Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Третій президент Грузії, ексгубернатор Одеської області і "реформатор" України Михайло Саакашвілі (зараз — голова Виконавчого комітету Національної ради реформ України) затриманий у Грузії. За його словами, вони приїхав до Батумі, через вісім років після від'їзду з Грузії. При цьому відомо, що Саакашвілі, в останні роки проживає в Україні, не перетинав державний кордон — ні українську, ні грузинську. За словами голови правлячої партії Грузії ( "Грузинська мрія") Іраклія Кобахідзе, Саакашвіллі готував державний переворот.
Міхеїл Саакашвілі - фото з відкритих джерел
Як можуть події розвиватися далі? Чого домагався Міхо цим поверненням? Чи допоможе йому Захід? Як у цій ситуації слід діяти Україні? Експерти постаралися прокоментувати для видання "Коментарі-Україна".
Політолог, соціолог Володимир Воля нагадує, що взимку був гостра внутрішньополітична криза у Грузії.
За його словами, заяви Саакашвілі про намір повернутися в Грузію, про необхідність зміни влади, виглядали б як маніпуляція на відстані, якщо б він так і не прибув туди. Це могло б призвести до ще більшого розчарування в ЕНД. Тому Саакашвілі і зважився, прекрасно розуміючи, що буде арештований.
Нагадаємо, що третій президент Грузії визнаний тбіліським судом винним у перевищенні службових повноважень і заочно засуджений до трьох і шести років позбавлення волі за двома кримінальними справами. Ще дві кримінальні справи за тими ж статтями, за повідомленнями, розглядаються в судових інстанціях.
На думку політолога, Саакашвілі буде досить тривалий час перебувати в ув'язненні.
Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвокат Михайло Дяденко зазначає: "Судячи з розвитку ситуації, грузинські власті мають намір діяти жорстко і залучити Саакашвілі до кримінальної відповідальності за тими звинуваченнями, які йому пред'являються. І офіційному Києву важливо реагувати максимально делікатно, щоб не зашкодити двостороннім відносинам між Україною та Грузією. Стратегічним відносинам. Які важливо зміцнювати, а не розхитувати. Обидві країни постраждали від російської агресії, обидві декларують європейську та євроатлантичну інтеграцію. Нам слід діяти на зовнішній арені в унісон. І максимально згладжувати будь-які конфліктні ситуації".
А ситуація з Саакашвілі — саме конфліктна, впевнений експерт. І вкрай неприємна для нашої влади.
На думку експерта, українській владі слід зараз проявляти максимальну обережність, дипломатичність.
"Так, можна висловлювати стурбованість, оскільки Саакашвілі має українське громадянство. Але з урахуванням того, що він втручається як громадянин України в політику Грузії, безумовно, повинен нести відповідальність. І Україні тут швидше треба не захищати його, а вибачитися за його дії як громадянина нашої країни. Можливо, просити про пом'якшення покарання. Але не більше, — вважає Михайло Дяденко. — На жаль, Саакашвілі став яблуком розбрату у відносинах між Україною і Грузією. Але при адекватному підході нашої влади до його особистості цього не було б".
Експерт також зазначає, що ще один фактор, який навряд чи буде позитивно впливати на ситуацію, — те, що Саакашвілі відкрито визнав свою любовний зв'язок із депутатом Верховної Ради від правлячої партії.
Нагадаємо, Міхеїл Саакашвілі зважився на крок поїздки в країну, щоб максимально мобілізувати своїх прихильників. Про це повідомляє народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі.
Новини