Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
На саміті G20, який відкрився 9 вересня у столиці Індії – Нью-Делі – не оминули тему війни Росії проти України. З цього приводу виникли складності формулюванням підсумкової декларації саміту, де мали намір оцінити російську агресію. Як і передбачалося, порушувалося на саміті питання відновлення зернової угоди. При цьому явним адвокатом Росії виступав президент Туреччини Реджеп Ердоган, закликаючи лідерів країн G20 піти назустріч РФ, виконавши основні вимоги для повернення в угоду. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" український слід на саміті "Великої двадцятки" та перспективи реанімації зернової угоди.
Саміт G20. Фото: з відкритих джерел
Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко розмірковує так:
По-перше, пояснює експерт, обсяги українського зерна, яке можна експортувати, впали вдвічі.
По-друге, після 17 липня, вийшовши з угоди, Росія знищила значну кількість потужностей для перевалки зерна на території України, а також портову інфраструктуру.
По-третє, на вирішення продовольчої кризи в Африці та Азії українське зерно має мінімальний вплив – воно йде переважно у розвинені країни та Китай. Та ж Африка більше потребує добрив, ніж зерна.
По-четверте, акцентує Костянтин Бондаренко, Росія за підтримки низки країн хоче створити альтернативу зерновій біржі Чикаго, і їй нема чого повертатися в зернову угоду. У разі самостійної гри вона зможе створити альтернативний механізм ціноутворення та ринку зерна в рамках Глобального Півдня (Росія та Казахстан спільно можуть виробляти понад третину світового обсягу зерна).
На думку кандидата економічних наук, екс-директора з розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрія Рязанцева, на саміті "Великої двадцятки" (країн із найбільшими економіками світу) слід нарешті визначитися – хто керує світом? Розвинені, цивілізовані країни, які поважають міжнародне право та домовленості – чи дикун-терорист з ядерною палицею, який плює на всі угоди, на всі правила?
Було б непогано, продовжує він, якби країни G20 (зрозуміло, за винятком Росії, що поки що входить до цього клубу) розглянули доречність подальшого функціонування ООН у нинішньому вигляді.
Читайте також на порталі "Коментарі" — ЗМІ дізналися, що генсек ООН запропонував Лаврову за повернення до зернової угоди.
Новини