Керівник Китаю Сі Цзіньпін розпочав своє європейське турне. Під час зустрічі в Парижі з президентом Франції Еммануелем Макроном китайський лідер пообіцяв утриматися від поставок зброї РФ і більш ретельно контролювати товари так званого подвійного призначення, що поставляються туди. Він нібито також підтримав ідею Макрона про перемир'я під час літніх Олімпійських ігор у Парижі. Крім того, запевнив, що Китай підтримає проведення міжнародної мирної конференції, яку буде визнано і Росією, і Україною. Як оцінюєте заяви, що прозвучали, і в цілому гру Китаю навколо російсько-української війни? Чи готовий Пекін зайняти більш конструктивну позицію чи продовжить явно та таємно підтримувати Москву? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Сі Цзіньпін та Макрон. Фото: із відкритих джерел
Китай хоче надіслати якісь позитивні сигнали Заходу
Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук наголошує, що Китай завжди проводить свою – особливу – політику. І треба відчувати різницю між заявами (особливо зробленими в Європі) та справами.
"Тому не варто намагатися побачити-почути в нинішніх словах Сі якусь підтримку України, готовність піти на партнерські відносини з країнами НАТО та "Великої сімки". Насправді через такі відносно миролюбні заяви Китай вирішує власні внутрішні проблеми. А їх вистачає — відтік капіталу, кризові явища в банківському секторі, на ринку нерухомості, декитаєзація глобальних ланцюжків світової торгівлі, наявність конкуренції, що зростає, в особі, перш за все, Індії", — пояснює експерт.
На його думку, зараз Китай хоче надіслати якісь позитивні сигнали тому ж Заходу. По-перше, щоб гроші повернулися або хоча б більше не йшли. По-друге, щоб знизити висоту тих регуляторних бар'єрів, які зустрічають китайські товари сьогодні (ті ж автомобілі, панелі для сонячної енергії тощо).
"З огляду на це я не виключаю тактичних дій офіційного Пекіна заради покращення відносин із Заходом. Можливо, когось у КНР показово покарають за обхід санкцій на користь РФ, якісь пересилання заморозять. Але слід розуміти, що в Китаї десятки тисяч маленьких компаній, які можуть продовжувати торгувати з Росією, ухиляючись від умовного держконтролю. До того ж, КНР, як і РФ, – тоталітарна країна, яка веде глобальне протистояння із Заходом. І Україна тут лише одна із фішок у великій китайській грі з іншими країнами", – резюмує Ярослав Романчук.
Китай займає ту ж позицію, яку зайняв ще 2022-го
Експерт із міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілля Куса оцінює візит Сі Цзіньпіна як позитивний для європейсько-китайських відносин.
"Вже пролунало багато заяв конструктивного характеру. Видно, що візит націлений не так на пошук рішення щодо війни в Україні, скільки – саме на зміцнення європейсько-китайських відносин. Не секрет, що КНР хоче розвивати відносини із Європою окремо від США. Більше того – відірвати Європу від Штатів, щоб не допустити формування антикитайської західної коаліції", – пояснює експерт.
Водночас, продовжує він, у заявах Сі щодо російсько-української війни (у трактуванні офіційної Пекіна — "української кризи") нічого нового не пролунало. Керівник КНР продовжує говорити про необхідність дипломатичного врегулювання виходячи з реалістичного мирного плану. І, зважаючи на все, формула миру Зеленського такою для Китаю не є.
"Досі незрозуміло, чи братиме КНР участь у червневому саміті миру у Швейцарії. Або представники Китаю приїдуть на наступний, де, можливо, буде й російська делегація. Поки що очевидно лише, що Пекін наполягає на участі Москви у мирних переговорах, – зазначає Ілля Куса. — По суті, Китай займає ту ж позицію, яку зайняв ще 2022-го. Враховуючи, що він ніколи не підтримуватиме Україну повністю, як Захід, відсутність з його боку відкритої військової підтримки РФ – вже прийнятно".
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи розуміє Захід, що РФ веде війну не тільки проти України: чому змінюється риторика.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.