялі.
Трамп прагне отримати стратегічну перевагу
Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун так прокоментував ситуацію:
"Меседжі Трампа та його оточення спрямовані на те, щоб фактично створити тиск на союзників США, особливо на тих, які входять в сферу стратегічних інтересів Вашингтону. І тут Трамп говорить не стільки про Канаду і її захоплення, не стільки показує бажання самоствердитися чи розширити свою територію, скільки показує бажання втерти носа Китаю та Росії, які, за словами того ж Трампа, на своїх військових кораблях та літаках курсують навколо узбережжя Канади і загрожують територіальній цілісності цієї країни "Групи семи". Натомість Трамп вважає, що, якщо він матиме контроль над Канадою, Гренландією, Панамами – це дозволить зменшити ризики китайського впливу і вторгнення до США чи посилення взагалі впливу Китаю на міжнародній арені".
Експерт продовжує, з іншого боку Трамп в такий спосіб фактично провокує канадське суспільство, поляризоване зараз політичною кризою в країні з приводу того, щоби канадці дійсно приєднувались до Сполучених Штатів, тому що, на думку Трампа, Канада отримує більше від двосторонньої торгівлі, а ніж Сполучені Штати.
"Якщо порахувати об'єм торгівлі між країнами, то він складає понад 900 млрд доларів на рік. Тобто майже 3 млрд доларів в день відбувається на цю суму торгівля між країнами і це безмитна торгівля. До речі, цього вдалося досягнути уряду Трюдо тоді з президентом, знову ж таки, Трампом. Проте зараз Трамп у властивій для себе манері намагається розхитати ситуацію всередині Канади, зокрема, спровокувавши розмову про те, що може бути варіант приєднання Канади до США. Хоча з юридичної точки зору зробити це вкрай складно і малореалістично. Тому що Канада – це федерація. Тому що Канада має мати не лише суспільну підтримку такого рішення, а й проголосувати на федеральному рівні федеральним парламентом і парламентами усіх їхніх провінцій і територій, що завдання не з легких і я сумніваюся, що взагалі за це хтось буде братися. Але в такий спосіб Трамп, окрім всіх вище перелічених речей, ще й демонструє неспроможність прем'єра Трюдо чи взагалі Ліберальної партії відповідати на виклики, які постали перед Канадою", – говорить Максим Джигун.
За його словами, якщо прослідкувати за риторикою Трюдо, то до моменту, доки він подав у відставку, він був дуже обережним, він не робив якихось різких заяв про цю дивну пропозицію з боку Трампа, але після того, коли він сказав, що йде у відставку, він став вільнішим у висловлюваннях і заявив, що Канада ніколи не приєднається до США, розуміючи, що для нього особисто це вже якихось політичних наслідків не несе. І, швидше за все, розбиратися із Трампом буде наступний лідер Ліберальної партії, а після виборів скоріше за все Консервативний уряд.
"Трамп же намагається розхитати Ліберальну партію до кінця, не дати їй можливість відбити нападки з боку американців. Але, знову ж таки, окрім якогось політичного впливу і цькування Трамп особисто для себе вбачає практичний зміст в тому аби контролювати більше території. Зокрема в тій же Гренландії посилити американську систему ППО, завести туди війська, займатися мореплавством. Вибити з Панамського каналу китайців з їх суднами, які проходять через цю територію. В Канаді, яка оточена трьома океанами, також отримати стратегічну перевагу, продемонструвати, що Китай на 1000 км не наблизиться до США і їхніх земель", – констатував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Дональду Трампу вже підготували низку заготовлених фраз, які не перестає використовувати Володимир Путін.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.